SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý den,
jsem svářeč "panic" :-) a teprve začínám. Koupil jsem si pro začátek omicron 1550, pomalu se učím na roxorech, pásovině, atd. Používám bazickou elektrodu 2.5, 35 mm. Proud do 100 A. Ačkoliv jsem pročetl, co se dalo, stále mi není jasné pár věcí, a proto se obracím s následujícími dotazy položené opravdu polopaticky:
1- když mám na svařované věci připojenou katodu (-) a invertor je zaplý, můžu měnit na anodě (+) elektrodu? Resp. můžu na ni při vkládání do toho držáku sahat rukou? Samozřejmě za předpokladu, že se katody ani svařované věci ani tělem ani ničým jiným nedotýkám, pouze stojím na zemi. Protože já ten invertor vždycky vypnu, vyměním elektrodu a zase zapnu, tak si říkám, jestli se to zbytečně neničí.
2- zatím svařuju venku, ikdyž je pěkná kosa, ale přijde co nevidět doba, kdy budu potřebovat svařit něco ve své dílně. Jedná se o modifikovanou unimobuňku, kde mám svůj koutek, uskladněné motorky a věci na zahradu. Nemáte někdo zkušenost či fotku/námět, jak a z čeho si udělat nějaký svářečský koutek tak, aby nedošlo ke vzplanutí okolních věcí?
3- taky mě pěkně štve, že v kukle vidím velký prd než zažehnu oblouk. Nepoužívám samostmívací helmu a než ten oblouk zažehnu, tak na to v podstatě nevidím a elektroda se mi často lepí. Je na to fígl nebo to přijde až se zkušenostmi?
díky za rady
Michal
Tím svařovat
Offline
Ahoj, zkusím to ppo bodech:)
1. výměnu elektrody můžeš při zapnuté svářečce napětí naprázdno 50-80V tě nezabije, ale stačí pot nebo mokré ruce a dostaneš kopanec, používat rukavice !
2. používat selský rozum , hořlavé látky pryč od svařování, na stůl dát plech- rošt...
3. není to fígl, chce to svařovat a zase svařovat:)
Doporučuji svař. školu na zaškolení.
http://www.jk-weld.cz/pages/praxe.html
Offline
díky moc za radu, školu jsem četl, ale radši se ještě ptám aneb 2x měř jednou řež. Neidentifikovatelnou chybou sem dotaz odeslal 2x a nevím, jak tento topic smazat., není to spam. Omlouvám se.
Offline
Ok to chápu normálně si otevři editaci svého zakládajícího dotazu a smaž ho a tím smažeš celé vlákno
Offline
Pokud s tím začínáš, tak bych doporučil zainvestovat do stmívací kukly a ze začátku si při svařování přidržovat elektrodu tou uvolněnou rukou. V podstatě bude ta ruka jako opěrka pro dobré vedení elektrody...
V podstatě tak nějak:
Offline
já mám kuklu (ale ne samostmívací), kterou mám nasazenou na hlavě a ruku mám volnou, nedržím v ní štít ,ale jak je to sklo tak tmavé, tak vidím prd a klepu vedle nebo nepřesně a přilepí se mi to. Tou "volnou"rukou si držím "hlavní" :-) ruku aby se mi neklepala :-) časem bych třeba zainvestoval, ale teď se mi nechce dávat 2 litry do kukly a zas kupovat nějakou čínu co se časem rozpadne...
Offline
Zdaleka si nepřečetl ani tento web (včetně svarinfa), to jak vidět přez nesamostmívací kuklu se zde řešilo a vyřešilo! Jen pro nástřel- přisvítit, rozpůlit sklo nebo odklápět. Hledej.
Invertor nemá ochranu proti přilepení- máš tuto funkci zaplou? Jinak ti pomužou Fe piliny, je to tu také popsáno (i s tisícerými díky).
Editoval KMU1 (15-02-2013 22:52:48)
Offline
xstreetfighter napsal(a):
teď se mi nechce dávat 2 litry do kukly
Já mám na domácí občasné svařování kuklu za cca 1200,- http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … sk-300.htm Poslední půlrok s ní vařím víceméně denně a že by se rozpadala nebo přestala fungovat se říct nedá. A myslím že to ani čína není...
Offline
má ochranu proti lepení, ale ta funkce se nijak zvlášť nezapíná, je zaplá automaticky při volbě MMA. Nad tou kuklou popřemýšlím, ale díky chlapi.
