SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Ahoj všem,
chci si koupit kvalitnější CO2 mašinku do mé dílny. Pročetl jsem tohle fórum ze všech stran, a tak jsem částečně získal důvěru k české značce OMICRON.
Chci se Vás odborníků zeptat, uděláme chybu s OMI 166 na takové to "domácí vaření"? Chci vařit především tenké plechy (0,8mm apod.) až do 5mm . Co od svářečky očekávám je naprosto bez problémový chod, dobré a kvalitní sváry, dlouhá životnost. Nebudu s tím vařit každý den, pouze příležitostně, když člověk potřebuje kutit něco v dílně nebo na autě.
Nechci kupovat žádnou "DODO" (dodělej doma), aby to fungovalo jak má. Z toho důvodu jsem zavrhl levné svářečky typu Einhell apod. Chci aby to něco vydrželo a po zapnutí tlačítka ON, to hned vařilo bez sebemenších problémů.
Může mi někdo odsouhlasit, že kupuju relativně slušný stroj, se kterým nebudou v budoucnu problémy? Mám zkušenosti pouze se svařováním MMA, takže CO2 je pro mě novinka (budu se vše teprve učit a zjišťovat co a jak až ji budu mít doma).
Offline
Pokud jste procetl toto forum ze vsech stran tak uz jiste vite ze jste zvolil spravne.Jinak si tu stahnete manual k Wlsp 315 je to takova mala ucebnice svareni a nastaveni Mag svarecky.
Offline
Nahadzoval som to pár dní dozadu, ak nie je prekážka 400V , čo je u zváračky len výhoda zobral by som http://www.rulik.cz/index.php?akce=sort … MPACT209PM pri 60% záťaži dokáže variť 140A , OMI166 pri 60% len 70A na tých 5mm je aj tých 140A na hranici. O kvalitu oboch spomínaných strojov sa bát meusíš Compact vyrába slovenský ETP, výrobca vznikol po revolúcii a zváračky vyrába už vyše 20rokov http://www.etpsro.sk/index.php?lang=sk
Editoval ivko (11-04-2012 23:27:51)
Offline
stroj je to slusny a ci je to "dobre koupe" tazko povedat,neni tu uvedena cena za aku si ju chces zadovazit,keby kazdy z nastavajucich majitelov pred kupov stroja uvazoval ako ty a kupil hned daco normalne mieto tych roznych plecho/plastovych krabiciek tak by polka tem na fore hned zanikla to by sa tu nemuseli riesit veci typu...preco to nejde ? je to tym ze som kupil šunku z bau bau ?
Offline
Děkuji všem za odpověď. Na ten návod o nastavení MAGů se podívám.
Beru to z té praktické stránky, že OMI 166 je na 230V, takže kamkoliv přijdu, můžu bez problémů vařit. S těma 400V to je občas docela problém. Ne každý má v dílně nebo jinde po baráku udělaný třífázový rozvod.
Pokud bych se rozhodl jít do typu 3x400V, tak bych asi koupil OMI 206. Svářečka je o cca 1000 Kč dražší než OMI 166, a pravda je ta, že bych pak bez problémů mohl vařit i tlustší plechy.
Docela jste mě tímhle nakousli, člověk totiž nikdy neví co bude v budoucnu potřebovat dělat na baráku. Teďka mi to přijde utopie, že bych vařil něco tlustšího než je 5mm, ale možné je vše...
Asi bych kupoval zde: http://www.svarecky-elektrody.cz/?c=231/omicron
Mohl by mi někdo vysvětlit parametry jednotlivých zatížení, které jsou u každé svářečky vypsané?
ED 25% výkon [A]: 165
ED 60% výkon [A]: 70
ED 100% výkon [A]: 55
Pokud to správně chápu, co napsal ivko, tak OMI 166 na 5 mm plechy stačit asi nebude?
--------------------------------
P.S: Ještě jsem se chtěl zeptat, protože jsem to nikde nenašel. Jakým způsobem se "zapaluje" oblouk u OMI 166? Všechny tyhle svářečky mají nějaké piezoelektrické zapalování, tzn. že zmáčknete tlačítko na hořáku, přiložíte k plechu a mělo by dojít k samočinnému zapalení oblouku? Omlouvám se za možná stupidní dotaz...
Editoval Hgi (12-04-2012 10:10:12)
Offline
Pro orientační výpočet možné a svařitelné tloušťky materiálu v jedné vrstvě lze použít kalkulátor zde http://www.mig-welding.co.uk/calculator.htm ( vrchní tabulka minimální proud, prostřední maximální proud a spodní počet změn v regulaci )
Vysvětlení pojmů zkratek a zmíněného zatěžovatele najdete zde http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006062201
Základy této metody můžete okoukat na některém videu třeba http://www.youtube.com/watch?v=lzBGZaS1apw
Editoval MiraGSX (12-04-2012 10:20:44)
Offline
Moc děkuji za vysvětlení a zmiňované odkazy... Už chápu, jak to funguje. Tudíž OMI 166 by měl stačit i na 5mm plechy, ale bude to spíš takové časté "odpočívání", než trvalé vaření... Použitelné by to mělo teoreticky být.
