SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobrý deň,
prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, aké ma hodnoty potenciometer na zváračke KS 250? Ďakujem
pgruchalakova@gmail.com
Offline
2k2
Offline
KS 250
Dobrý den bobobo,
hodnota potenciometru v KS 250 je 1k.
Zdeště
Offline
Inu já opravoval kusy s jiným odporem . Něco tě žere ? Prodáš málo pakeťáků za 1300,- ? Však to kolega (ne můj) servisák popsal dobře ....
Offline
Že by ?...opět ? Vypadá to tady na další blokaci, pokud se bude diskuse ubírat dál tímto směrem
Offline
KS 250
Dobrý den bobobo,
v KS 250 vždy byl potenciometr 1k.
S pozdravem Zdeště
P.S. ach, jo
Offline
Bobobovi zase strasi ve vezi. Nehadejte se porad , a zkuste mi poradit.
Odbockova plazma s HF zapalovanim , 3f mustek , U naprazdno na vystupu usmernovace do 280V. Otazka zni : ma cenu tam zkouset davat diody se zavernym napetim 400V , nebo nemaji sanci [vhodnejsi diody nemam , ale zato jich mam 18 [do serie se tam ale nevejdou]].
Offline
BOBOBO narozdíl od zdeštěho lidem opravdu poradí tak , aby nepotřebovali servis . Třeba i kompletním schema i s plošným spojem . http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=3858 Což zdeště vzhledem ke kšeftům nikdy neudělá . Normální člověk si tuto maličkost uvědomí . Kdo tomu rozumí , tak si uvědomí , že hodnota poťáku nezmění fci zapojení , ale jen posune stupnici . Přičemž zase žádný svářeč nekouká na stupnici , ale nastaví si proud takový , jaký potřebuje . Ale já jsenm tam ne teoreticky , ale prakticky měl 2k2 .
Co se diod týče , ty jsi ta závěrná napětí měřil ? Pochybuju . Jinak je můžeš ošetřit varistory . Ale jde o to jestli strašáku víš , co to je . Jinak poradím každému , kdo poradit chce a co vím .
Offline
Dobrý den bobobo,
tento odkaz:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=3858
je skutečně velmi zajímavý, užitečný a poučný. Velmi působivá je výtvarná stránka věci. Nebylo by ještě něco?
S pozdravem Zdeště
P.S. ... ne všechno, co je zadarmo, je užitečné .....
Offline
bobobo napsal(a):
BOBOBO narozdíl od zdeštěho lidem opravdu poradí tak , aby nepotřebovali servis .
Moje rec , kazde slovo pozlatit , zaramovat a povesit na zed. Bohuzel je ta vase veta viceznacna.
Zaverne napeti jsem nemeril , pouze jsem ho sproste opapouskoval z diody. Napravim to.
S ochranou varistorem se pocita , ale vzhledem k jeho znacne teplotni zavislosti a malemu prostoru mezi pracovnim a zavernym napetim zatim jeji ucinnost nevidim ruzove. Uvidim tedy , jak se diody pochlapi pri mereni. Myslite , ze SxxK230 bude nejvhodnejsi kandidat? http://www.tme.eu/cz/Document/568752994 … 2/SIOV.pdf
Jinak ten vas plosnak je pro me , bez ironie , fascinujici postmoderni vytvarne dilo.
Editoval pa (07-08-2012 21:54:40)
Offline
co je to potenciometr? to je takový to otáčecí, co jazýčkem jezdí po odporovém drátu a tím se mění odpor? pak je asi jedno jestli to má rozsah od 0 do 1000Ω nebo do 1800 ne?
Offline
ZAlezi od toho ako je to zapojene, ale u tejto zvaracky to az tak nevadi, daval som 2k5 lebo taky som mal, pekny novy tusim cementovy..
Offline
Nwm , na koho je to vy , na mne určitě ne , v odborných forech se na to nehraje , narozdíl od zdravení a děkování . Ano tento varistor bych tam šoupnul i kdyby byly ty diody nakrásně s naměřeným průrazným napětím 600V .
Offline
pa napsal(a):
Odbockova plazma s HF zapalovanim , 3f mustek , U naprazdno na vystupu usmernovace do 280V. Otazka zni : ma cenu tam zkouset davat diody se zavernym napetim 400V , nebo nemaji sanci [vhodnejsi diody nemam , ale zato jich mam 18 [do serie se tam ale nevejdou]].
Otázka spíš zní má cenu to zkoušet nebo bude rovnou lepší koupit diody s pořádným závěrným napětím? HF zapalování bude mít minimální proud a rychlé diody se závěrným napětím okolo 1000 volt a proudem do 1 ampéru jsou za pár korun.
