SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdarec Pánové, Jsem no fóru nováček, tak netuším jestli je správné pro můj dotaz zakládat nové téma, díky za pochopení.
Docela levně se mi podařilo sehnat svařovací invertor OTC Daihen DT300PII. Je to speciálně na DC-TIG a DC-STICK(MMA)
Zatím sem jí používal jen na obalenou elektrodu a musím říci, že je to kvalitka, perfektně zapaluje oblouk a sváry jsou též perfektní.
Ale zatoužil jsem po céóčku, a chtěl bych se zeptat, jestli by se to dalo nějak upravit.
Kdybych k tomu jen tak připojil hubici od CO2 tak ten svár asi nebude to pravé.
Podle mě by stačilo jen upravit výstupní V-A charakteristiku, Má to v sobě elektroniku, na které se dá nastavit předfuk i dofuk,
je zde i možnost řízeného chlazení hořáku vodou,a výstupy na podavač drátu to má taky.
Můj dotaz zní: Dá se změny charakteristiky docílit nějak jednoduše například vřazením tlumivky nebo nějakého dalšího transformátofu,
a jaký je rozdíl mezi charakteristikama na TIG/MMA a na MIG/Mag ?
Předem díky :-).
Offline
Stačí hledat! Již se to tu mockrát probíralo pokud na to není stroj přímo postavený takovou upravu NELZE UDĚLAT JEDNODUŠE!!!
Jeden zdroj má V/A charakteristiku strmou a druhý plochou jejich změna není většinou jednoduchá (pokud ano tak je na to stroj konstruovaný)
Ps :Bohužel tady na foru chybí naprosto nepochopitelně vlakno "stále se opakující otázky"
Editoval Honza007 (06-11-2012 20:11:51)
Offline
Prvně si porovnej rozsah proudů i napětí ve stávajících charakteristikách včetně dynamických hodnot, jestli je někde seženeš. Na takový výkon bude dělána výkonová část invertoru. Nová charakteristika se do toho musí vejít, abys nemusel šťourat i do výkonové části .
Potom musíš sehnat nebo zvládnout obkreslit stávající zapojení a pochopit činnost integrovaného obvodu, který řídí výkonovou část invertoru a pochopit činnost stávající voltampérové regulace. Potom musíš vymyslet novou VA regulaci pro nový pracovní režim, vymyslet, jak vratně přepínačem odpojit starou regulaci a připojit novou. A přitom zachovat ochranné vlastnosti řídiciho integrovaného obvodu k výkonové části, aby třeba při přetížení nebo přepětí a podobných relativně běžných poruchách byla výkonová část odpojena a nedošlo k přetížení a zničení třeba výkonových tranzistorů.
Pokud to všechno bezchybně zvládneš, dostaneš tam i ten režim na CO.
A v druhé fázi se můžeš rovnou přihlásit na práci konstruktéra svářeček nebo aspoň jejich opraváře......
Offline
Naprázdno 55 - 60V
Při sváru elektrodou 3.15 - 200A - cca 28V
120A - cca 25V
90A - cca 21V
10A - cca 19V
Mám u toho svařovací kabely 25 mm2 délka 10m. Při spojení nakrátko a proudu 10A bylo napětí 18V a při proudu 250A bylo napětí taktéž 18V
Všechny měřené hodnoty byly relativné stálé a nijak nekolísaly.
Ty obvody svářečky sou tak složité a má to tolik mikroprocesorů a různých jednotek, že snad ani není možné do toho nějak zasahovat.
jediné co mě napadá je, že měření napětí je připojeno hned u výstupních svorek tak by se mohlo nějakým odporovým děličem podařit elektroniku ošálit aby nevěděla skutečné výstupní napětí...
Jen bych potřeboval vědět jaké má být napětí pro MIG/MAG technologii,(někde na fóru sem vyčetl tohle(viz. citace))
Z Fóra napsal(a):
Už som nameral aj 16V pri normálnej práci(zapalený oblúk, drát 1.0mm, materiál 4+4mm- asi bol zdroj mäkký -Telwin) ale aj 29V pri zváraní tenkých 0,8mm plechov.(0.6mm drôt). naprázdno som nameral 33V.
.
a pokud svářečka s těmito hodnotami aspoň trochu obstojně svařuje, tak by neměl být problém.
