SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý den,
nemá někdo zvás formulář na svařování na místech nebezpečí výbuchu?
Bude se svřovat ob.elektrodou na půdě kde podlaha je dřevěná a samozřejmě i prach.
Ještě za totáče byl formulář na konci bezpečnostní normy ,ale tu už nemám .
Moc díky za každou radu.
Offline
Jedná se o formulář na práci se zvýšeným nebezpečím požáru výbuchu a v uzavřených prostorách netuším zda je nějaký schválený vzor ale setkal jsem se s více variantami předpokládám že pokud si ho uděláte sám třeba ve worldu a budou vyplněny všechny náležitosti pak by nemusel být problém.Více jistě napíše Jirkati
jen několik malých rad : pokud je to jen trochu možné prach odstranit ,pokud jde o hořlavý prach(dřevný moučný) tak při jeho zvíření hrozí velké nebezpečí výbuchu (na hašení nepoužívat sněhový has přístroj)!!!
Pokud jsem musel svařovat tam kde se rizika nehaly moc odstranit(polystyrenová velmi lehce zápalná izolace)(a kde nelze použít vodu)pak se výborne hodí pyroccol nastříkat kolem svařovaného místa a riziko zahoření je tím velmi učině eliminovámo(do chvíle než se všechen odpaří)
Offline
Co jsem svého času já jako projektant vyřizoval svařování v lakovnách , bylo to vždy za asistence hasičů a cisterny a po svařování následoval kvůli nebezpečí dodatečného zahoření 8 hodin takzvaný následný dozor . Neboli hlídání toho místa. Konkrétní požadavky určoval požární technik firmy a konzultoval to často s odborníkem od hasičů.
Dřevěná podlaha, zvláště starší a částečně načatá dřevokazným hmyzem atd bude na možnost dodatečného zahoření ještě podstatně nebezpečnější než nějaká rozpouštědlová barva, protože oheň může v takovém starším dřevě doutnat jen s minimálními známkami kouře po mnoho hodin, než to vzplane. Může být požadovaný následný dozor i mnohem déle než 8 hodin po svařování.
Odhaduji, že tam bude jednoznačně vyčištění místa svařování od odstranitelných hořlavých látek, utěsnění veškerých otvorů a netěsností, kterými by se jiskry mohly dostat dovnitř nějakých dutin v hořlavém materiálu a potom ještě preventivní masívní prolití vodou nebo ošetření pěnou míst potencionálního dopadu jisker. Případně ochrana exponovaných míst nějakou nehořlavou plachtou z nějaké náhrady azbestu... A případně další opatření.
Editoval Radim (10-07-2013 20:36:32)
Offline
Moc díky za rady stímto jsem počítal .Myslel jsem ,že někdo tento formulář má.
Ještě jednou dík
Offline
V současné době neexistuje nějaký předepsaný formulář k danému účelu, ale stačí pečlivě "opsat" podmínky svařování pro daný účel podle normy ČSN 050630.
A ještě upozornění:
Povolení zásadně vydává vedení firmy, kde má být svařováno.
Hasiči nemají se svařováním v nebezpečných prostorách nic společného, jejich případná asistence se platí. Následný zásah při požáru od svařování taky.
V povolení musí být uvedeno kdo, jak často a jak dlouho bude zajišťovat dohled po ukončení prací. Minimum bude 8 hodin, v hodně nebezpečných prostorách i 12 hod.
Pozor na to, aby provádějící firma a její svářeči měli platná příslušná Oprávnění k dané činnosti.
Offline
Svařte to, pokud možno, tak okolí skrápějte vodou během práce a pak to kotrolujte alespoň den (nebo ještě lépe to prohlídněte termokamerou (dá se zapůjčit v nejedné půjčovně nářadí...............
Offline
větší fabriky mají vlastní hasiče kteří drží nonstop služby jako státní, pokud investor jejich přítomnost považuje za nezbytnou stojí vedle svařeče po dobu práce s hadicemi v rukou (chemička - kyselina dusičná, zbrojovka - střelný prach)
pokud to je možné je vhodné prolít, zatopit prostor vodou včetně stěn a stropu, pokud to nejde - alespoň zvlhčit okolí wapkou, při podobných pracech vše obalím a utěsním namočenou azbestovou rohoží, nechám jen místo pro elektrodu, svár a abych na to viděl.
Offline
Ta termokamera je pro následný dozor po svařování velmi dobrý nápad.
Jinak to "moje" svařování v nebezpečných prostorách bylo opravdu ve velkém podniku, kde požární asistenci zajišťovali podnikoví hasiči, tudíž náklady na tuto asistenci zůstaly ve firmě.
Editoval Radim (11-07-2013 07:52:41)
Offline
Jakožto dobrovolný hasič občas jedu na kontrolu po svařování (jsme sice dobráci, ale za prohlídku na kšeft dostanu od města stovku na hodinu a jinak je to 250Kč/h pro investora- přijedu, projdu s termokamerou, zkusím množství co a co2 a po 12ti hodinách opakuji..... Moc takových zásahů není, ale je to lepší, když to někdo prohlídne... Na Termokameře vidím i nepatrný žhnoucí místo pod krytem, či místo, kde je podezřelá změna teplot......
Offline
Půjčovné kamery je okolo 1000Kč za den....... Já jsem jí měl, když jsem svařoval na půdě (starý mlýn, který využívám jako chalupu- trámy suché na trout, staré cca 100 let.... Potřeboval jsem to rozdělit, jelikož máme mlýn na půl s pražákem (hraje na housle, pro rozumnej pohovor nepoužitelnej...), okolí traverzy jsme zkrápěl postřikovačem, obložil jí mokrýma hadrama, svařil jsem co jsem potřeboval, počkal, než to schladne a opět celé okolí jsem skrápěl vodou. Poté jsem to prošel s termokamerou, nechla jsem ta,m 2 policajty na oheň a opoledne jsem to opět prošel a tak asi 3krát během následující noci...
Offline
Stránky: 1