Jestli je tam naprázdno napětí 280 volt, pokud je to do kondenzátoru, tak to je vrcholové napětí. Usměrňovač je pak namáhán až dvojnásobným napětím tehdy, když na příslušné větvi je zrovna opačná fáze. Pokud tam je běžný můstek, tak se to napětí rozdělí na příslušné 2 diody v poměru jejich závěrných proudů, tedy v ideálním případě to vydrží. Pokud diody mají rozdílné závěrné proudy, tak zase ne, musely by tam být ochranné odpory, které by ten svodový proud sjednotily. Pokud má každá dioda svoje vinutí, je proti tomu dvojnásobku napětí jen jedna a tudíž potřebuje mít aspoň dvojnásobné závěrné napětí.
V praxi diody jednak mívají rezervy, jednak tam při zátěži bude nižší napětí , je ještě možnost natvrdo výstupní napětí HF zapalování omezit nějakou výkonou zenerkou na příslušné napětí nebo výkonovou zenerku namodelovat z nějakého výkonového tranzistoru na příslušné vyšší napětí.
Editoval Radim (08-08-2012 09:51:02)
Offline
bourač napsal(a):
co je to potenciometr? to je takový to otáčecí, co jazýčkem jezdí po odporovém drátu a tím se mění odpor? pak je asi jedno jestli to má rozsah od 0 do 1000Ω nebo do 1800 ne?
Záleží na konkrétním zapojení a konkrétním provedení potenciometru . Někdy to je úplně jedno, někdy je 1000 Ω málo nebo 1800 Ω moc a pak to dělá všelijakou paseku.
Nedá mně to ještě, potenciometry jsou když tak cermetové, ne cementové. Cermet je speciální materiál používaný na odporovou dráhu potenciometru, lepší než uhlík. Viz třeba http://cs.wikipedia.org/wiki/Cermet
Editoval Radim (08-08-2012 10:00:21)
Offline
bobobo napsal(a):
Nwm , na koho je to vy , na mne určitě ne , v odborných forech se na to nehraje , narozdíl od zdravení a děkování .
Dobra tedy , kdyz jinak nedate.
Zdravim a pozdravuji vsechny v tomto vlakne a i kolemjdouci tez , vsechny jejich kamarady , zname a zname jejich znamych.
Dale tez dekuji vsem ucastnikum , kteri se snazi svou uprimnou radou z dobreho srdce pomoci me i ostatnim v reseni jejich problemu.
Zde , v tomto vlakne musim zminit zejmena pana uzivatele boboba pro jeho prime rady , kterymi se snazi bez zbytecnych kudrlinek a oklik vest tazatele ke zdarnemu reseni jeho problemu. Dale pak pana uzivatele Radima , jehoz podrobnejsi technicko-chemicko-technologicke prispevky davaji tazateli potrebnou latku k reseni jeho problemu a zaroven vsem poskytuji podnety ke zvetseni odborneho rozhledu.
S pranim hezkeho vecera , vas verny citatel PA
Tolik tedy uvodem a nyni k veci.
Doma jsem nasel jen max. 700V pro rychlou zkousku , ale nepodarilo se mi diody prorazit. Svodove proudy [od zkusebniho Umin do Umax narustaly subjektivne linearne] , pri 700V : 3-5uA pokojova teplota , nad 110stC kolem 200uA. Dokonce ani diody s katalogovym zavernym U 200V se mi nepodarilo prorazit. CKD ma zkratka zocelene soucastky[spise asi patricnou prumyslovou rezervu]. Vubec netusim , jak se v praxi muze ci nemuze projevit trvale prekroceni katalogoveho zaverneho napeti , ale v tomto pripade obcasneho pouziti , obcasna spicka asi nijak. Jeste jednou tedy dekuji p. bobobo za podnetny kop do zadku.
Radim : diody jsou v usmernovaci rezaciho proudu , tedy nijak levna zalezitost. Ochrana pred HF [v mem pripade jsem nameril kolem 130kHz] bude RC 20ohm+2uF. Vyrovnavaci odpory , mate pravdu , pujdou tam. Usnesl jsem se na desetinasobek zaverneho proudu vlazne diody , tedy asi 1mA. Dale tam nasypu nejaky ten varistor , ano i ten vas napad s tranzistorem me zaujal [mozna nejaky ten MOSFET ovladany transilem] , a usmernovac musi byt jako v bavlnce.
Offline
Svodové proudy diody taky mají lineárně narůstat až do hodnoty závěrného napětí. Při závěrném napětí se v charakterisitce objevuje koleno, proud začíná růst prudce exponenciálně. Proto jakékoliv, i krátkodobé překročení závěrného napětí znamená zničení polovodiče, protože s proudem a při závěrném napětí prudce roste i ztrátový výkon někde uvnitř v kousku toho polovodiče. S tou výjimkou, že pokud je proud omezen na poměrně malou hodnotu, dioda se nezničí, chová se pak jako zenerka, kde zenerovo napětí je závěrné napětí diody.
Co jsem tak namátkou našel v datasheetech, dioda 600 volt 100 ampér přežije v závěrném směru minimálně proud 3 - 20 miliampér, dioda 200 volt 14 ampér přežije proud do 1.3 miliampér. A to jsou rychlé diody, tudíž na tyto věci určitě citlivější než nějaké pomalé průmyslové diody ČKD.
