SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím,
potřebuji poradit jak svařit 75CR1 46-48HRC s DC01, někdy se mi stane, že mi v tepelně ovlivněné oblasti praskne
díky Martin
Offline
Předehřev 350-400°C a pomalé chladnutí. Pak nebude v ovlivněné zóně tak vysoká tvrdost.
Problém je, že tyto nízkolegované oceli mají nízké popouštěcí teploty. V materiálovém listu je tvrdost 52 HRc při 300°C a 43 HRc při 400°C, což oproti kalenému stavu přes 60 HRc je dost rozdíl.
Pokud by to vadilo, můžete použít přídavný materiál na bázi niklu, např. UTP 068 HH. Vysoká houževnatost částečně kompenzuje pnutí a navíc bude užší přechodová zóna, pokud by vycházely trhliny z ní. Ale i tak bych pod nějakých 200-250°C nešel.
Offline
Děkuji za odpověď, zapomněl jsem dodat, že svařit CO elektriku nemám. jsou dráty do CO na bázi niklu??? Nebo jiný??? díky
Offline
Jsou, ale cena je ca. od 1 500,- Kč/kg a je to na 15 kg cívkách. Plyn potřebujete čistý argon.
Offline
To si zase někdo namastil kapsu......
Offline
Ale nenamastil.
Jednak to nesrovnávejte s cenou céóčkového drátu, případně nerezu, ale když už, tak při obsahu Ni přes 70% třeba s materiály na litinu za studena.
Dále si třeba najděte ekvivalenty a zjistěte cenu jiných výrobců a zjistíte, že 1 300,- za kg elektrod nebo 1 500,- za kg drátu je velmi slušné.
Hlavně ale, nepředpokládám, že by to koupil, dal jsem to sem jen jako alternativu k variantám:
a) nejde to, praská to
b) předehřev 350-400°C, svaření za stálého dohřevu, pomalé chladnutí, při přílišném poklesu tvrdosti ohřev na kalící teplotu, zakalení, ohřev na popouštěcí teplotu, popuštění na žádanou tvrdost.
Ale já osobně kdybych se zabýval svařováním obtížně svařitelných ocelí, tak bych si radši koupil malý invertor. Na speciální práce bych kupoval menší balíčky a ne velké cívky, mohl bych koupit více druhů materiálů aniž by mi v tom leželo moc peněz, ale hlavně, na obtížně svařitelné materiály a samozřejmě na opravárenské svařování dosud nebylo nic lepšího než obalená elektroda vymyšleno
tomape napsal(a):
To si zase někdo namastil kapsu......
Editoval JardaK (23-07-2013 17:28:38)
Offline
Občas když dělám pokusy s materiály lámu třeba čepele,následně je svařím a hážu jimi no a 75Cr1 drží celkem dobře i obyčejnou 12.51.Dnes jsem to pruboval s práškovou rychlořezkou S290(kování a následné broušení bylo peklo-z pásu se na hraně zaprášilo a už nebral),ale ta chtěla předehřát do temného žáru(teploměr ukázal 708°C) a pak to drželo.Zítra po leptu se uvidí.
Offline
Elda je opravdu pořád nejlepší (vydrží nejdéle, když je dobře skladovaná,, Bordel na základním matroši ji tolik nevadí, jako třeba migu,, a hlavně, zvládne s ní dělat pěkný sváry i kutil...
Offline