SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím, pořídil jsem si trafo svářečku einhell 150 (na takovéto víkendové chatové vaření a hraní), prvním úkolem je vyrobit si držák kufrů na motorku, později jsem se dozvěděl, že to není úplně ideální na toto použití, ale co už každopdáně bych chtěl poprosit o radu. Pořídil jsem v Hornbachu nějaké německé rutilky 2,5mm, s těma se mi docela daří (docela jako že nepropaluji jekly a oblouk docela chytám), pak mi kolega poradil, abych použil menší, že na dvojku plech tak 1,6mm. Opět v hornbachu jsem našel nějaké zabalené do potravinářské fólie po pár kusech od výrobce Beno (označeny jako OK48,00), nicméně s těmito se mi vůbec nedaří chytnout obklouk, stále se jen lepím a nejsem schopný to nahodit :-/ na nich je označení 6013, což nějaký anglán na youtube označil jako né úplně oblíbené elektrody, ale že by to nešlo vůbec je divné. Nemáte nějaký tip, v čem by mohl být problém?
Děkuji
e: oprava 46,00
Editoval CharlitoCZ (30-03-2012 21:09:06)
Offline
Problém je v tom, že elektroda OK 48.00(výrobce ESAB) není 6013 - rutilová, ale 7018 - bazická, která potřebuje stejnosměrný proud.
Offline
pre CharlitoCZ:
ako môžu byť označené 48.00 a zároveň 6013 ?
48.00 sú bazické elektródy (niečo ako E-B 121).
s tými na trafe bez usmerňovača oblúk nezapáliš.
Offline
hmm, vyfotím, fakt to tam je, každopádně děkuji za info!!
edit:
aha, tak omluva, je to 46,00/6013
Editoval CharlitoCZ (30-03-2012 21:08:20)
Offline
CharlitoCZ napsal(a):
hmm, vyfotím, fakt to tam je, každopádně děkuji za info!!
edit:
aha, tak omluva, je to 46,00/6013
http://i1068.photobucket.com/albums/u44 … 012525.jpg
V tom přípoadě by neměl být problém, jsou to rutilové elektrody vhodné na trafosvářečku.
Offline
zkusil jsem to znovu a už to šlo, oproti 2,5 se mi s těmi 1,6 teda ale dost špatně chytá oblouk :-( 2 housenky jsem udělal, na to že byly mé první tak asi dobrý, ale nic extra teda...
Offline
S rutilkami se dá svařovat docela dobře, ale chce to trochu praxe. Pro zkoušení si vezměte kus ocelového materiálu cca 6 mm a zkoušejte si napřed samotné housenky. Nastavte si cca 70 - 80 A a držte oblouk dlouhý tak 2 mm. Materiál si podložte aspoň na 30 stupňů a svařujte do kopce. Žádné kývání , jen rovné vedení elektrody. Účelem je naučit se uhlídat strusku, aby nezůstávala ve sváru. A svařovat a svařovat. Po 100 vyvařených tréningových elektrodách už budete určitě vědět, o co jde.
Offline
Jestli není problém v trafu, při nadstavení hodně nízkého proudu může mít bau trafo hodně nízké napětí nebo hodně špatné dynamické vlastnosti?
Navrhnul bych zkusit stejné elektrody, ale většího průměru na větší proud, dvojky nebo i dva a půlky.
Jinak pokud jde zapálit oblouk, ale blbě se s tím vaří, tak je třeba zkoušet, obětovat nějaké množství elektrod a nějaké hodiny zkoušení, prostě naučit ruce s tím svařovat.
Jinak prohlédnout cestu, po které jde svařovací proud, všechno pečlivě čistit, přitáhnout spoje, aby byl co nejlepší kontakt, když už kvůli nějaké záruční plombě se nejde dostat do vnitřku svářečky, tak aspoň kabely a kleště. Očistit pečlivě místo na dílci, které se zemní.... Každý voltík, který ubere nějaký nedokonalý spoj může na bau trafu znamenat rozdíl mezi rozumným svařováním a jenom prskáním a zhasínáním oblouku a naštvaným svářečem.....
Editoval Radim (31-03-2012 09:01:10)
Offline
Nic proti ale zacatecnik je od slova zacinat takze nejlepsi je zacit od zacatku takze nejlepe se zacit ucit.Pokud si mohu dovolit radit neljepsi procist forum a jak jsem zde uz nekolikrat psal ptat se az pokud zde nenajdete radu.Svareni ac vypada jednoduse je pomerne specializovanou cinnosti kterou nelze kvalitne provest bez jisteho mnozstvi znalosti a zkusenosti.
Offline
Díky za rady, spoustu jsem toho už pročet a pokoukal na videích, asi to chce jen cvik a přijít na to, kolik A je vhodné na každou tu elektrodu nastavit, budu se dál snažit. Díky :-)
Offline
Na co zacatecnici vetsinou zapominaji je priprava svarovych ploch (slicovani) a jejich cistota!!Takze zadna barva voda mastnota okuje rez cca 2-5 cm kolem svaru (to vse mnohdy trva mnohem dele nez samotne svareni ale to usili stoji za to).A pak trenik mnoha a mnoha metru svaru a nestydte se zeptat tech co to umi a nechat si od nich poradit.