Offline
Včera jsem prohledával staré záručáky a našel jsem i ten od svářečky, stejné jako jsi koupil, je to současně i návod k obsluze. Je v něm popsáno vše, na co se ptáš, navíc i délka a průměr prodlužovacích kabelů, které se mají používat. Kdybych si ho tenkrát přečet... Jinak, jsou borci, kteří svařují bez nátělníku, v žabkách, přes hnědou pivní flašku, to jsem se zatím nenaučil, takže pracovní obuv, rukavice kožené, nejlíp svářečské, kuklu, nejlépe samostmívací elektrody, nejlépe přesušené, když tak je alespoň skladuj tam, kde se dá předpokládat nízká vzdušná vlhkost tj. topení, u kamen, v kotelně a podobně. Pozor také na svařování blízko něčeho, co může chytit, protože po čem prd, to se stane hned. Před svařováním si materiál nečisti, nechej ho od rzi a barvy, vyzkoušej, jak se ti na takovém materiálu bude chytat oblouk, pak si ho pořádně očisti, nejlépe brusným kotoučem ve flexi, protože po ní zůstává povrch materiálu drsný, a když škrtáš elektrodou, tak se lépe chytá oblouk.
Offline
Pro začátečníka doporučuju elektrody rutilové- lépe se s nima zapaluje oblouk, než s bazickýma. Hlavně se vyvaruj koupi čínských elektrodových drátků obalených něčím těžko identifikovatelným. Pro začátek bych nevolil dražší esab, ale např. Rutilen (cena nižší tak o 20Kč za kilo). Poté až dovedeš pěkně svářet s rutilkama, tak můžeš vyzkoušet i bazický (např Bohler fox 7018- pěkně se z nich oklepává struska).
Offline
Z rutilkama se jen natrápí jek mu bude zabíhat struska a odskakovat svárový kov. Těch 100 A je moc na 2,5 stačí tak 85 at nemáš rozplizlé sváry. Elektrodu zapalovat jako sirku a neklepat jak datel pak se přilepíš. Při opětovném započetí sváru jednou elektrodou si konec očisti o beton nebo o brusný kotouč jen škrtnout.
Offline
Basickou elekrodou se nadatluješ.... Rutilku zapálíš krásně a se zavařenou struskou se vypořádáš během chvilky!!!!
Offline
Pokud to nenajdeš v tom návodu k svářečce, podívej se třeba tady na web, jak se pozná nedostatečný proud na svaru a jak se pozná příliš vysoký proud na svaru. Nebo si ještě k tomu kup nějakou knihu o svařování, kde tyhlety věci jsou. Ušetříš tím elektrody i materiál.
Potom, až to budeš zkoušet, navol předepsaný proud, jaký na obalu k elektrodám budeš mít uvedený a svařuj. Potom postupně posunuj proud třeba nejdřív nahoru po malých troškách, třeba po cca 5 ampérech a zase svařuj. Dokud i jako začátečník stoprocentně nepoznáš, že ten proud už je příliš velký a že proto je to svařování už na nic. Stejným způsobem po troškách postupuj z toho prvního navoleného proudu zase dolů , až zase stoprocentně poznáš, že ten proud už je tak slabý, že to svařování je zase na nic. Takhle za prvé poznáš, jaký úplně přesný optimální proud na nejlepší svařování ta konkrétní elektroda potřebuje, protože proudová stupnice může být i docela dost posunutá. Taky poznáš, jak vypadá třeba jen trochu nesprávně nadstavený proud. No a nakonec dostaneš to svařování docela do ruky na bezcenných kouscích a až budeš svařovat naostro, nebudeš to tolik kazit. Když jsem to dělal já na trafu, tak bylo poznat na kvalitě svařování doslova každých přidaných nebo ubraných 5 ampér.
Tyhlety zkoušky prováděj vždycky, když se dostaneš k novému typu elektrod nebo vždycky, když svařuješ něco, na čem záleží a co se musí povést pořádně hned napoprvé.
Časem, jak to svařování budeš dostávat do ruky, budeš ztrácet potřebu to takhle mnohokrát zkoušet, prostě to je zkusíš jednou až dvakrát a hned nadstavíš na tu elektrodu optimum.
