SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
dobrý den nevěděl by někdo jaký "drát" použít pro svařování nerezu autogenem?
popřípadě, jestli tato metoda nemá nějaké destruktivní ůčinky na nerez?
děkuji
Offline
Marku, autogenem se nerez rozumně svařovat nedá, protože se svár nasytí uhlíkem a pak už ten svarový kov není nerez a normálně rezaví.
Offline
Já vím že to není ideální ale pak se mi už jen nabízí elektroda nebo tig z usměrňovače Co byste mi doporučil?
Editoval marek (07-09-2008 21:15:50)
Offline
marek napsal(a):
Já vím že to není ideální ale pak se mi už jen nabízí elektroda nebo tig z usměrňovače Co byste mi doporučil?
Rozhodně Vám nedoporučuji svařovat nerez autogenem, jak už Vám napsal výše kolega Jirka. Obojí, to jest MMA i TIG lze použít s výborným výsledkem. Pro velmi tlusté materiály bude vhodnější MMA (ručně, obalenou elektrodou, odpovídajícího složení k základnímu materiálu).
Offline
Do tl. základního materiálu 6 mm plně vyhoví TIG, jinak jedině příslušná obalovaná elektroda.
Offline
jěště jeden dotaz, proč se nesmí kartáčovat nerez normálním drátěným kartáčem(vím že by to začalo reznout)ale zajímá mě ten konkrétní jev.
dá se nerez řezat normální pilkou?dá se pilovat normálním pilníkem?
Offline
Nerez nejenže se nedá kartáčovat normálním kartáčem, ale nesmí přijít vůbec do styku s uhlíkovou ocelí. Přípravky,stoly nebo různé kozy, vše musí být z nerezi. Alespoň plochy, které přijdou do styku s nerezí.
Nerez, aby nekorodovala musí obsahovat v základní matrici minimálně 12% chromu. Jenže chrom a uhlík jsou prvky, které se silně přitahují. Pokud tedy nerez přijde do styku s uhlíkovou ocelí začne se nauhličovat. Chrom, který je v základní matrici se začne slučovat s uhlíkem v karbidy chromu, které se shlukují po hranících zrn. Tím pádem poklesne minimální množství chromu pod 12% a nerez ztrácí pasivitu vůči korozi. Začne korodovat po hranicích zrn. Tomuto jevu se říká mezikrystalová koroze. Nikl, který tato ocel obsahuje nemá s antikorozními účinky nic společného.
Offline
takže stříhat,vrtat,soustružit normálně nejde i když ten dotyk s ocelí je minimálńí
Offline
marek napsal(a):
takže stříhat,vrtat,soustružit normálně nejde i když ten dotyk s ocelí je minimálńí
Teoreticky to funguje tak, jak popsal Petr.
U typu ss ocelí stabilizovaných, jako 347 nebo 321 tento jev prakticky nepřipadá v úvahu. Rovněž u tříd ocelí 304L, 316L, 317L nebo 904L. Tyto oceli mají nízké procento - MAX 0.03% C (uhlíku) a vysoké procento Cr a tímto je rovněž zajištěna dobrá odolnost proti mezikrystalické korozi.
Pokud přijde nerez ocel do přímého styku s uhlíkovou ocelí a ta částečně ulpí na povrchu nerezu, lze ji odstranit buď chemickou, nebo mechanickou cestou a antikorozivní vlastnosti nerez oceli nebudou afektovány.
Pokud čtete anglicky, zde jsou links o vlastnostech nerez ocelí:
http://www.hghouston.com/ss_ic.html
http://www.hghouston.com/coranalysis.html
http://www.hghouston.com/lab.html
http://www.hghouston.com/corrosion_sp.html
Offline
Stránky: 1