SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím všechny kteří se přišli zajímat o můj problém.
Specifikace použitého zařízení a technologie: Transpuls synergic 3200 CMT, svařovací hlava Robacta drive CMT, automatizované svařování pomocí robota KUKA, MIG)
Popis problému: DOCHÁZÍ K ZAMOTÁVÁNÍ DRÁTU příčinou, která není jasná. Svařujeme tvrdým CrNi drátem. první doměnka byla, že problém je bovdenem. Nejprve tam byl bovden bronzový, teď se střídá s grafitovým ale problém přetrvává. Buď dojde z zamotání v hlavě nebo v "banánu".
Podle mě by mohl být problém nastavením přítlačných kladek. Jak mají být správně nastaveny?? (U nás jsou téměř na max utaženy, proto si myslím, že ikdyž drát narazí na nějaký problém po cestě, tak neproklouzne ale prostě se zamotá)Četl jsem od froniusu, že když si vyjedu drátem a prsty drát chytím, měl bych drát udržet a drát by měl prokluzovat v kladkách???
Je to dost neobjektivní když nevidíte všechny okolnosti. Třeba se ale najde někdo kdo podobný problém řešil, člověk nikdy neví.
Díky
Offline
Nastavení přítlačných kladek,by mělo být tak,že když chytnete vycházející drát z průvlaku,a trošku stisknete prsty,tak drát musí prklouznot na přítlačných kladkách podavače.
Editoval Reostat (12-07-2013 09:07:11)
Offline
Sice nemám osobní zkušenost s robotizovaným svářením ale principy jsou stejné (je zde použita metoda Mig /Mag).Max utažení kladek není nic dobrého (muže deformovat drát a při jakémkoli problému dojde k jeho zamotávání,když jsem se kdysi učil svářet metodou Mag tak mi bylo řečeno dotáhnout klady tak aby šel kleštěmi silou drát vytáhnout z průvlaku a zatím to vždy fungovalo(samozřejmě závisí na délce hořáku a pruměru drátu).Jinak mám zkušenost že se CrNi dráty občas rády lepí k průvlaku (a pak se zamotají) částečně to řeší o něco větší přibližovací rychlost a nepatrně kratší dohoření drátu.
samozřejmostí je co nejkratší nejpřímější a nejčistší cesta drátu (již jsem se setkal s problémem nesouososti podavače a následujících komponent)
Editoval Honza007 (12-07-2013 09:15:10)
Offline
Ak sa drôt ustrihne pri podávači tak musí ísť lahko vytiahnúť rukou, už som zažil že bolo treba kliešte, ak je dobrá priechodnosť, tak kladky netreba uťahovať ani napolovicu
Editoval ivko (12-07-2013 17:43:33)
Offline
Také je důležité, aby zaváděcí trubička byla co nejblíže u kladky. Pak není prostor k namotávání. Jole.
Offline
Pro kvalifikovanou radu je tu málo informací.
1, Co je vlastně myšleno zamotáváním drátu?
2, Kde přesně se drát "zamotává"?
3, Jak je ovládán podavač? Je skutečně řízen svářečkou? Není náhodou ovládám robotem?
4, Podle drátu asi svařujete nějaký nerez. Když se drát tzv. zamotá je přilepený v průvlaku? Je na ovládání svářečky nastaveno správné odhoření drátu? Má drát po odhoření na konci kuličku malou - velkou?
5, Přilepí se při startu sváru nebo v průběhu svařování?
6, Při metodě CMT samozřejmě používáte kompenzátor posuvu mezi podavařem a svařovací hlavou. Když ustřihnete drát na výstupu z kladek dá se volně rukou lehce vytáhnout? Máte spolehlivě ověřeno, že nikde neuchází ochranná atmosféta? je průtok před podavačem a na hubici určitě stejný?
7, Máte správně vykompenzovaný elektrický odpor na zdroji?
8, Máte na svařovací paletě přivedenu zem do nejbližšího místa svařování?
Ještě bych mohl napsat tak dvacet otázek. Tyto uvedené jsou podle mé zkušenosti ze zprovozňování řady robotizovaných svařovacích linek asi nejdůležitější k dané problematice.
Editoval jirkati (12-07-2013 21:23:53)
Offline
Podobny problem vznika aj pri MAG zvarani hlinikom. Kladky musia byt dotiahnute len tak, aby sa hlinikovy drot lahko presmykoval ked sa pri zvarani zalepi v spicke. Vtedy sa drot nezamota nikde a pri otoceni horaku o 180 az 360 stupnov sa zalepeny drot dokaze zo spicky odtrhnut a da sa v pohode pokracovat v praci. Pri silnejsom dotiahnuti kladiek sa drot pri zalepeni v spicke bez pardonu okamzite zamotava... A akou silou treba tie kladky vlastne dotiahnut? Samozrejme co najmenej, a ked, tak pomalicky pridavat. Dolezite je tiez aby bol drot medzi cievkou a kladkami neustale napnuty. Treba sa pozriet na brzdu cievky ci nie je povolena alebo moc tuha.
Offline
Jen pro doplnění informací pro ty, co neznají svařování CMT. Při této metodě je drát podáván dvěma podavači a proto je nutný kompenzátor posuvu, protože podavač na hořáku podává drát trochu komplikovaněji než podavač ze zásobníku.
Offline