Offline
Kiss49 napsal(a):
...Ty obvody svářečky sou tak složité a má to tolik mikroprocesorů a různých jednotek, že snad ani není možné do toho nějak zasahovat...
A z toho bych vycházel. Zatím máš funkční svářečku MMA+TIG. Po zásahu to může být MMA+TIG+MAG a nebo taky nic. Šrot. Ale je to tvůj stroj...
Offline
Je to marný, je to marný, je to marný. Opravdu by to chtělo kolonku začátečnické otázky. Pro Kiss49: Když si myslíš, že to jde, tak nemudruj a zkoušej! To je ta správná cesta vpřed. Já jsem také nevěřil místním pochybovačům, a postavil jsem funkční svářečku na baterky. Jen tebe to bude stát násobně víc času a financí, ale pokud to vezmeš jako koníčka, předělat se dá ledacos. Ale důrazně doporučuji začít jako já, nejdřív přečíst celé svarforum a svarinfo alespoň dvakrát, takto i toho, kdo by ti mohl odborně poradit odradíš těmito začátečnickými dotazy.
Offline
to: kiss49 Neberte to prosim ve zlem ani vy ani ostatni ale to by jste rad je kravina.Ano jiste jde to ale tyto stroje jsou pomerne sofistikovana zarizeni s jasnym urceni.Jak zde bylo vyse psano pokud by jste se rozhodl predelavat tak musite mit velke mnozstvi odbornych znalosti a pripadne i vybaveni a casu a k tomu jeste je vysledek nejisty a vzhledem k narocnosti a pracnosti naprosto nerentabilni.Takze pokud nejste odbornik a nemate to jako konicka ZAPOMENTE NA TO!
Offline
Invertorový zdroj a transformátor z nabíječky je asi takový rozdíl asi jako parní stroj a motor F1 asi tak . Znal jsem jednoho který nevěřil že elektrika muže zabít nakonec se přesvědčil ....bohužel.
Přeji mnoho štěstí při stvabě vlastní řídící jednotky převíjení traf a dalších činnostech
Ps:nic proti vám ale pokud nevíte jakou že by to zdroj Mig Mag má charakteristiku ,napětí atd doporučoval bych vám koupit si hotovou svářečku ale třeba se pletu každopádně vám přeji mnoho uspěchu a žádná zklamání
Offline
Moje omezené teoretické znalosti svařování mi říkají, že použité trafo z velké nabíječky mělo shodou náhod pro cočko potřebné napětí, proud i charakteristiku. Tudíž stačilo jen dodělat věci kolem zdroje.
Invertor je něco jiného.
Kiss49: Podle mně je to tak 25 : 1 , že z té svářečky uděláš šrot.
Editoval Radim (08-11-2012 16:12:45)
Offline
Dobrý den,
já bych stál za Kiss 49, ať to vyzkouší, má nadšení a vůli podobně jako Varok a Alll, dva nadšenci a dnes tu radí ostatním.
Tak jen do toho Kiss 49.
S pozdravem Zdeště
Offline
Aspoň budete mít co opravovat
Offline
Pro Kiss49 - zřejmě jste nepochopil, co zde kolegové píšou. Pokusím se to pro vás shrnout.
a, Rozdíl mezi strojem pro TIG, příp. MMA a strojem pro MIG/MAG není v proudech a napětích, ale ve statické a dynamické charakteristice daného zdroje.
b, Svářečka TIG/MMA má strmou charakteristiku, to znamená , že při při velké změně napětí na oblouku (dané třeba neschopností lidské ruky trvale držet přesnou délku oblouku) se jen minimálně mění velikost svařovacího proudu.
c, Svářečka MIG/MAG má charakteristiku plochou, t.j. změna napětí na oblouku vyvolává značnou změnu svařovacího proudu. To je nutné pro možnost společné regulece svařovacího proudu a rychlosti podávání přídavného drátu do oblouku, případně včetně účinné zpětné vazby regulace délky oblouku.
d, Ovlivnění charakteristiky zdroje elektronicky je velice složité, na vašem zdroji to znamená prakticky celou elektroniku novou.
Nevím, jaké jsou vaše konstrukční zkušenosti v oboru elektroniky. O složitosti dané problematiky se snadno převědčíte porovnáním cen jednoduchých invertorů jako máte vy s některým ze zdrojů, nabízejících vámi uvažovaný komfort, t.j. TIG + MMA + MIG/MAG.
Offline