SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
V pondělí jsem hodinu opravoval okap autogenem za pomoci mosazi a boraxu a za tu hodinu jsem se pěkně nažral těch výparů. V noci z pondělí na úterý jsem měl hroznou zimnici - úplně jsem se klepal. Vzpomněl jsem si, že tatí tenkrát dělal popelnici dost dlouho a taky měl zimnici. Máte s tím někdo zkušenosti čím by to mohlo být a co to má za účinky? Je to tím boraxem nebo tím sublimujícím zinkem z toho plechu?
Offline
Zdravim Bohouši,tak stimhle problemem skušenosti mam.Tu zimnici jsem měl i s horečkou 39C.,ale stačili mi 4hodiny a byl jsem zas jak rybyčka.Bohužel se stim nedá nic dělat,alespoň co já vim.Když jsem si kdysi dělal papíry na autogen tak nás noto mistr upozorňoval,že při svařování Zn plechů můžem dostat tzv.zinkovou nemoc.Je to z těch oxidů zinku.Zinek je sice stopovej prvek,ale když je ho v těle moc tak musí nějak ven.Doporučuju ti příště aspoň respirátor.
Offline
Zinek je svinstvo. Tělo ho potřebuje, ale předávkování vede k tomu, co jsi popsal (zimnice, nevolnost, zvracení, průjmy, ztráta orientace, ...). Za normálních okolností není potřeba žádná léčba, ale je potřeba počkat, až se zinek z těla dostane ven.
Je známá tzv. malířská nemoc, která vznikala při soustavném používání malířské zinkové běloby a pokud máte papouška v kleci z pozinkovaných drátů a on je okusuje, tak taky může onemocnět.
Offline
To je zinková horečka,každej svařeč svařující pozink.plechy a trubky ji zná.Jinak nic vážného,druhý den bývá většinou vše v pořádku.U citlivějšího organizmu může ještě vyvolat opary:-)
Offline
Tedy, páni kolegové, nechápu, jak se někdo může nadýchat zinkových par při svařování. Jednak norma pro svařování říká, že zvlášť při svařování povrchově upravených materiálů (Zn, Cr, Ni, atd.) je nutné používat odsávání. Tolik norma. Zmínka o svářečských školách je na místě. Svařovat pokovené materiály a dýchat při tom zplodiny je totální hloupost. V té škole nám totiž vždy poradí, že pouhým polohováním svařence se všem těmto problémům vyhneme. Umístěme si svařenec do výše prsou, abysme se nad něj nemohli nahnout a nadýchat se zplodin a je po starosti.
Offline
Chtěl jsem se zeptat, nešlo by pro občasnou expozici zinkovým parám (nemyslím svařování) použít protichemické filtry od 3M do polomasek. Nemáte někdo zkušenost kam zařadit do výběru filtru zinkové výpary? V manuálech pro výběr filtrů mají zinek jen jako částice, ne plyn
Offline
Radluku je to zcela jednoduché. Zinek jako pára - plyn - existuje jedině při teplotách cca 700 - 1000 st.C. Jakmile se ochladí stává se z rozptýlených par zinkový prach. Je až s podivem, že hygienickými předpisy je povolené množství Zn prachu v dýchací zóně poměrně vysoké.
Offline
Pri zvarani pozinkovanych dielcov pouzivam odsavanie ktore mam pri stole. Pomaha to viac nez dost. Tento problem ale nenastava len pri zvarani pozinku, ale napriklad aj pri rezani plazmou. Tam je toho bordelu trochu viac a dychat to niekde v uzatvorenom priestore nie je to prave orechove.. Z toho dovodu pouzivam prave polomasku 3M. http://www.nibia.sk/eshop/sk/masky-a-po … kos-m.html Na maske mam uhlikove filtre ktore su dobre pri stiekani acetonovymi a inymi farbami. Samozrejme pri praci s plazmou sa vedia tieto filtre zaniest asi tak za 4 hodiny. Potom sa cez ne uz neda dychat. Filtre jednoducho nie su priechodne pretoze ten jemny prach dokonale ucpe vsetky pory cez ktore prudil vzduch. Totiz v tychto filtroch je jemna uhlikova drt velkosti krystaloveho cukru ktora je nasypana medzi dvomi asi 1 mm tenkymi vrstvami ktore su nieco ako filc. No a aby sa mi to cele nezanasalo, tak na tieto filtre navliekam dva papierove kapesniky a fixujem ich tam gumickami. Papier ktory precnieva odstrihnem. Jeden papierovy kapesnik = 2 papierove vrstvy, takze na jednom filtri su 4 vrstvy papiera cez ktory sa da pekne dychat pokial je novy. Po zaneseni papierovych vreckoviek "vyzeraju pekne spinavo" ich jednoducho vymenim. Je to podstatne lacnejsie riesenie ako vymena celych filtrov.
