SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
jojo, úředník s razítkem to dá podnikatelovi pěkně vyžrat , jednou ročně (nebo jak často) překalibrovat veškerá měřidla, doložit certifikaci rozvodů - hadic, doložit certifikát montážního klíče kterým ta hadice byla montována, certifikát hadicové sponky atd. když to dodavatel nemá = zastavuje se stavba.
Offline
Bourači ty to zlehčuješ. Prostě k tomu přistup tak, že s tím nic neuděláš, protože někdo určil pravidla , která musíme dodržovat. Byl jsem z automobilové firmy zvyklý, že všechno muselo být pořád v naprostém pořádku, protože tam probíhaly doslova desítky auditů ročně, včetně auditů interních. Když jsem pak pomáhal v jedné liberecké firmě s certifikací doslova z nuly na normy 3834, 15085, DIN 15085 a 95/5, tak jsem trval na trvalém pořádku ve všem, co se týká i svařování. Certifikační audit i následné kontrolní audity vždy po roce proběhly bez jediné závažné připomínky. Takže ono to jde. A bez jakékoliv námahy. jen se trvale dodržují daná pravidla. Včetně všech potřebných kalibrací, validací a průběžných kontrol, zápisů do deníků na dílnách, dodržování WPS, Vizuálních kontrol, TPS (technologických postupů), a třeba i pravidelných kontrol autogenních hadic. A všichni si na pořádek časem zvykli a dnes už si svářeči dobrovolně i třikrát denně zametou binec kolem svařovacích stolů, aby se jim tam neprášilo. Nikde na dílnách nenajdeš ani kousek neoznačeného materiálu. Je to náročnější na organizaci a technolog svařování je většinu dne ve svařovně, A Kontrola jakosti nepustí většinu dne šupleru z ruky.
Editoval jirkati (09-11-2012 23:46:19)
Offline
jirkati napsal(a):
někdo určil pravidla , která musíme dodržovat..
tak jasně, ale moje zkušenosti z terénu jsou takové, že ten někdo - kdo určil - neurčil úplně všechno (pokrok nejde zastavit) a také, že ti kteří mají na pravidla dozírat, nejsou vždy erudovanými odborníky.
Samozřejmě nemyslím Tebe ale stýkám se s různými TDI, koordinátory BOZP apod, je to tak 50:50
Offline
Certifikáty a pravidla jsou moc pěkná věc s tím lze souhlasit hlavně pokud jde o velkoseriovou výtobu viz automobilový prumysl tam jsou tyto pravidla na místě a jsou opodstatněné ale hlavně díky masovosti výroby i finančně rentabilní.Bohužel mnohdy je to jen o samoučelné byrokracii a papírování + buzerace lidí kvuli neduležitým malichernostem.Ono když se mi pravidelně dostávají do ruky WPS podle kterých se nedá dělat (parametry sváření) výkresy kde chybí koty , sváření dynamicky namáhaného čepu z oceli 11600 k oceli 11 375, svařence které když zavařím dle výkresu tak se tak zkroutí že je ani aláh nesrovná a podobné chuťovky pak jen kroutím hlavou.Bohužel spoustě lidí kteří mají sice vyšší vzděllání ale to buhužel nenahradí praktické znalosti a zkušenosti a pak jen žasnu nad ruznými perlami.Lze jen podotknout že na tom má do značné míry svuj díl viny naprosto nesmyslně nastavený systém vzdělávání a to ne jen toho nejvyššího kdy jsou školy placeny za kus a netuším kterou chorou hlavu napadlo zvýšit počet lidí s maturitami či s dalšími tituly tak že se sníží nároky kladené na studenty. Jsem jen obyčejný svářeč s cca 22 ti letou praxí bohužel ta praxe je trošku jinde než teoretické pindání některých auditorů.A to při vší uctě k jejich "odbornosti".
