SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Prosím o radu, jaký nejvhodnější přídavný materiál použít při svařování těchto materiálu,
abych se mohl vyhnout předehřevu. Síla svařovaného materiálu je C60-15mm a S355MC-
- 4.5 mm. Svařujeme v ochranné atmosféře směsného plynu 82Argon/18CO2. Děkuji.
Offline
No, já nevím. Bez předehřevu to asi nepůjde. Ta C60 je obtížně svařitelná a má docela vysoký obsah uhlíku. Navíc je to i dost velká tloušťka. Bez předehřevu bych se do toho nepouštěl.
Offline
Zatím svařujeme přídavným drátem OK AristoRod 12.63 a bez předehřevu. Předehřev by
totiž v tomto případě byl velice obtížný !!! Svařujeme to již delší dobu a zatím bez reklamací, ale vidím v tom tak trochu "časovanou bombu". Může to někde prasknout, a bude zle !!!
Zatím nevíme, jak z toho ven. Nejde to ani nahradit Hardoxem, to by bylo nejlepší, ale
Hardox se nevyrábí v pásovině 100/15 x 1500, pouze v tabulích plechů a dělit by jsme ho
museli na LASERU. Ten sice máme, ale bude vyšší čas a možná i deformace /vrtule/.
V tomto případě asi zatím neřešitelný problém, co? Ještě doplním, svařujeme to na robotu.
Ta pásovina se vaří prakticky v celé délce a 7-čkou dvouvrstvým koutovým svarem.
Ta první vrstva svaru to přece jenom asi trochu předehřeje, proto to zatím nikde nepraská, ale... ale... Budu vděčný za každou dobrou radu !!! Zatím děkuji !!!
Offline
Ten předehřev by měl být alespoň 200°C, lépe 250°C.
Opravdu pokud to svařujete bez předehřevu, je to spíš náhoda, že se ještě nikde neobjevila trhlina.
Offline
Teoreticky myslím,že by bylo asi výhodnější použít jako přídavný materiál austenit. Uhlík obsažený v základním materiálu bude mít snahu difundovat do nízkouhlíkového austenitu. Tím by se měl ZM v TOO částečně oduhličit a riziko zakalení by se mělo snížit.
Možná by bylo dobré svařit vzorky 12.63 a austenitem a porovnat tvrdost v TOO.
Editoval Petr (14-05-2009 22:41:50)
Offline
To může být pravda, ale většina přechodovek má 19-30 % Cr a zase je tu riziko tvorby křehkých karbidů, ten uhlík se totiž váže s chrómem. Nicméně např. FOX A 7 nebo Thermanit X bych zkusil. Další variantou, mimochodem často používanou, je přídavný materiál na niklové bázi, např. FOX Nibas 70/20, Thermanit Nicro 82, UTP 068 HH atd. Materiál má vysokou tažnost a obsah niklu zabrání difuzi uhlíku do svaru a tím tvorbě karbidů. Ale pořád zůstává tepelně ovlivněná zóza, i když užší. Hodně pnutí se eliminuje ve svaru, který má 30-35% tažnost, než než aby to prasklo v té zóně.
Jenže opravdu by to chtělo odzkoušet. Ale na více kusech a pak je vystavit cyklickému namáhání. Já osobně jsem ale pro předehřev a použití nelegovaného materiálu, tedy pokud je to reálné. A navíc spíše pro elektrodu, např. FOX EV 63, než pro MAG metodu.
Petr napsal(a):
Teoreticky myslím,že by bylo asi výhodnější použít jako přídavný materiál austenit. Uhlík obsažený v základním materiálu bude mít snahu difundovat do nízkouhlíkového austenitu. Tím by se měl ZM v TOO částečně oduhličit a riziko zakalení by se mělo snížit.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 221726.png
Možná by bylo dobré svařit vzorky 12.63 a austenitem a porovnat tvrdost v TOO.
Offline
Jardo mam podobný problém, potřebuji svařit ocel 12061 tl 60 mm. vypočítal sem předehřev 300C, ale pořád nevím jaký přídavný MTR použít, protože se svařenec bude zušlechťovat na 50hrc. Tak nevím. Prosím o radu
Offline
pokud je opravdu nemožné předehřívat tak by mohlo pomoci svařovat to třeba ve třech vrstvách a použil bych tavidlo
Offline
Z 12 061 dělám lopatky k obracákům pro lesáky.Ty se pak vaří ke zploštěné 35mm kulatině z 11 523.Vařím to Carbofilem gold od Oerlikonu,nebo autrodem 12.58.Předehřívám jak přejde hnědá v červenou,pak oxidy rychle dráťákem ve flexe očistím,kouťákem z obou stran přivařím a lopatku pak ještě zakalím a popustím.Dokud jsem to nepředehříval tak měl každý cca 3.kus praskliny.
Editoval Ládes (19-08-2012 18:29:13)
Offline
Výrobek je kruh do kterého vyfrezují zuby a pak zušlechtí, me zajímá je přídavný mtr co dosáhne vlastnoí základního MTr at se dá zušlechtit.
Offline
Co řešit to vrstvami různých vlastností-konstrukční svár a na něm vhodný návar třeba Cronitexem 220 nebo 252C(vysoká teplotní odolnost) nebo pro vyšší tvrdost 210ST(ten se dá i kalit)?
Offline
Ládesi vole dyt to bude součástí převodovky a to jaksi netrefím při svařování jestli tam bude zrovna vrchol zubu nebo pata. Pak se muže zub ulomit a budu platit opravu. Tak potřebuji svarový kov co se nechá zušlechtit a podobný tomu original kovu. O tom je celá debata.
Offline
Stránky: 1