SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý deň,
dostal som od známého elektródy: 3,2 x 450 (na tú hrúbku prekvapivo dlhé), s velmi tmavým obalom.
Chcel by som sa spítať či náhodou nie sú na liatinu (ak dobre viem, tie zvykávali mať tmavý obal), jediné ich označenie je že koniec majú namočený do červenej farby -alebo sú to len obyčajné bázické?
Offline
To je tak trochu jako rozpoznavat auto dle barvy a otisku pneumatik.
Offline
S vysokou pravděpodobností jsou to obyčejné elektrody na ocel. Na ověření stačí nastavit 110 A a zkusit na 2 kusech oceli elektrodu na + i na -. Potom svár rozlomit. Pokud se svár odloupne od základního materiálu mohla by to být elektroda na litinu. Podle polarity na které bude oblouk lépe hořet se dá přibližně určit i typ obalu. Ale stejně je to částečné věštění ze skleněné koule.
Offline
Tušil som že sa to tak lahko nepozná(nemali napísaní kód ani nemám balík-zabalené boli v novinách),
ale som amatér, dúfal som že snáď niekto kto má vetšie znalosti ju rozozná, lebo sú tak trochu atypické sfarbením a aj velkosťou, ale aj tak ďakujem za odpovede...
Offline
bez fotek se zjisti prd podle nich take nic moc jedine je poslat na chem rozbor.Zkuste jasnovidce.
Editoval Honza007 (17-02-2013 03:39:48)
Offline
Ahoj no trošku sa to možno dá spoznať. Elektróda na liatinu je trošku tmavšia povrch je hladký a väčšinou sú na staršich už vidieť dierky-poškodenia- odpad materiál. Oblúk horí menej pokojne akoby to dymilo -ťažko sa popisuje.
Bázicke sú na povrchu drsnejšie a menej poškodené (keď sú poškodené rovno ich vyhoď) Oblúk horí rovnomernejšie,ako sa však píše Honza nie je to tak jednoduché určiť pretože elektród je na desiatky druhov od desiatok výrobcov.
Offline
No hezký foto, ale jestli ty eldy maj červený prdelky, jak říká šéf vlka tak bych si tipla na kyselý, barva byla řada 44, - pol na eldě, to poznáte při zkoušce, EK 103, zdravím
Editoval evik (25-11-2013 18:56:29)
Offline
A ten kamarád ty elektrody taky dostal zabalerné v novinách? Nebo je sebral z nějaké krabice, na které je napsáno, co to je, takže ví, o co jde?
Mimochodem, spíš bych považoval za důležitější, vzhledem k tomu, že tyto elektrody mohou být staré desítky let, příspěvky o tom, jestli takhle stará elektroda na litinu nebo i ta EK 103 je vůbec ještě k rozumnému použití.
Offline
PERLAS- tvoje opisovanie dosť aj sedí, zabudol som pripísať že majú velmi hladký povrch oproti rut. alebo báz.,
a ešte jedna vec -robia vela strúsky, ktorá je velmi, ale velmi lahko odstránitelná a na zvare sú čudné leské flaky(na fotke sa nedalo vidieť -mám slabý aparát)
nalavo tie neznáme, vedla nové rutilky
pôvod nepeznán, len tak sa našli pohodené v šuflíku, nemusel som ich ani sušiť, krásne idú aj nie úplne suché.
Offline
No koniec koncov je to jedno. Keď ich chceš použiť tak jedine na nejaké nenosné zvary, ktoré majú úlohu len niečo podržať na mieste pokiaľ sa to napríklad nezabetónuje a podobne. Na nosné zvary nepoužívať nakoľko nevieš čo sú to zač. Druhá možnosť je to surovo vyhodiť aj keď to našinec nerád robí predsa sme len tak trošku šetrní . Potom nehrozí ,že človek niečo pokazí. Keďže ako píšeš že zvar má lesklé fľaky (také sklovité?) a truska skoro sama odpadne vo veľkých kusoch tiež by som tipoval na kyslé elektródy EK . Liatinové sú tmavšie a so zváraním by si mal problém. Kyslé aj tie staršie majú peknú kresbu zvaru ,ale na polohy nie sú vhodné zvarový. kov strašne tečie. Liatinové potrebujú menej ampérov,ale kyslé tie znesú väčší prúd myslím samozrejme rovnaký priemer( napríklad 2,5 kyslé na 90-100A hlbší závar pekný zvar, liatinové už odtavuje vo veľkých kvapkách nestíhaš sledovať zváranie).
Offline
3,2 elktróda a 110A mu stačilo bohato....nepovedal by som že moc teče a dosť rýchlo tuhne. S kyslími som robil už velmi dávno, ani sa nepametám aký zvar robia... červená bodka na konci (keď dobre viem) značí bázickú elektródu, ale klasické bázické to určite nie sú.
Sú strašne tmavé, skoro až čierné (viď foto) tak ma napadlo či to nie sú liatinové...
Len ma to zaujalo, lebo nové by staly(tolko kusov čo mám) asi 40EUR.
Ďakujem za odpovede najme tebe PERLAS, určite ich vyskúšam aj naostro(aj keď sú určite staršie ako ja), aspoň na skúšku.. a uvidím.
Offline
Nazdar chlapi. Jsou to E-K 103 mají červený konec a pevnostní skupina 44. Pevnost 48 je, spíše byla modrá barva. Zapojení na - pol nebo střídavý proud. Mějte se.