Offline
2k2 ;-) Bobobo má pravdu, mám to otestováno KS200/250/250R
Editoval killer (08-09-2012 01:57:22)
Offline
Atlan napsal(a):
ZAlezi od toho ako je to zapojene, ale u tejto zvaracky to az tak nevadi, daval som 2k5 lebo taky som mal, pekny novy tusim cementovy..
Zdravím,
nechtěl bych se tedy rozhodně zaplést mezi diskuzi odborníků, jen si matně vzpomínám, že ty potenciometry se dělaly s průběhem lineárním a logaritmickým, oba vypadaly úplně stejně. Cosi mi říká, že vliv toho průběhu zvláště u kraje nebo konce bude mnohem, mnohem větší, než vlastní celková hodnota. Nevím, jestli se dělají v těch dvou provedeních ještě dnes, ale v době mého učení tomu tak bylo. Značení USA: A = linearní, B = logaritmický. Na starém kontinentu: N = lineární, G = logaritmický, E = exponencialní.
mpcz, 08.09.2012
Editoval mpcz (08-09-2012 08:55:57)
Offline
mpcz napsal(a):
Atlan napsal(a):
ZAlezi od toho ako je to zapojene, ale u tejto zvaracky to az tak nevadi, daval som 2k5 lebo taky som mal, pekny novy tusim cementovy..
Zdravím,
nechtěl bych se tedy rozhodně zaplést mezi diskuzi odborníků, jen si matně vzpomínám, že ty potenciometry se dělaly s průběhem lineárním a logaritmickým, oba vypadaly úplně stejně. Cosi mi říká, že vliv toho průběhu zvláště u kraje nebo konce bude mnohem, mnohem větší, než vlastní celková hodnota. Nevím, jestli se dělají v těch dvou provedeních ještě dnes, ale v době mého učení tomu tak bylo. Značení USA: A = linearní, B = logaritmický. Na starém kontinentu: N = lineární, G = logaritmický, E = exponencialní. Pokud se výrobce nenamáhal se značením nebo je setřené, dá se to zjistit tak, že nastavíte běžec fyzicky doprostřed dráhy a změřit odpor běžce oproti koncům. U lineárního bude stejný, u těch ostatních dost odlišný.
mpcz, 08.09.2012
Offline
Dělají se v těch provedeních průběhů i dnes. Jaký použít potom záleží na průběhu příslušné veličiny. Když se použije vhodný potenciometr, je v každé poloze knoflíku požadovaná jemnost nadstavení zhruba stejná. Pokud se použije nevhodný, v jedné poloze knoflíku se dost velkým otáčením skoro nic neděje a v jiné poloze se velmi malou změnou polohy požadovaná veličina výrazně změní. Případně se to znatelně mění samo třeba otřesy atd.
Editoval Radim (08-09-2012 10:37:26)
Offline
KS 250 a jeho potenciometr
Dobrý den,
killer napsal(a):
2k2 ;-) Bobobo má pravdu, mám to otestováno KS200/250/250R
na dotaz jakou hodnotu má potenciometr v KS 250 trvám na své odpovědi: ..." že v originále je to 1K."
Poku se však ptáte, jakou hodnotu, mimo 1k, lze použít v KS 250, potom klidně použijte třeba i 4K7. I malá znalost řídící jednotky napoví proč je to možné, avšak v původním zapojení byl použit potenciometr 1K a na tom trvám.
S pozdravem Zdeště
P.S. zdravím tým BOBKIL a přeji ještě vice věcných příspěvků
Editoval zdeště (09-09-2012 06:58:50)
Offline
mpcz napsal(a):
Atlan napsal(a):
ZAlezi od toho ako je to zapojene, ale u tejto zvaracky to az tak nevadi, daval som 2k5 lebo taky som mal, pekny novy tusim cementovy..
Zdravím,
nechtěl bych se tedy rozhodně zaplést mezi diskuzi odborníků, jen si matně vzpomínám, že ty potenciometry se dělaly s průběhem lineárním a logaritmickým, oba vypadaly úplně stejně. Cosi mi říká, že vliv toho průběhu zvláště u kraje nebo konce bude mnohem, mnohem větší, než vlastní celková hodnota. Nevím, jestli se dělají v těch dvou provedeních ještě dnes, ale v době mého učení tomu tak bylo. Značení USA: A = linearní, B = logaritmický. Na starém kontinentu: N = lineární, G = logaritmický, E = exponencialní.
mpcz, 08.09.2012
Stym znacenim A lin , B log by som sa nespoliehal, treba vzdy pozriet datasheet vyrobcu lebo uz som sa stretol s tym ze to bolo presne opacne..... (ano cermentovy ale bol som blizko )
Offline
Atlan napsal(a):
..... (ano cermentovy ale bol som blizko )
Ano, byl jste blízko, i teď jste blízko
Offline
Nebo-li - zcela novy druh stavebniho materialu.
Offline
Stránky: 1 2