SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Mám několik zdánlivě nesouvisejících dotazů.
Máme autogen AC+O2 (40l flašky, rukovět nevim jak se to jmenuje taková ta klasika z dob komunismu, dnes GCE) , nyni potřebuji provést tvrdé pájení a možná i něco málo svařit v místech kam se s velikým autogenem fyzicky nemohu dostat. Mám nějaké 2l láhve na kyslík a Pb bych dokázal na rozdíl od AC také celkem snadno přelít do 2l balení .
Co nemám jsou trysky na Pb a popravdě ani zkušenosti s tvrdým pájením.
Otázky.
1. Jde použít hořáky (trysky) určené pro AC+O2 pro Pb+O2, pokud ano co mám čekat? Je jasné, že výkon jde s Pb dolů, spotřeba O2 nahoru, jde třeba říci, že z 2-AC trysky se stane 1 nebo jak?
2. Pro tvrdé pájení by se teoreticky měl používát více tryskový hořák, který opět nemám.
Je velký problém ,když pro tvrdé pájení mědi pomocí CuP drátů nebo mosazí použiji svařovací hořák s jednou tryskou? Pájet budu relativně tenké věci cca 1mm měd a nerad bych to někde propálil.
3. Jak je to s dostupností více tryskových hořáků, stačí koupit jen koncovku a nasadit ji misto svařovací?
Offline
Ahoj, s eldou by jsi se tam nedostal? Když se tam nedostaneš s velkým autogenem- jedná se o výškovou budovu, nebo nepřístupný terén? U autogenu potřebuješ mít docela dost místa okolo, aby ses nepopálil.............
Offline
Problém je s tím jak se s technikou dostat na místo,, v realu jde o stožár uprostřed ničeho.
S elektrinou bych si moc nepomohl a především nemam vybaveni pro tvrde pájeni eletrikou.
Offline
O jaký se jedná materiál? Ono dělat něco na stožáru s tmavým sklem, či kuklou je naprd.... Nešlo by to přišroubovat, přinýtovat, či přilepit????
Offline
o vícetryskovém hořáku pro tvrdé pájení nic nevím, nevím nic o tvrdém pájení elektrikou, vím že hořák s tryskou pro acetylen ustrojený na hořáku Chotěboř (nyní GCE) napájený PB bezproblému sváří 2mm železo (tlustší jsem nezkoušel). Když potřebuju tvořit něco hodně vysoko (po schodech) vezmu flašku PB 10kg nahoru, kyslík nechám dole a natáhnu si 100m (nebo víc) sólo hadici.
Offline
Nemyslel jsem tvrdé pájení elektrikou- prostě kdyby se na pájení vykašlal a zavařil to eldou............
Offline
Pokud člověk má 100m hadici může ji natahovat :-), ja mám jen 35m a stožár samotny má 45m. Zcela opomíjim takovy detail jako je 800m obtížně shůdneho terénu mezi stožárem a silnicí.
Informace o použitelnosti AC+O2 horaku na Pb+O2 mě potěšila, nevite z hlavy jaké používáte tlaky na Pb a kysliku? Sváření 2mm železa to bylo s jakým hořákem ? Pročetl jsem několik příspěvku na tomto foru a v nich autoři tvrdili, že jim AC hořáky s PB bud zhasinaji nebo "práskaji" tedy asi hoří za tryskou.
Osobně s tim zkušenost nemám, ale čistě teoretický v tom nevidím problém.
Hořák AC+O2 o výkonu 1kW teoreticky spotřebuje cca 1,1l propanu za minutu u Pb by měl stačit na stejný vykon průtok 0,62l/min (Pb sice má mirne nižší vyhřevnost, ale zároveń má 2x takovou hustotu)
pokud jde o kyslik tak neutrální plamen teoreticky potřebuje na spálení 25 molekul AC 3 molekuly O2 u Pb to je ,pokud se nepletu, 7 molekul O2 na spálení dvou molekul C2H6. Technicky tedy máme zhruba poloviční průtok paliva a cca dvojnásobný průtok okysličovadla, i kdyby byl rozdíl v difuzoru tak toto by mělo jit dorovnat regulací tlaku tedy snižením tlaku paliva a zvýšením tlaku okysličovadla.
Vice tryskove hořáky , učelem je dosáhnout rozprostření vykonu do plochy což vede k lepšími prohřívání pájene součástky a snižuje pravděpodobnost propálení pájeného materialu.
Viz například strana 18 katalogu GCE, utopena centrální tryska relativně velký vystup jejiho difuzoru rozostřují plamen a to celé doplnuje kruh pomocnýhc trisek, stabilizující centrální plamen , resoektive přihřívají pájený materiál.
http://czech.gcegroup.com/download-file … rovani.pdf
Offline
tomape napsal(a):
Nemyslel jsem tvrdé pájení elektrikou- prostě kdyby se na pájení vykašlal a zavařil to eldou............
Při pájenií nateče díky kapilárním silám pájka i tam kam se plamenem nebo obloukem nedostanete a to je to oč tu běží. V neposlední řadě by to chtělo TIG a jsme zpět u plynu :-)
Zítra přeletu Pb do 2l plasky , cele se to i s kysliekm a budíky vejde do batužku, pokud půjde použít klasických 1 AC hořák ndbude celkem co řeši, přenosnější řešení nevymyslim.
Offline
tak co, jak to dopadlo? Tipnul bych si že jsi spadnul...
Offline
Stránky: 1