Mohl by mi někdo ještě vysvětlit, jak je to s tím zapalováním, co jsem psal výše? Z toho videa stále moc nechápu, jak dojde k zapálení oblouku...
Editoval Hgi (12-04-2012 11:39:30)
Offline
piezozapalovanie na mag horakoch...o tom pocujem prvi krat ale je to ako pises len stlacis tlacitko a hotovo o nic viac sa netreba starat 166-ka na tie 5-ky bude stacit ale je to presne ako pises ze bohvie co ti bude do buducnosti treba pokial by si chcel varit uz daco hrubsie tak potom ostava jedine ist do 400v stroja ale zas je to ako pises nie kazdy ma 400v a ked uz ma tak je to ta plocha zasuvka z druhej svetovej vojny
Offline
OMI 166 stačí aj na 5mm aj na hrubší , ale bude dosť vyťažený , ja bežné zváram "joklíky" kde je hrúbka steny 2mm a ak robím kútové zvary mám nastavených 120A , samozrejme ide to aj na menej ale trvá to dlhšie. Ja som ti preto poslal link na ten Compact, pretože v akcii je lacnejší ako OMI 166, OMI 206 je síce o niečo "vykonnejší" asi má tvrdší zdroj ako Compact 209 , ale je aj o 2000,- drahší a za tých 2000,- máš trebárs horák, hodiny, alebo samostmievaciu kuklu...
Ak máš v dielny 400V tak neváhaj, ostatný nech sa prispôsobia
Offline
Neodpustim si rypnuti u mig/mag se nastavuje napeti proud ma celkem velke odchylky v zavislosti na posuvu dratu a vzdalenosti pruvlaku od svarence.
Editoval jaryn123 (12-04-2012 16:39:00)
Offline
Děkuji všem za nějaké postřehy či nápady a především vysvětlení co a jak.... Budu ještě nad tím dumat, jestli nevzít tu 3x400V verzi )
Offline
a proč rovnou nevzit omi 205 od rulika kompakt 209 neni tak vybaven jako omi 205 jde předevšim o lepší řízení posuvu možnost bodovaní, pulzace, 2T,4T A POD tyto vychitavky kompakt nenabízí zato omi 205 a 165 take jednak omi 205 muže používat 15 kg civku dratu a omi 165 jen 5 kilovku taktež omi 204 je 3F ale majen možnost 5 killove civky.. nebo co takhle KIT 169 JE NA 230v muže používat 15 kilovky paramtry jsou podobne jako u omi 166..
Offline
Když jsem se rozhodoval o koupi COčka tak jsem prvně uvažoval o levné hračce jen na plechařinu k autu,bo hrubší matroš jsem zvyklý vařit elektrodou,ale pak jsem si řekl že radši investuju více a vemu něco čím se dá rovnou vařit i hrubší matroš a vzal jsem OMI 205 a jsem velice spokojen . MMA už vetšinou používám jen venku a v dílně už jedu tou 205kou.
Offline
Ono je to tak , silnou zváračkou ide variť hrubé železo aj tenký plech, slabou zváračkou to už také jednoznačné nebude
Offline
Mám již delší dobu OMI 166 . Je to jednofázová svářečka. To mi však nevadí, protože to používám pouze na tenké materiály. Navíc 400V není všude. Je levnější vzít prodlužovačku na 220V(2.5 mm2) než na 400V. Mám i invertor od OMICRONU. S ním svářím občas rovněž hlavně tlustší materiály,nebo když nechci manipulovat se zhruba 45 kg této svářečky. pochopitelně CO2 je někde jinde. Když se s tím člověk naučí pracovat, pak je to opravdu výborné nářadí, a komfort sváření je na vysoké úrovni. Z počátku jsem měl problémy odhadnout, jak nastavit posuv drátu versus nastavený proud. Ve všech tabulkách je vždy uvedeno v metrech/min.
To na OMI 166 nejde, tam se nastavuje nějaká pomyslná hodnota a té odpovídá posun drátu v metrech/min.Doporučoval bych výrobcům, aby to nastavovalo rovnou metry/min. CO2 vyžaduje, aby svářený materiál byl opravdu kovově čistý. Tady je rozdíl oproti invertoru, kdy svar pod struskou je kvalitní, není třeba nic čistit, čurbes(spálená barva,rez) se vyplaví do strusky. Má zkušenost, že u čistého pozinkovaného plechu to ani čistit, nebo obrušovat není potřeba u CO2. Moc sice nevařím, ale obával jsem se , že CO2 bude mizet, ale od koupě OMI 166 mám pořád stejnou náplň v tlakové láhvi 10L. Závěr: OMI 166 je robustní, spolehlivá, dělá, co dělat má, zbytek je na svářeči. Hlavně je to česká mašina - náhradí díly(pokud něco rozbijete).
Offline
Stránky: 1