SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravim, právě jsem si pořídil láhev, ale je na ní závit 3/4'', ale na redukčním ventilu mám 1/2''. Takže to nejde do sebe. Potřebuju poradit jestli existuje nějaká redukce (a jestli jde použít, prý jsou tam velký tlaky tak to nemusí vydržet) nebo si mám koupit novej redukční ventil. díki Laďa
Offline
Vstupní trubka do redukčního ventilu se dá vyměnit za jiný potřebný rozměr. Tuto službu nabízejí opravny redukčáků za cca 250 Kč. Podstatnější je, jestli ten redukčák umí nadávkovat potřebné množství plynu pro svařování. Manometrické systémy to neumí, pak je potřeba ještě dokoupit průtokoměr na hořák. Ta láhev je teď vaše? Jak ji budete plnit? Podělte se s námi o takovou možnost.
Offline
redukce existuje, ale stačí koupit matici 3/4" na redukčáku to povolíš a jednoduše vyměníš nic na tom není. Matka stojí kolem 100Kč. Měli by ji mít v každým kšeftu se svářecí technikou. Nic jednoduššího není.
Offline
no a když jsem to rozdělal byla tam pružinta a takový ventilek, když to zase složím tak to pojede? neporušil jsem tím rozděláním nějaký nastavení?
Offline
Tato pružinka a ventilek zřejmě slouží jako zpětná klapka pro jednosměrný průchod plynu. Ten redukčák je s průtokoměrem (sklenička s plováčkem) nebo s manometrem na výstupu?
Offline
Jak jsem psal 21.7. budete ještě asi muset investovat do průtokoměru, který se nasazuje přímo na hubici hořáku. Pokud dáte plynu málo, bude to blbě svařovat. Pokud ho dáte moc, bude to ještě horší, protože se na povrchu objeví nepravidelně póry. Správně by to mělo být něco mezi 10 a 12 l/min.
Offline
dej to tam normálně zpátky , nic jsi neporušil, redukční ventil s manometrem je lepší ale i bez manometru funguje v pohodě. Stačí nastavit aby to lehce ofukovalo nehledej v tom velkou vědu.
Offline
MartineW, v tom nastavení průtoku si s vámi dovolím nesouhlasit. V r. 2001 jsem ve firmě udělal průzkum u 72 svářečů MAG. Účelem bylo odůvodnit tehdejší spotřebu směsi 82 % Ar + 18 % CO2. Naprostá většina měla nastaveny hodnoty mezi 15 a 20 l při ručním svařování. Nastavovali si "lehké ofukování". Zavedením zamykatelných průtokoměrů s nastavenou hodnotou na 10 l/min. u ručních svářečů a 15 l/min. na svařovacích robotech ušetřila firma za první rok 2,1 mil. Kč. Tím chci říci, že i pro domácího kutila je z ekonomických důvodů dobré vědět kolik drahého plynu si pouští.
Editoval jirkati (02-08-2008 21:34:59)
Offline
Souhlasím s panem moderátorem s hodnotami průtoku plynu za minutu. Pracoval jsem jako svářeč a mohu potvrdit že stačil průtok 8-10 l/min. Jestli člověk nechce vyhazovat peníze je průtokoměr potřeba. A konečně ani dvojnásobná dávka plynu vám svár nijak nezkvalitní.
Offline
Samozřejmě s vámi souhlasím, možná že to bylo špatně pochopeno, chtěl jsem mu jen poradit ať zbytečně nedotahuje ventil aby právě neplýtval plynem. Určitě je výhodnější mít ventil s manometry.
Offline
Malá otázka mimo téma dá se použít i redukčák na acetylen nebo kyslík? Díky
Offline
Když to tady čtu, jen pro doplnění - musím dát za pravdu v tom směru, že pro ruční MIG svařování postačuje průtok kolem 10 - 12 l. Záleží do jisté míry na průměru použité hubice. Dělal jsem podobný průzkum ve firmě kde pracuji, jak popisuje kolega jirkati. Ani ne tak kvůli spotřebě plynu, nýbrž na základě stížnosti svářečů, že se nadměrně často vyskytuje porosita ve sváru. Došel jsem k závěru, že stav hořáku, to jest hubice a kontaktní špičky byly u těch stěžovatelů ve velmi špatném stavu. Hubice plná nánosu kovu a špička mimo střed. Zřejmě vychýlená úderem ze strany. Ke zdárnému svařování bez porosity je nutno udržovat hubici čistou, bez depozitu rozstříkaného kovu a taky to, aby kontaktní špička byla přesně ve středu hubice. Pokud tomu tak není, dochází k nepravidelnému pokrytí svarového místa ochr. atmosférou, do tavné lázně se dostává vzduch a příčinou je pórovitý svár. Nepoužívat hořák jako kladivo
Offline
Pro MiraGSX - Redukčák pro acetylén nelze použít, protože je uzpůsoben svou konstrukcí na tlak do 20 barů. V plné lahvi směsného plynu je 200 barů. Redukčák na kyslík je použitelný, protože má stejnou konstrukci i matici jako argonový. Jen si musíme uvědomit, že neumí měřit průtok vystupujícího plynu a proto ještě potřebujeme průtokoměr na hubici hořáku.
Offline