SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím.Potreboval by som poradiť,ktoré elektródy (bázické) majú hladkú,alebo peknú kresbu húsenice.Potrebujem to na zvary kt. bude vidno a potrebujem aby boli pekné,najlesie hladké.Ďakujem
Offline
Já to dělám tak, že materiál zavařím elektrodou a pak když se housenka nepovede, tak to projedu tigem- bez přídavného matriálu. Pěkné housenky dělá Böhler FOX 7018 - elektroda na běžnou konstrukční ocel.
Offline
skuz tzv kyselé ty taky pěkně kreslí sváry
Offline
Každá elektroda udělá pěknou kresbu. Je ale nutné nastavit správné svařovací parametry pro danou svařovací polohu. A hlavně to musí umět ty ruce, které to budou svařovat. Žádná elektroda neumí to, co musí umět svářeč.
Offline
Určite sú podstatné schopnosti zvárača,ale podľa mňa sa dá tomu aj trochu pomôcť,alebo to vylepšiť.A františek tie kyselé elektródy ja osobne nemusím,ale je pravda,že kreslý pekné húsenky,ale tiež záleží v akej polohe!
Offline
já vím kyselé opalují a nemají moc rády polohy ale ve vodorovné poloze je to nádhera. co se dá dělat. a ty foxovky nejsou taky k zahození a dobře se s nima dělá v každej poloze.
Offline
Franto, s foxovkama mám nejlepší zkušenosti- jak cena, tak kvalita a kresba svárů. Samozdřejmě, že co neumí svářeč, tak elda nedožene. Pokud sváříte krátce, tak na učení jsou nejlepší rutilky- já se učil a občas i používám Rutilen 13 (výrobcem je elektrode Jesenice)
Offline
Pokud potřebujete kresbu hezčí než od bazické elektrody, ale z technických důvodů musíte použít bazickou elektrodu, použijte dvojplášťovou.
Běžně dodávaná je Phoenix Spezial D. Seženou Vám je všude tam, kde mají i ty FOX.
Je to elektroda, která má okolo jádra tenký rutilový obal, který koncentruje, stabilizuje a "zjemňuje" oblouk a teprve přes něj je obal bazický, který zabezpečí všechny výhody bazické elektrody. Její určení je pro nucené až nepřístupné polohy, montáž a renovace, hezčí svar je až druhotná funkce. A zatřízená dle normy je jako bazická elektroda, takže nehrozí ani legislativní problém.
Offline
Diky JardaK.Presne take nieco by som potreboval a hlavne aby to spĺňalo tech. poziadavky bazickej elektrody.
Offline
mikro sd , a na co potrebujes ten kresleny zvar ? tak potom kvalita sa moze lisit od vzladu ...
Offline
Když chci aby byl svar nejen pevný ale i pěkný, musím se na to soustředit, přesný proud v řádu jednotek amper - což je třeba vyzkoušet na vzorku, nekývat elektrodou, stát (sedět) tak abych měl u toho pohodlí, neklepat se, včas odehnat čumily atd. Taky světlo je důležité. Na tyto zásady nemám většinou čas, ale když je dodržím svár se povede - že bych ho sem mohl klidně vyfotit
Offline
Mám ještě jeden nápad. Ze vším co bylo výše uvedeno plně souhlasím. Zkus, ale použít barvu - ta také zakreje nedostatky ve sváru! Je to "blbost", ale funkční! :-))
Offline
Jardo, mě když se doma nepovede svár - je sice pevný, ale housenka není rovná, tak jí porovnám bruskou a pořádně natřu- cca 4 vrstvy spolehlivě zakrejou nedostatky. V práci to řešíme pomocí tigu- přejedeme nepovedenou housenku bez přídavnýho materiálu a je z ní najednou velice pěkný svár!
Offline
Já jsem si po prvních pokusech našel v literatuře, že řídký svarový kov v oblouku mají kyselé elektrody a elektrody s celulózovým obalem. Tak jsem se začal přednostně pídit po kyselých elektrodách a po rutilcelulózových a opravdu, s nimi ty sváry byly vzhledné. Později, jak jsem získal zkušenosti, jsem vzhledné svary začal vytvářet i s obyčejnými rutilovými "zámečnickými" univerzálními elektrodami. A aby na vzhledové svary byl jejich kov v oblouku teplejší a víc tekutejší, nadstavoval jsem proud spíš na horní hranici, kdy ta rutilka už začíná trošku prskat.
Myslím, že nejhorší na vzhled budou asi rutilky s malým průvarem určené pro bodování plechu, typu ER 117.
Jinak, pokud je třeba vzhledově dobrý svar, je tomu asi nutné věnovat víc pozornosti. Řezy udělat přesnější, kov kolem víc očistit, elektrody použít novější a dobře vysušené , víc vyzkoušet a přesněji nadstavit proud na odřezcích atd .....