Jejky nějak jsem se rozohnil.omlouvám se za OT
Editoval Honza007 (10-11-2012 22:12:04)
Offline
Honza007:no navrhnout svaření oceli s vyšším obsahem uhlíku pro svařování nevhodné může jen totální "pako".Konkrétně z téhle oceli(pěkně tuhej prevít) ohýbám kotevní šrouby(háky) na čerpadla a panáčci se školama ani neumí spočíst kolik má mít tyč v rozvinutém stavu.Výkres je pak jen kusem špatnýho "toaleťáku"
Offline
Pravdou je, že se do svařování často se*ou rádobyodborníci, kteří kromě školy nezažili nic. Fascinují mě výkresy s do očí bijícími chybami, se kterými přijde zákazník a hrozně se diví, když mu je nechám vrátit, případně vypíšu všechny chyby a žádám zákazníka o doplnění. A jsou to i firmy ze zahraničí, které mají často dojem, že u nás máme jen hromadu troubelíků, kteří musí být za jejich zakázky vděční a udělají je nejraději zadarmo. Je pak legrační sledovat jak povýšeně odpovídají na první připomínky k doplnění dokumentace a jak sklopí uši, když jim odepíšu a upozorním je na nedodržení evropských, případně jejich vlastních předpisů.
A o tom to je. V certifikované firmě musí fungovat příjem zakázky, musí projít kontrolou vyrobitelnosti, kde se zjistí nejen technické chyby, ale i potřeba doplnění vlastního vybavení, přípravků, WPQR atd. Pak teprve je možné zakázku nacenit a zákazníkovi nabídnout cenu. Pokud se tyto základy podcení tak se může firma úspěšně dopracovat k vlastní záhubě při nemožnosti kvalitně vyrobit něco, co jako zakázku přijala. Samozřejmostí pak musí být vypracování technologických předpisů pro výrobu a svařování, včetně na základě WPQR vypracovaných a odzkoušených WPS, stanovených kontrol atd.
Auditoři nejsou nikdy teoretici. Auditor totiž vždy jenom kontroluje shodu mezi tím, co si firma sama určila jako pravidla a skutečností. Firma si sama auditora objednává a taky si za ten audit zaplatí. Auditor tedy nemá žádný zájem firmu poškodit. Naopak firmě radí, co udělat jinak, či lépe. A pokud zjistí neshodu s firmou přijatými podmínkami, zapíše ji do protokolu, který pak firmě slouží jako jakýsi seznam závad k opravě. Nic jiného neudělá.
Offline
Ja ti rozumim:) konec koncu take museji byt z neceho zivi.Naposledy se me ptal auditor zda obrusujeme jäckle(30*30*2) a vingle (30/30) uplne nove od okuji ,delali jsme z nich plot v miste kde se boduje sit.
Offline
No jo Honzo007, ale nebyla náhodou na výkrese poznámka "Kontrola podle ČSN EN 5817/B" ? Pak totiž není co řešit a díly měly být kovově čisté. To jsou právě ty hlouposti, které nezkušení konstruktéři často dělají. A chlapi ve svařovně se pak můžou zbláznit. Ale to je přesně to, ce se má zachytit před zahájením zakázky.
Offline
jirkati napsal(a):
Do systému kontrol není potřeba vnášet další zmatky. Zrovna norma 3834-2 je naštěstí docela jednoznačná. V příspěvku č. 21 je zobrazena "sklenička" na orientační měření průtoku ochranného svařovacího plynu. Jako Orientační měřidlo ji tedy stačí označit a není s auditory vůbec žádný problém. Pokud si někdo z neznalosti na takové měřidlo před auditem nalepí kulatou nálepku s vyznačením platnosti zkoušky, pak se nemůže divit požadavku auditora na kalibraci, případně validaci měřidla. Samozřejmostí ale je mít protokolem prokazatelně doložené všechny zkalibrované průtokoměry na odběrných místech, t.j. na lahvích nebo na výstupech z centrálních rozvodů.
My sme mali na všetkých prietokomeroch nálepku "Informatívne meradlo", ale jedna pani z Prahy od nás požadovala mať aj jeden preitokomer skalibrovaný.
Offline
Tak to měla podložit pasáží v normě .
Offline