SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Donedávna jsem na běžné svařování používal EB - 121, pak jsem přešel na OK 48.00 Kromě toho, že OK 48.00 má méně navlhavý obal a lepší mechanické vlastnosti jsem o dalším rozdílu nevěděl a žil jsem v domění, že se jedná takřka o totožnou bazickou elektrodu. Až včera jsem zjistil další rozdíl a to že se dají připojit i na mínus, třeba při svařování kořenové vrstvy. Měl jsem pro začátek jen pár kusovek, které mi došli a tak jsem vzal nový balík, kde jsem z tabulky zjistil o možnosti změny polarity. Díval jsem se i na stránky výrobce ESABcz, ale tam jsem se o tom ve vlastnostech elektrody nic nedozvěděl, krom značky DC+/(-), tak jsem hledal přes google a našel jsem, přímo na stránkách ESAB, ale švédských, že je možné elektrodu připojit na mínus pól svářečky. Věděl jsem že existují rutilové elektrody, které se dají přepólovat, nebo dokonce i některé bazické, ale oběma se dá svařovat i střídavým proudem, takže tyto bazické elektrody, nebudou čistě bazické, ale budou mít v obal částečně složený i z rutilu. OK 48.00 by podle všeho měla mít jen čistě bazický obal(střídavím proudem s ní nelze svařovat) Možná jsem objevil Ameriku ,ale napadlo mě že by někdo o této možnosti, taky nemusel vědět a hodilo by se mu to.
Offline
tak to jdu skusit ok 48 jem vypálil mrak ale na mínus jsem jí nedal dozvéděl si tam na těch stránkách kdy je to výhodné ? nebo jak se mění svařovací vlastnosti ?
Offline
david870 napsal(a):
tak to jdu skusit ok 48 jem vypálil mrak ale na mínus jsem jí nedal dozvéděl si tam na těch stránkách kdy je to výhodné ? nebo jak se mění svařovací vlastnosti ?
Jak už jsem psal výše, vhodné to jo použít například, při svařování kořene. Jak se mění svařovací vlastnosti to nevím.
Offline
Na jedné straně stejnosměrného oblouku se uvolňuje víc tepla než na druhé.
Když je elektroda na minus, uvolňuje se z ní méně kovu a na druhé straně kořen se teplem víc provařuje. Opačně to zřejmě bude vhodné, pokud se má svařovat s malým průvarem a menším svařovacím proudem. Víc si nepamatuji.
Mělo by to být podrobně vysvětleno v každé svařovací učebnici s detailním popisem elektrického svařovacího oblouku.
Offline
zkoušel jsem to hned jak sem to dopsal jde to .proces byl téměř stejný jako na plus pole jen to jakoby trochu kašlalo po odpadnutí strusky by nikdo nepoznal která ze dvou housenek je vařena minusem
Offline
Stránky: 1