Offline
"Obyčejná" slabá otrava těžkým kovem. Navíc poměrně málo toxickým. Být to poolověný nebo dokonce pokadmiovaný plech, jako byly dříve, bylo by to dost jiné kafe. Taky kdyby se nějakou technologií "povedlo" dostat do ovzduší v podobně velké koncentraci, třeba taky ve formě dýmů oxidů, třeba nikl a chrom z obyčejné nerezi, je to taky dost horší
Editoval Radim (05-06-2013 05:29:35)
Offline
Na pozink jedině ventilaci. Vmém případě ARISTO TECH.
Přetlak v kukle způsobí,že se tam žádný bordel nedostane.
I filtr je umístěný na zádech a tam nemůže zplodiny nasát.
Offline
No kemppine to platí jen když není k obědu hrachová polévka a čočka s párkem.
Offline
Když se dělá pozink, tak nejprve řádně obrousit a pak použít buďto pořádnou ventilaci do kukly, anebo v domácích podmínkách větrách vedle svařence (venku to bohatě stačí....)
Offline
Anebo to neřešit jako na montážích kde se toho člověk nažere každej den jako někdo za rok :-)
Offline
Ještě připomenu, co slyší svářeči v každém kurzu svařování.
Jenom nechápající svařující nešťastník si při svařování vleze nad zhotovovaný svár a pak žere všechny aerosoly plnou hubou. Zkušený svářeč ví, že teplé plyny stoupají vzhůru a stačí se postavit či posadit tak, aby se plyny vyhnuly jeho dýchací zóně. Když jsem prosadil ve firmě umístění a polohování svařenců tak, aby svár byl ve výši prsou, tak svářeči dva týdny remcali, že je bolí ruce od hořáků a svařovacích kleští. Pak si zvykli, že je lepší dýchat čistý vzduch než žrát všechny smrady nad svárem. A dokonce přiznali, že je přestala bolet záda od věčného předklonu.
Offline
No, kluci.
Takže teoreticky pokud je zdroj přehřátého zinku třeba průměrně 1-1,5 m daleko, tak stačí nějaký kvalitní filtr do polomasky proti pevným částicím. Odsávání je super, ale jsou aplikace, kde to nejde zabezpečit a maska s přívodem vzduchu je někdy krajně nepraktická když člověk potřebuje pořád s něčím manipulovat, atd.
Dík
Offline
Pro jirkati:
přettlak v kukle a odsávání je podobné řešení. (cena???)
umístění svařence a filtru ventilace je úplně stejné řešení. NAZDAR !!!
Offline
Zinkové páry se na vzduchu po ochlazení mění v takové poletující bílé chuchvalce (oxid zinečnatý?) a na to by měl v polomasce stačit obyčejný prachový filtr.metr od zdroje již nevdechnete páry kovu.Pokud svařuju tak že mám zdroj výparů(svařenec) pod sebou mám i přes použití filtrace tendence zadržovat dech.(Nádech,vařím vařím vařím výdech)Holt zvyk
Offline
JJ, páry zinku by měly na vzduchu okamžitě zoxidovat na oxid zinečnatý. Snad jedině při nedostatku kyslíku, pokud je zinková pára ochlazena pod střelím takových 200 st C, už na vzduchu neoxiduje na oxid zinečnatý, ale je to nějaká forma jemného zinkového prášku. Ten je ale toxický prakticky stejně jako oxid.
Jinak je tady úvaha: za socíku byl svářeč či obecně skoro každý mající podobné fyzicky náročné zaměstnání docela silně zhuntován už po čtyřicítce a po padesátce často v práci už jen přežíval. Ale pokud neměl smůlu na nějakou rakovinu nebo úraz, relativně v pohodě se dožil v 60 důchodu.
Dneska stačí, jak je člověk trochu zhuntovaný a už nedokáže pracovat v takovém zápřahu a už je nahražován mladším. A potom má velice často velké problémy do toho dnešního důchodového věku 65 nebo kolik let vůbec najít práci a vůbec se nějak uživit.
Silný argument pro to používat co nejvíc všemožné ochranné pomůcky, aby člověk co nejdéle dokázal podávat podobné výkony jako mlaďoši a tak jimi nebyl nahražen.
Editoval Radim (07-06-2013 20:00:30)
Offline
Jo a taky svářeči byli ryzikáří s chodilo se na prohlídky jednou za rok , tedka jednou za 4 a to kdo ví jestli.
Offline
Radim, ja ked sa ako zivnostnik pri zvarani zhumplujem, co velmi nepredpokladam, s radostou sa nahradim niekym mladsim..
Offline
vyrobca: O komu pak po tom nahražené půjdou penízky za tu práci?
Offline
Radim napsal(a):
vyrobca: O komu pak po tom nahražené půjdou penízky za tu práci?
Klasika: pokial to bude zivnostnik, tak ho vyplatim podla dohody, pokial zamestnanec, tak este odviezt soc. a zdrav. poistenie, no a zvysok je moj..
No a budem musiet zainvestovat do jeho zdravia aby mi vydrzal co najdlhsie pokial to bude sikovny pracovnik. Takze kvalitne ochranne pomocky. Ako pre seba sameho..
Editoval vyrobca (09-06-2013 15:14:25)
Offline