Editoval Honza007 (31-03-2012 16:13:16)
Offline
CharlitoCZ napsal(a):
Díky za rady, spoustu jsem toho už pročet a pokoukal na videích, asi to chce jen cvik a přijít na to, kolik A je vhodné na každou tu elektrodu nastavit, budu se dál snažit. Díky :-)
pre začiatočníka je podľa mňa vhodné aj toto video: http://www.youtube.com/watch?v=zWdgEaXWDxQ
je to v angličtine, sú tam dosť podrobne vysvetlené základy zvárania elektrickým oblúkom obalenou elektródou (MMA welding).
Offline
To video je fakt super!!
To si hned v ponělí zajedu pro další železo na zkoušení
Offline
Já jsem si pro prvotní učení s elektrodou našel kus traverzy. K tomu nějaké odřezky oceli a začal jsem zkoušet. Na toto jsem obětoval cca třetinu balíku elektrod. Můj 2. svár bylo přivařit L profil na hranu schodu- do schodu jsem dal do děr závitové tyče (přilepené chem. kotvou). A pak jsem si hledal věci, které, když pokazím, tak to nebude tak vadit a pohraju si s tím, než to bude vypadat k světu. Dnes mohu říci, že svářím docela obstojně, ale vím jedno určitě: Nikdy nebudu umět s elektrodou vše- pořád se budu učit novým věcem- postupy sváření, typy elektrod, atd. K dnešnímu dni jsem vyvařil cca 5 balíků elektrod............. Nejvíce se mi osvědčili rutilky, ale bazické jsou také dobré- ale to sušení v domácích podmínkách je docela problém........ :-)
Offline
sušeni elektrod neni až takovy problem vrodinem domku bude vždy nejaka ta vyřazena z domacnosti el trouba vte mužete sušit elektrody v pohodě taky to tak dělám když potřebuji neco svařit elektrodou a budu svařovat vice ..
Offline
Já jsem ale myslel u bazických obalů- pochybuju, že na elektrické troubě budete mít 300 stupňů. Když vím, že budu více svářet, tak vybalím elektrody a dám je na kotel- jak je sběrač spalin u výměníku. Do rána jsou krásně suché a může se jít makat. P.S. nikdy si neberu vše, co jsem usušil, ale max. na 2 hodiny práce- pak si rád pro další zajdu............ Jinak, když déle nesvařuju, tak si je uklidím do obalu (- na svarinfu byl článek o tubusech na elektrody z odpadní roury). U bazických jsem tím problémem myslel vysušení při teplotě udávané výrobcem...........
Offline
Problem je ze v bazickych elektrodach je voda vazana chemicky tudiz je nutno pouzit vyssi teploty nez 100 °C dle pokynu vyrobce 350 °C nicmene trouba ma 250°C ale pokud je tam date na 2 hodiny na vetsinu veci snaci to zpravidla na vetsinu veci ktere doma svarite.Samozrejme na tlakove potrubi energeticka zarizeni nebo jina dulezita zarizeni.Nekolikrat jsem s takto presusenymi elektrodami svarel kotel a boiler a vzdy bez nejmensich problemu a vad svaru zpusobenymi vlhkymi elektrodami.
Offline
Honzo, tím problémem jsem to trochu schválně nadhodnotil- Je mi jasné, že přesušení stačí více jak 100 °C. Mělo to být jen na lehké zamyšlení ostatních. Já používám hlavně Böhler fox 7018, nebo i Böhler rutilky- označení si nepamatuju. Vaří se s nima naprosto krásně. Zapalování bez problému, rozstřik moc ne- ale kuličky se dobře odtraní........ Jinak, když mi obal přesahuje přes drát, tak s ní vždy klepnu o zem, či starý kotouč z flexy.
Offline
Několikrát, když nevyšel čas na přesušení elektrod jsem svařoval nevysušenýma elektrodama i potrubí na rentgen.Nikdy se nestalo, že by svar nevyšel pro zvýšený počet pórů.Bylo to ale průměrem 2,5.Větší průměry je třeba přesušit, stačí ale i hodina na 350 stupňů.Bazické elektrody porují většinou na začátku svaru, takže zapalovat oblouk cca 10mm před kráterem předchozí housenky, vrátit se a poté pokračovat.Tavná lázeň přetaví póry a svar je čistý.Na domácí svařování plotu, branek atd. bych se se sušením někde v troubě vůbec neobtěžoval.
Offline
Na domácí sváření bohatě stačí hodit elektrody přes noc na kotel- Nechat prohřát a je po vlhkosti. Ta chemicky vázaná sice vadí, ale stačí těch 200-300°C a je po ní.................
Offline
Stránky: 1