SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
cus all
musim zvarit jeden diel ktory pozostava z dvoch plechov 304 alebo 316L 2000x1000x2,5mm zvarenych k sebe tou dlhsou stranou aby vznikol jeden kus 2000x2000mm, da sa to bez vyraznych deformacii?
plech bude z jednej strany pohladovy, zvar vybruseny a lesteny
uvazujem o moznostiach:
1. falcovat tie zvarovane strany (ale prisiel by som o rozmer no dalo by sa to prisposobit)
2. nabodovat na nejake vystuze (napr. jakel pod zvaranou stranou)
3. polozit na rovnu podlozku a zhora po celej dlzke zapriet nejake Icko rozsperami od nosnikov na strope (nabodovat, striedavo zvarat a zaroven chladit vodou)
Offline
Za1 je správně nebo laserem-už se to tu někde řešilo.
Offline
Myslím že zbytečně vymýšlíš složitosti normálně to pořádně z jedné strany naboduj ale tak po 5cm otoč a z druhé strany zavař ale chce to tak 60 až 65A a malý svár s přídavkem drátu a celkem rychle svařovat a neudělá to nic pak to otoč přidej tak 3A a tím samým způsobem zavař druhou stranu a mělo by to být ok
Offline
Podle mých zkušeností se to vyboulí tak jako tak. Určitým postupem půjde deformace zmírnit, ale úplně odstranit ne. Nejlepšího výsledku jsem dosáhl tak, že jsem svařoval od středu ke krajům, postupně zprava a hned zleva tzv. vratným krokem. To znamená, že se zhruba uprostred plechů provede svar zhruba 10 cm směrem zleva doprava. Potom se započne druhá housenka zase asi 10 cm před začátkem té první a dojede se k již zhotovené. To samé se začne poté zase z opačného směru. A tak se postupuje střídavě po celé délce. Pokud je nastaven správný proud, případně vhodná mezera, z druhé strany již není nutno svar pokládat. Ale opakuji, bez deformací se to neobejde. Následně bude nutné dorovnat plamenem. Jole.
Offline
Svařit dva takhle velké plechové díly bez deformace v "domácích" podmínkách nelze. Tahové napětí po délce sváru vždycky způsobí zvlnění svařence. Částečně se to dá omezit poutnickým krokem, ale opravdu jen částečně. Prakticky jedinou možností svaření bez deformace by bylo svaření laserem, kde se ta tahová napětí díky vysoké rychlosti svařování, minimální velikosti sváru a minimální velikosti tepelně ovlivněné oblasti minimalizují.
Offline
Přesně jak Jirkati píše !! Svářel jsem něco podobného jen menšího a nic moc hlavně jsem to měl upnuté pomocí dvou lišt na perfektně rovném stole a svářel jsem to spíš po 5 milimetrových stezích tak aby se vše minimálně ohřálo hned po svaření stehu jsem to chladil tlakovým vzduchem ale i tak jsem to dělal pul dne .Hlavní je nepospíchat!! Dělat co nejkratší svary!! A nenechat to pokud možno ohřát. Je třeba si uvědomit že nerez chladne pomaleji!Používal jsem pulz a větší proud ale jen takový aby se hrany slily a jel co nejrychleji.Ale i tak došlo samozřejmě k znatelnému i když nevelkému zvlnění na což jsem předem upozorňoval.
Offline
aka velka asi bude ta deformacia v mojom pripade, ked to budem stehovat ako pise Honza007, ked to potom priskrutkujem k ramu? 1cm hore-dole z pohladu celej roviny, alebo to bude nejake lokalne pokryvenie co bude vidiet?
tj. ked to bude prehnute ako cela rovina bez viditelnych priehybov tak je to v pohode, k tomu ramu sa to da prisposobit aj ked to nebude presna rovina (nie je to zrkadlovo lestene. takze odraz nebude)
Offline
mám naprosto stejné zkušenosti jako Honza007 ale MMA, vařil jsem 2mm plech, 2 elektrodou, svary najednou max 5mm, dělal jsem to celý den - stejně se to kroutí, upnutí nepomuže. Svař to laserem, pokud nemáš možnost udělej ten lem - ale stejně postupuj pomalu ať se tabule neohřejí, spíš to jen naboduj.