Offline
Elektrody na litinu mají grafitbazický obal. Stačí projet mezi prsty jestli špiní.
Offline
Po dlhom čase napíšem..
Skúsil som ich na zlomenom zveráku(125) no strašne sa odpudzoval od liatiny, bolo to výrazné najmä pri väčšom kúpeli (pár krát už bol zaťažení a zatial zvar drží, ale zas naozaj velkou silou sa to neskúšalo)
Offline
mirekh napsal(a):
Nazdar chlapi. Jsou to E-K 103 mají červený konec a pevnostní skupina 44. Pevnost 48 je, spíše byla modrá barva. Zapojení na - pol nebo střídavý proud. Mějte se.
dosť sa podobajú, asi budeš mať pravdu
Offline
kurnik toš co je to tu za svářeče že neznaji elektrodu s černym puntikem a černym obalem, podle slovniho popisu by to měla byt elektroda E 34.00 (E-K 100) určená pro podružné konstrukce, sice už se asi 50let nevyrábí ale v myslim že správnymu svářečovi by to mělo byt známo
a jak to prakticky zjistit jestli je to ona? no připojit na trafo a zkusit svařovat, pokud pujde je to ona a pokud nepujde je to neco jinyho ikdyž otym jinym pochybuju
Offline
Svářeči Kramlíku, jak jste přišel na černý puntík???
Offline
diki Kramlík za presnú identifikáciu, už som na to prišiel že to asi nebudú na liatinu a o to my hlavne išlo (zdá sa že sa vyznáš...)
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Svářeči Kramlíku, jak jste přišel na černý puntík???
je to napísané hneď na začiatku
Offline
sa napsal(a):
Zdenek11 napsal(a):
Svářeči Kramlíku, jak jste přišel na černý puntík???
je to napísané hneď na začiatku
Na začátku je napsané,že je konec označený červenou barvou.
Je to E-44,72,nyní E-K103.
Další přesný zásah pro EVIK !!!
Offline
Ahoj chlapi
Prosím vás Dnes se mě stal průser ze soustruhem.
Potřeboval jsem ho posunout a stalo se že mě sjel z válečků a po pádu na čelní stranu mi praskla spodní hrazda nad olejovýma vanama.
potřeboval bych vědět z jaké je to litiny,abych se mohl pídit jakým postupem to vařit.
Nikdy jsem to nedělal ale elektrodou vařím spoustu let,tak si myslím že bych to měl zvládnout.
Offline
kemppin napsal(a):
sa napsal(a):
Zdenek11 napsal(a):
Svářeči Kramlíku, jak jste přišel na černý puntík???
je to napísané hneď na začiatku
Na začátku je napsané,že je konec označený červenou barvou.
Je to E-44,72,nyní E-K103.
Další přesný zásah pro EVIK !!!
čoveče máš recht, a to mám štvery oči, asi neumim číst, já sem četl "černej ferby a ono je tam červenej farby, to sem blázen no nicméně je to fuk jelikož kyselá elektroda je stejně naprd akorád na podřadny sváry akorád ty červeny puntiky jak už bylo napsáno je třída pevnosti 440Mpa jestli se z hlavy nepletu a ta černá byla myslim 340 nekde tu mám takovó prastaró knihu eště z války ale nevim kde musel bych to nahledat a tam to byla běžná elektoda pro opravy zemědělského ručního nářadí nebo tak nejak to tam bylo napsané
Offline
Kramlik napsal(a):
kemppin napsal(a):
sa napsal(a):
je to napísané hneď na začiatkuNa začátku je napsané,že je konec označený červenou barvou.
Je to E-44,72,nyní E-K103.
Další přesný zásah pro EVIK !!!čoveče máš recht, a to mám štvery oči, asi neumim číst, já sem četl "černej ferby a ono je tam červenej farby, to sem blázen no nicméně je to fuk jelikož kyselá elektroda je stejně naprd akorád na podřadny sváry akorád ty červeny puntiky jak už bylo napsáno je třída pevnosti 440Mpa jestli se z hlavy nepletu a ta černá byla myslim 340 nekde tu mám takovó prastaró knihu eště z války ale nevim kde musel bych to nahledat a tam to byla běžná elektoda pro opravy zemědělského ručního nářadí nebo tak nejak to tam bylo napsané
Kyselá elektroda není naprd. E-K103 vyhovuje i pod rentgen,dá se použít i na kotlové svary.
Díky tomu,že snáší dost velké přetížení tak se s ní dobře řeže.
Řídce teče, tak nechává krásný povrch
Offline
No tak to bych si dovolil hodně nesouhlasit, krásný povrch svaru, to má, pod rentgen možná taky je, řeže se s ní dobře, ale co mi kdysi dávno při chladnutí prasknul jednovrstvý svar s EK 103, šly tři balíky do koše. Nikdy potom se mi to už s jiným druhem elektrod nestalo.
Editoval Zdenek11 (29-11-2013 19:21:09)
Offline
Kyselé jsou bezva hlavně od průměru 3,2 do 6 mm. Svár hladký a pěkně vykreslený jak od ochranné atmosféry s heliem a ty produktivity práce. dělali sme s nima jeden vodojem. Až na to že jsme byli celí černí o toho kouře krásná práce.
Offline