SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravim, našel jsem v garáži trafosvářečku Einhell 120 myslím, že se jedná o jednu z těch co se prodávají v hobbymarketech vím že není o co stát. Ale myslím že na to základní lepení to stačí. Jen bych se chtěl zeptat jak tlustý materiál používat. Třeba 3-6mm?. A jaké elektrody používat pro jakou tlouštku materiálů. Kdyžtak tady nějaký specifikace svářečky http://i.imgur.com/ACT9Xmx.jpg
rád bych se taky zeptal jaký jsou vztahy mezi tlouštkou materiálu. tlouštkou elektrod, a ampéry. například kolik ampérů navolit pokud budu mít 4mm materiál 2mm elektrodu a podobně jestli je tam nějakej výpočet nebo pravidla. Děkuji
Offline
Jestli nemáš prakticky žádné zkušenosti se svařováním, kup obyčejné rutilové elektrody průměr 2 , sežeň někde hromadu starších kusů materiálů tak 2 - 4 mm silných a nejdřív si na tom cvič zapalování oblouku a svařování - vlastní vedení oblouku. Vlastní postup najdeš ve svářečských učebnicích a i tady na webu se to mnohokrát probíralo. Elekrody vyber někde ze spodnější cenové úrovně, ale ne ty úplně nejlevnější, protože s takovými se špatně pracuje. Drahé jsou zase na učení škoda. Pro zaučování je bezpodmínečně nutné mít všechny spoje ve svářečce a na káblech očištěné a utažené a materiál v místě zemnění i svařování pečlivě obroušený až na čistý kov. Takže pokud ta svářečka ležela někde déle, otevřít ji a ty spoje vyčistit a dotáhnout. Taky je dobré vidět , co vlastně to uvnitř je, je pak větší představa, co to dělá, když se s tím pracuje.
Pokud se ti nepovede po řekněme nějaké desítce hodin a elektrod uspokojivě nacvičit zapálení a vedení oblouku, bude pravděpodobně nejlepší svářečku prodat, protože z důvodu dosažení co nejnižší ceny takového "bazmeku" je napětí svářečky na spodní použitelné hranici a svařovací vlastnosti jsou mizerné. Pokud budeš chtít svařovat, budeš potom muset jít do nějakého invertoru s vyšším svařovacím napětím a lepšími charakteristikami. Zásah do svářečky za účelem zvýšení svařovacího napětí se snad u takové silně vykostované svářečky snad ani nevyplatí.
Tloušťku svařovaného materiálu neřeš, protože pro takové to základní nenáročné "lepení" na věcech, co dům dal svaříš obvykle všechno tak od 2 mm tloušťky výš a pokud bude třeba nějaké důkladné nosné svary nebo speciální materiál, stejně budeš potřebovat profi svářeče. Mezi výkonem svářečky a tloušťkou materiálu je pro amatérské lepení velice volný vztah. S touhle svářečkou bude mít smysl používat zřejmě jen elektrody dvojky. S 2.5 elektrodami se bude furt čekat , až svářečka vychladne a 1,6 elektrody jsou zase dost drahé.
Naopak těsný vztah je mezi průměrem a druhem elektrody a zvoleným svařovacím proudem. Neboli selským rozumem potřebuješ ohřát ten kov, co lítá z elektrody na materiál, právě tak akorát. Aby byl dostatečně teplý a slil se tak s materiálem, ale aby nebyl příliš teplý a v tom oblouku tak nevyhořel i přes ochranné plyny z obalu elektrody. Pro jakýsi takýsi svar by mělo stačit nadstavení doporučeného svařovacího proudu uvedeného na krabici s elektrodami na svářečce, pro úplně optimální svar je třeba zkouškami doladit svařovací proud na konkrétní svářečce, konkrétní elekrodě a konkrétní svařovací pozici s přesností na pár procent.
Editoval Radim (17-07-2013 09:08:31)
Offline
Abych to upřesnil tak se svařováním mám dost zkušeností. Už od mala jsem svařoval s tátou různé konstrukce. Jenže to bylo svařování typu : tady máš správnou elektrodu, správnej proud, tak svař tady tohle a tamto. Takže mám jen praktické zkušenosti a ted se snažím získal ty teoretické. Hodně už jsem toho četl ale stejnak mi to s tou tlouštkou materiálu nebylo jasné. Myslel jsem že když budu mít tlustý materiál tak, se to bude stačit "uchlazovat" budu mít úzkej svár apod. a víc ampérů už na této svářečce nebudu moc navolit. Jinak s tou 2mm elektrodou jsem počítal a už jsem nějaké rutilky koupil. Určitě do budoucna budu přemýšlet o nějakém inventoru. I když si myslím, že nebude takový problém v samotném sváření. Ale nebude mě bavit 10 minut čekat než se svářečka ochladí. Našel jsem zde "návod" jak trafo usměrnit a přidat chladič ale myslím, že to spíš tohle prodám a koupim si nějakou gamu nebo něco podobného. každopádně díky moc za odpověd.
Offline
jde o úplně stejnou svářečku http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2012051401
Offline
Tak to mám těch zkušeností asi míň.
Takže nevidím problém, je třeba vyzkoušet a rozhodnout se.
Offline
tak vařit s tim de v pohodě mam tam 2mm rutilku a něco přes 60A. akorát zrovna čekám až vychladne xd je to šílený dvě elektrody a 15 min čekání xd. musím vymyslet nějaký chlazení xd
Offline
Ja bych použil pro chlazení ventilátor ze staré microvlné trouby.
Offline
Všelijakých ventilátorů je v prodejnách i ve šrotu plno. Při troše štěstí se vhodný sežene zadarmo anebo z výprodeje za pár korun.
Offline
ventilator sezenete i ze stareho odavavače par _digestoř vetšinou jetam pořadnej meziaxial když se otočí tak aby rovnou ze zadu foukal na trafo studeny vzduch a vyfukoval se spodem abočnimy pruduchy takto jsem mel staryho čevenyho einhela upravenyho od roku 1996 až bylo trafo po zaruce tak jsem dal ventilator takto anikdy se mi svařečka nepodařila přehřat a to se za kleštema tavila izolace na svařecích kabelech když jsem rozpaloval elektrodama nejakou ocelovou konstrukci to trafo davalo až 160A a normalne to utahlo i 3.15 elektrodu..
Offline
Už svařuji od 60 let a pořád mě to baví. Svařovací proud je možné lehko vypočítat! Počítá se 40A na každý mm průměru. Není to úplně přesné, ale pro základní orientaci to stačí. Zrovna rutilové elektrody mohou mít méně, dobře tečou a svařovat je možné i střídavým proudem, tedy transformátorem bez usměrnění. Ono samotné usměrnění není žádná výhoda. Důležité ale je mít svářečku, kde napětí naprázdno (bez sváření) je vyšší než 50 V. Zpravidla u nižšího se špatně oblouk zapaluje a udržuje. Na toto téma jsem psal už před 5 roky. Přečti si článek z 15.3.2009 (Transformátor RTB-3 a usměrňovač UDA-160.) Tam uvádím vliv usměrnění!
Offline
Stránky: 1