SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Potřebuji svařit hladký ocelový plech tl. 10 mm z konstrukční oceli 11375 s jäcklem 180x100 mm tl. stěny 5 mm. Jedná se o koutový svár vesměs naležato a dva koutové svary nastojato. Potřebuji poradit, jaký typ a tlouštku elektrody bych měl použít, popř. kolik proudu. Jako svařovací agregát mám invertor OMICRON GAMA 151.
Je mi jasné, že psaním do diskuze se ještě nikdo svářečem nestal, ale jsem začátečník a budu rád za každou radu. Existuje na internetu nějaký zdroj, kde zjistím, jaký má být sklon elektrody vzhledem ke svařovanému materiálu a směru svařování, třeba konkrétně u koutového svaru? Ještě jednou díky.
Offline
Není snadné řešit na dálku takovýto případ, protože není dáno zatížení míst svárů. Ale zkusím to. Pokud má být plech přivařen k profilu oboustranně, lze uvažovat o velikosti sváru a=4 mm. Lze udělat 1. vrstvu basickou elektrodou (např. EB 121, OK 42.xx, OK 46.xx) prům. 2 mm a druhou vrstvu průměrem 2,5 mm. Zkušený svářeč by to udělal na jednu vrstvu elektrodou 3,15 mm. Snažte se sváry dělat na rovině, mírně do kopce. Elektroda půlí úhel mezi díly a má záklon do 15 stupňů. Délka oblouku jen o málo větší než je průměr elektrody. Proudy podle průměru elektrody - 2mm cca 70 až 80 A, 2,5 cca 85 až 100 A, 3,15 cca 110 až 140 A. Dokud to nebudete mít bezpečně v ruce, nesnažte se svařovat svislé sváry. Je tam nebezpečí studených spojů. Docela dobrý způsob rychlého učení je tzv. zaškolení, které vám za dva dny udělá každá svářečská škola. Ceny nejsou nijak horentní a dostanete aspoň nějaký průkaz, který v případě např. požáru uzná každá pojišťovna. Svařování bez jakéhokoliv oprávnění je dost riskantní - např. požár.
Offline
Dovolil bych si v tomto tématu drobný dotaz začátečníka/samouka. Když svařuji (obalenou elektrodou) vodorovně ležící předměty, tak mi to docela jde (ve vší skromnosti). Ale probém nastává u svislých svarů - pokud vařím odzdola nahoru, elektroda mírně skloněna vpřed (od kolmice, ve směru postupu, stejně jako při vaření vodorovně), tak mi roztavený kov stéká. Výsledek připomíná spíše krasové jevy než svár. Nahoře díra a pod ní ztuhlé podlouhlé kapky. Co dělám blbě? Je nějaké obecné doporučení pro svislé svary? Například "záklon" elektrody nebo tak něco?
Editoval Pruduch (14-07-2008 21:06:19)
Offline
Pokud jste na této stránce nenašel správné řešení vašeho problému, pak se pokusím vyjádřit ještě přesněji, než 11.12.07. Při svařování v poloze PF - svislá stěna zdola nahoru - je potřebné udržet záklon elektrody cca 15 st., tedy špička elektrody je výš, než kleště. Klidně použijte i elktrodu 2 mm. Dobře se to natrénuje tak, že si postupně podkládáte svařenec z vodorovné polohy až do svislé. A pořád zkoušíte a zkoušíte - proud, délku oblouku, pohyb elektrodou - prostě se to musíte naučit, jako ve svářečské škole.
Offline
Děkuji velice za nasměrování.
Offline
presne ako hovori jirkati len skusat a skusat nic ine neostava ale mne osobne sa najlepsie varili "stupačky" s elektrodou 2,5 mm uz pri 3,2 to bolo horsie na krasu
Offline
Na stupačku neni problem.To sa asi zvára najlepšie.Ale vodorovne je to horšie.Keď som zvaral kutovy zvar vodorovne,tak to vyzeralo otrasne.Niekedy sa mi stane,že husenica po oklepani strusky je len na jednej strane zváraného materialu.
Offline
Housenka jen na jedné straně je zcela typickou vadou při svařování rutilovými elektrodami. Je to projev malého svařovacího proudu. Udržujte podstatně kratší oblouk - max. 3 mm - a musíte vidět, že se příslušná stěna natavila.
Offline
pri kutovych zvaroch sa mi to stavalo tiez ale potom som na to prisiel je to pekne vidiet ze kde je natavene a kde nie len treba sledovat roztavenu cast a casom na to prides
Offline