Offline
Chci se jenom zeptat jestli to jak radíte peter35 jste v praxi už dělaly nebo to jen znáte z teorie protože tak jak jsem to napsal já to skutečně děláme a svařujeme tak plechy tl. 3mm to si myslím že není podstatný rozdíl od 2.5mm a svařujeme tabule velkého formátu tj. 3000x1500 a to na délku a vzniká nám tabule 3000x3000. Je fakt že ze začátku jsem se taky držek teorie vše svěrkoval vyztužoval ale bylo to ještě horší.
Offline
PI 250 AC/DC napsal(a):
Chci se jenom zeptat jestli to jak radíte peter35 jste v praxi už dělaly nebo to jen znáte z teorie protože tak jak jsem to napsal já to skutečně děláme a svařujeme tak plechy tl. 3mm to si myslím že není podstatný rozdíl od 2.5mm a svařujeme tabule velkého formátu tj. 3000x1500 a to na délku a vzniká nám tabule 3000x3000. Je fakt že ze začátku jsem se taky držek teorie vše svěrkoval vyztužoval ale bylo to ještě horší.
nie taky format som este nerobil zatial len same male veci, takze vy radite to z jednej strany nabodovat a z druhej strany postupne po malych castiach striedavo zavarit?
Offline
My jsme před pár lety dělali tabule z černýho plechu tl.6mm.Byla to zakázka asi na dva roky,cca.2-4ks měsíčně.Rozměrově cca.7000x3500mm a 5000x3000,jedna byla ze tří kusů,druhá ze dvou.První desku jsme dělali asi dva dny,několikrát rozřezávali.....zkoušeli a laborovali...Pak jsme v pohodě ty menší zmákli tři za šichtu.
Udělat jednostranné úkosy (na velikosti záleží) položit na rovinu ,na začátku nechat mezi 2mm a na konci 20mm.Pak vařit kořen,aby byl pěkně provařenej na druhou stranu plechu napřeskáčku po 100-150mm - ten poutnický krok,jak je psáno výše,z té strany s menší mezerou na stranu druhou a na konci ,kde bylo 20mm se plechy stáhly k sobě a deformace žádná.Pak vrchní sváry a bylo hotovo.
Je to sice jiná síla i jiný materiál,ale jen tak pro ilustraci....
Offline
Jo takhle to u nás měli namakaný v údržbě jeřábů . Svářeli nové drážky . Traverzu našponovali do oblouku a na ni přiložili plocháč a po celé délce přivařili . Po zchladnutí byla traverza jak když střelí .
Offline
poprosim o blizsie info o tom pasku,
ano staci to mat len z jednej strany (pohladove ako jeden kus) z druhej strany je to jedno, z druhej strany budu aj tak privarene L-ka na prichytenie k ramu
ja som aj rozmyslal nad postupom : polozim oba plechy na rovnu podlozku bodnem ich na krajoch k sebe s cca. 2mm medzerou, zabrusim, na to nabodujem nerez jekl (napr. 50x20x2,5mm) na vysku tak aby spoj bol pod stredom uzsej strany jeklu. potom to cele otocim zafixujem rovinu a pomaly striedavo to zvarim tak ze sa naraz zvaria oba plechy a jekl
mozno este nejak zafixovat nasponovat ten jekl ???
neviem mozno je to blbost
Offline
mozno podlozit nejakym hlinikom na odvod tepla, alebo chladit ten jakel vzduchom???
Offline
to je blbost to se ti celé zdeformuje ten jekl to sám prohne jak ho nahřeješ ještě jednou ti to napíšu plechy podlož do roviny napravo i nalevo od svaru alespoň v polovině a na konci pod svar dej nějaký železný profil alespoň s 10mm stěnou ( Ičko HEA atd) plechy dek bez mezery k sobě a z jedné strany pořádně naboduj pak je otoč a těma bodama polož na to I nebo HEA a normálně to zavař na jednou celé ale s přídavkem drátu špičku wolframové elektrody musíš mít skoro v lázni a přídavný materiál jen držet a jen mírně přidávat a celkem rychle jet pak to otoč a zavař z druhé strany v případě že se plech prohne ve svaru ( stává se to někdy když jedeš pomalu a vneseš víc tepla ) tak stačí ho mírně poklepat přímo po svaru ne po plechu ale po housence a je to rovné jak lusk svar budeš mít úplně zlatě zbarvený - hodně zdaru
Offline
Nejlesší bude když si koupíš novou tabuli a z tí to nastříháš. a máš po starostech a nemusíš nic svařovat
Offline
to ano ale rozdiel v cene je znacny 2ks 1000x2000x2,5 cena 150eur
1ks 2000x4000x2.5 cena 640eur
Offline