SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdar všem!
Předem bych rád poděkoval za toto parádní forum, které je především přínosem pro hobisty, mezi které patřím i já.
Svařování mě již dlouhou dobu fascinuje, před cca dvěma lety jsem si konečně pořídil svou první MMA svářečku (invertor) a abych nestřílel od boku a pochytil něco od profíků, tak jsem absolvoval týdenní kurz v nedaleké svářečské škole.
V kurzu jsem velmi lehce zavadil i o ceočko a od té doby jsem si na něj brousil zuby, ale nebylo dostatek financí, až nyní se mi něco podařilo naškudlit a konečně jsem si pořídil své první ceočko.
Je to invertor(230V) Jasic Mig 160 (prý lepší čína, tak snad to nebude tak hrozný) - nemám totiž v dílně moc místa a stroj budu používat převážně na jekly a trubky tloušťky 1-2mm. Plyn čistý CO2.
Mám v plánu absolvovat i zaškolovací kurz týkající se CO2, ale momentálně mají plno a vezmou mě prý až za cca dva měsíce a jistě mě pochopíte, že se na ten můj novej stroj nemůžu jen tak dívat, takže bych rád už začal trochu experimentovat.
Doufám, že jsem Vás úvodem moc nezdržel a teď konečně k mému dotazu.
V posledním týdnu jsem na tomto foru pročetl téměř vše, co se týká CO2, né všemu jsem rozumněl, určitě né vše jsem udržel v hlavě a pravděpodobně jsem i něco přehlédl, ale snahu mi skutčně upřít nelze, tak mě prosím neukamenujte, pokud to tady už někde je probráno, objevil jsem jen témata týkající se nastavení strojů, které měli kombinaci napětí/posuv a případně tlumivka, proud automaticky dle rychlosti posuvu.
Zajímalo by mě jaký je správný postup nastavení v tomto případě - tři potenciometry, proud, napětí a rychlost posuvu.
Chcete například svařit kouťák ze dvou jeklů tloušťky 2mm.
Rozumím tomu tedy dobře, že nejdříve nastavím přibližné napětí dle tloušťky materiálu, polohy a druhu sváru(v tomto případě kouťák), dle jedné tabulky, která se mi dostala do ruky a týkala se vztahu napětí/síla materiálu, by to mělo být něco kolem 18V.
Poté nastavím proud, snad se domnívám správně, že se tato hodnota proudu odvíjí od nastaveného napětí, což by dle jedné tabulky mělo být cca 90A.
Pak začnu svářet s tím, že druhou rukou se snažím najít správné nastavení rychlosti posuvu, při kterém bude oblouk stabilní, nebude to prskat, střílet, ale jen pěkně "šustit".
Již mnohokrát zde bylo napsáno, že tyto tabulky jsou pouze orientační a většinou se týkají konkrétního stroje a nelze to aplikovat na jiný stroj, ale od něčeho se amatér jako já musí odpíchnout nebo mi doporučíte startovat na jiných hodnotách?
Je tento postup tedy správný?
Díky za reakce! H.
Offline
Vzhedem k tomu že MIG MAG svářečky jsou tvrdé zdroje napětí tak se u klasického odbočkového stroje nastavuje přepínači napětí a potenciometrem rychlost posuvu a pokud nebudeme nastavovat tlumivku tak napětí by se během sváření nemělo příliž měnit díky tvrdosti zdoje se mění proud . Nicméně pak dejte vědět rad se priucim.
Editoval Honza007 (02-04-2012 11:19:03)
Offline
Napadá mě prubnout si nastavení nanečisto na materiálu požadované tloušťky a jako odpich použít tu informační tabulku a pro optimální funkci laborovat s nastavením napětí a posuvu.Je taky potřeba přihlédnout ke specifickým podmínkám při svařování.Zrovna nedávno jsem řešil propalování 3mm jekloviny při parametrech které 3mm plechu seděly.Na jednu tyč to bylo v pohodě,ale co jsem dovezl novej z jiné firmy to byla katastrofa.Propaloval se i při housence na povrchu materiálu nebo bez mezery pro kořen.Vyřešil jsem to 4 taktem a rychlejším vedením hořáku.
Chce to vařit vařit a vařit
Offline
Tento stroj vlastním. Je třeba si uvědomit, že je to dvojdombinace! CO-MMA. Při přepnutí na CO můžeš knoflíkem A (ampéry) točit jak chceš, svářečka na něj nereaguje. Logicky při sváření elektrodou jsou ti k ničemu knoflíky V (volty) a posuv (rychlost drátu). Při průměru drátu 0,8mm vychází natočení knoflíků volty a posuv zhruba o stejný úhel, na 2 stěnu třetina až polovina rozsahu. Na takové konkrétní dotazy milerád odpovím. Na úvodní stránce je kolonka hledat, napiš jasic, a v tématu co svářečky jasic jsou další mé poznatky o tomto stroji. Nezapomeň také na "podservr" svarinfo.
Offline
Všem díky za odpovědi!
KMU1 napsal(a):
Při přepnutí na CO můžeš knoflíkem A (ampéry) točit jak chceš, svářečka na něj nereaguje.
Tak toto je pro mne důležitá informace, díky za ni! Měl jsem za to, že proud musím nastavovat i při MIG/MAG. Netušil jsem, že se proud nastavuje automaticky dle nastavené rychlosti posuvu.
Už se nemůžu dočkat, až to dneska večer poprvé zapnu..
Jinak články na svarinfo už mám přelouskané a dnes by měla dorazit kniha "Základní kurz svařování mig-mag", takže teorie budu mít dostatek.
Offline
Jednoduche a logicke. Neuvedomil jsem si ze je to MMA -MIG MAG invertor jinak na principu zdroje to nic nemeni.
Mel jsem za to ze je to pouze mig invertor pak by tak byla funkce nastaveni proudu nelogicka.
Offline