Když nezáleží na vzhledu, klidně bych použil ještě staré socialistické rutilky, mám jich doma ještě poměrně dost.
Offline
Zdravím.
Mám Gamu 160 a jsem začatečník!
Koupil jsem si Rutilky a od souseda jsem dostal pár Bazických 2.5
Skoušel jsem svařovat dvě trubky k sobě a podařilo se mi je dohromady slepit,ale svar byl strupovitý. Co dělat aby svary nebily Strupovité?
A co řikate na toto: Koupil jsem si Rutilky 10Ks (E6013) (J421) 2.5 krát 300mm v zalisovaným balíčku, už jste je mněly a jaké jsou stím skušenosti s těmihle elektrodama?
Předem děkuji za vaše názory a odpovědi.
Ondra s Orlové
Offline
juras13 napsal(a):
... (E6013) (J421) 2.5 krát 300mm v zalisovaným balíčku......
Jestli je to ta "čína" ve žlutým balíčku s červeným potiskem, tak pro začátečníka nebrat. Občas je používám na nenáročné svary, o kterých vím, že je budu stejně brousit. A vařit jen venku, strašně čudí a smrdí.
Offline
Ne není e žlutým balíčku, je to zalisované na šedivém hrubým papíru,a vypadá to na klasický český vírobek.
Výrobce je: Shijiazhuang Special Welding Electrode Factory
Editoval juras13 (28-05-2012 12:35:56)
Offline
JardaV : kit, čudí a smrdí, brousit
Tomape: přejet TIG, broušení
Zdenda: barva
juras13: strupy
Pánové, správnou odpověď máte hned na začátku - od jirkati Žádná elektroda neumí to, co musí umět svářeč.
A svářeč musí umět:
1) koupit nebo si prosadit elektrody, s kterými to jde
2) připravit svařenec
3) svařit to
A k tomu bodu 1) Jde to už s elektrodami kolem 65,- Kč/kg. Kolik ušetříte na těch čínských (abyste mohli prodrbat na vícepracech) ?
Editoval JardaK (28-05-2012 16:51:32)
Offline
Máte na mysli hlášku "Věci zku*vené,barvou natřené,jeví se jako dobré"?
To by mohl každý,kdo dělá povrchové úpravy svařenců barvičkama,okamžitě vyvrátit.Na koutovým sváru a hodně vrstev asi jo,ale na ploše každou nerovnost akorát naopak zvýrazní...
Offline
Ja si myslim,ze ked sa nieco zavary(a je to dobre zavarene) a musi sa to vybrusit a niektore miesta su menej pristupne a nedaju sa pekne vybrusit,tak preco nepouzit git?
Offline
Hm, asi jste nikdo na "méně přístupném místě" ještě nekytovali. Zakytování nerovností se dá udělat dostatečně rychle a kvalitně pouze na rovné anebo oblé ploše. Někde v koutech to potřebuje doslova sochařský um a práci, aby to nevypadalo jako zmršený svar zmršený ještě na druhou kytem.
Offline
V prvni rade je treba zacit pripravou slicovanim ocistenim obrousenim (pripadne predehratim) svarovych ploch a pokud to jde zvolit vhodnou polohu.Jiste jsou mista ktera nelze takto pripravit ale vetsinou je to jen o lenosti a pripadne argumenty ze to nejde pripadne na to neni cas atd nejsou na miste.U kazde metody je vyrazne lepsi kdyz je provedeno vyse zminene.Jeste se to da pochopit pri svareni elektrodou jako nouzovka treba u nejake zemedelske techniky a to jen na dojeti.
Editoval Honza007 (29-05-2012 17:54:39)
Offline
Všechno co tady bylo řečeno o přípravě je pravda. Já bych dodal,že práce na nepřístupných místech začíná volbou zdroje a volbou elektrody. Do polohy D nebo E si nevezmu kyselou , ale raději bazickou elektrodu a pokud možno dálkové ovládání. Pak je mnohem větší naděje na úspěch.
Offline
Zdravim chlapi, nenasiel som to tu nikde, chcem sa opytat ze co su to za elektrody,ked som s nimi zvaral tak sa krasne zvaralo,obluk bol stabilny , nic neprskalo a po dozvarani truska sama vystrelovala von, ze som nemusel oklepavat,(som musel davat bacha na oci aby mi tam nestrelila) ich obal bol taky do zelena, len tam nebolo cislo, tak by som chcel poradit diiiikes
Offline
Jafi , a nebola to nahodou prechodova elektroda ? tie sa tak spravaju , a zvar je akoby nerezovy ...
Offline
Stránky: 1 2