Offline
xstreetfighter napsal(a):
...taky mě pěkně štve, že v kukle vidím velký prd než zažehnu oblouk. Nepoužívám samostmívací helmu a než ten oblouk zažehnu, tak na to v podstatě nevidím a elektroda se mi často lepí. Je na to fígl nebo to přijde až se zkušenostmi?
V dobách předstamostmívačkových jsem používal fintu, že jsem si místo svařování nasvítil 150W halogenovou vanou. Pak je v pohodě vidět i přes klasickou kuklu kam se trefuješ elektrodou. Dost to pomůže.
Editoval Pruduch (16-02-2013 20:38:24)
Offline
Rellik napsal(a):
xstreetfighter napsal(a):
teď se mi nechce dávat 2 litry do kukly
Já mám na domácí občasné svařování kuklu za cca 1200,- http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … sk-300.htm Poslední půlrok s ní vařím víceméně denně a že by se rozpadala nebo přestala fungovat se říct nedá. A myslím že to ani čína není...
čina jak vyšita, ale jedna z tech lepších..
Offline
no to sem si právě představoval, nějak to nasvítit, ale když si sečtu náklady, tak se mi asi vyplatí přejít z doby předstmívačkové do součastnosti a něco pořídit.
Offline
Halogenová vanička stojí tak max. stovku. Ale samostmívačka je samozřejmě lepší. Jinak vřele doporučuju si ji vybrat v krámě, protože ty levný jsou flekatý kus od kusu.
Offline
Ja som zváračský amatér.A takéto problémy som mal,keď Mi svetlo,napr.slnko svietilo od zadu do kukly.Pomohlo sa natočiť inak a už som lepšie videl.Ak máš invertor,tak tam sa dá nastaviť myslím HOT start,tým sa ulahčí zapalovanie oblúka.Vypínam ho len pri tenkých plechoch.A ešte máš možno zbytočne tmavé sklo v maske.
Offline
Zdravím,
nechci se pouštět do radění, ale přece jen mě zaujal zájem tazatele o bezpečnost. Každý, kdo svařuje profesionálně, ví, že školení a přezkušování
svářečů je zjednodušeně řečeno na to, aby to bylo v případě maléru na koho hodit. Při revizích přijdu do různých provozů, a viděl jsem i svařovat ve
stolařské dílně plné pilin a v autodílně okuje padaly do louže oleje. Je dobré občas si uvědomit, že obloukové sváření může být příčinou požáru,
a i když mám svářečku doma a na školení nechodím, uvědomit si, co může vzplanout-chovat se zodpovědně a dehazardovat. Kdo například
dodržuje dohled na místě ,kde se svařovalo/ kromě svařoven/ ne ad absurdum- ale svařuji třeba dopoledne a po skončení práce přijdu se
podívat, jestli něco nedoutná. Nebo se můžu na to taky....... Je to každého věc. Až se něco stane, čumí každý s otevřenou hubou..
Offline
Josef*elektro napsal(a):
okuje padaly do louže oleje. ..
dle mých dlouhodobých zkušeností samotné okuje ať od sváření nebo od řezání plamenem (plasmou) hydraulický, převodový, transformátorový a motorový olej nezapálí. Zapálí jej kus železa (o hmotnosti cca 0,5kg výše) rozžhavený do červena, který do oleje spadne. To je potom fofr a nikdo kromě profesionálních hasičů to neuhasí
jinak celý tvůj příspěvek do písmene podepisuju
Offline
Možná teď v zimě není problém s požárem tak aktuální, ale v létě, když je venku všude plno suché trávy, tak bych dával dvakrát pozor. Nemusí to být ani svářečka, sám jsem zapálil suchou trávu flexou na tři metry daleko, také už jsem svařoval traverzy a nevšiml si, že je 3 metry pode mnou plechovka se základovkou, cítit ale byla, když začala hořet. Ono se totiž nesvařuje jen ve svařovně, kde je už tak nějak předpokládané nehořlavé prostředí. Dohled po sváření v bezpečném prostředí je stanoven na 8hodin, v rizikovém 24hodin po svařování.
Offline
já jsem samozřejmě pro používání selského rozumu pokud možno v co největší možné míře. Asi bude nejrozumnější vybudovat si extra venkovní pracoviště s patřičnými nehořlavými zonami.
Offline
Nejnebezpečnější jsou asi materiály, které po jiskře mohou doutnat a začít potom hořet až po hodinách. To může být klidně i ta konstrukce té unimobuňky.
Offline
Stránky: 1