SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahojte, rozhodol som sa navrhnut vlastnu RJ do MIG/MAG, kedze som sa stal majitelom S-MIG 160 :-) Chcel by som sa teda opytat ake funkie by ste od takej RJ ocakavali, co vam chyba na KTC112 atd. Zatial tam mam doriesene bodovanie, predfuk, dofuk, dobeh prudu a samozrejme PWM. Riadene to bude procesorom. Dakujem
Offline
zvaracky este zvyknu mat funkciu 4T/2T (stvortakt/dvojtakt)
Potom sa podel o zapojenie :-) a o funkcnost + aj foto by bodlo
Vela zdaru pri stavbe
Offline
Ano ano, to som zabudol napisat, samozrejme 2T/4T to uz ma Zaujimalo by ma ake vystupy by to malo mat. Hlavne na trafo a ventil. Neviem ake ventily su oblubenejsie, ci na 24V alebo 230V. Zatial uvazujem nad 24V, kedze som take zvolil aj "palubne napatie" jednotky. Rele na trafo a ventil je zatial Finder 16A. Taktiez neviem ake casy pre predfuk, dofuk, bodovanie a dobeh... Inak dakujem za podporu, potom ked bude s cim sa samozrejme pochvalim, zatial to bezi v simulatore
Editoval mihal.dp (24-01-2012 00:29:48)
Offline
Hodně lidí vymýšlí vymyšlené , toto forum má takovou odbočku , svarinfo , kde je dosti článků , např. http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008033103
Online
Len sa veľmi neteš , pracuješ zo silným rušením.
V simulátore to síce chodí , ale v praxi si to bude robiť čo sa mu zachce.
Pamätám sa , ako som robil zapaľovanie z elektronickým riadením predstihu do auta.
Všetko fungovalo pokiaľ som nepripojil indukčnú cievku .....
Offline
bobobo: ano, viem
m.evil: Za pokus to stoji, za to nic nedam.
Offline
Michale, v podstatě máš vše.
Předfuk a dofuk plynu bývá nastavitelný, předfuk asi 0,1-0,5s a dofuk 2-5s. Jednou funkcí bys to vylepšit mohl a to, přibližovací rychlost drátu. Přibližovací rychlost drátu je rychlost, obvykle menší, než se zapálí oblouk a poté se přejde na nastevnou. O mnoho zmenšíš rozstřik při zapálení oblouku. A nebo by byla frajeřina, udělat program na takovou malou synergii, to by byla paráda (že nastavíš přepínačem napětí a řídící jednotka nastaví automaticky posuv drátu)
Offline
Zajímavé téma. Zkusil bych shrnout, co by taková řídící jednotka mohla obsahovat (vše je v podstatě o firmware):
Základní funkce při svařování
Předfuk
Přibližovací rychlost (vypínatelná)
Dovaření kráteru - doběh proudu
Dofuk
Pomocné funkce
2T/4T
Zavádění drátu - bez proudu a plynu, hlavní rychlostí ovládanou potenciometrem (tedy nikoliv přibližovačkou)
Test plynu - pouze sepnutí ventilu
Režimy bodování a dlouhé pulsy bych klidně vynechal, ale je to jen otázka firmware
Přepínání přibližovací/svařovací rychlost technicky u většiny svářeček zajišťuje jazýčkový kontakt připáskovaný ke svařovacímu kabelu. Průchodem proudu vzniká elektromagnetické pole, které zajistí sepnutí jazýčku.
Ještě je nutné zmínit, že motor by měl elektricky bržděn!
Zkuste někdo navrhnout, co dalšího by taková řídící jednotka ještě mohla umět. Pochopitelně jsem nezmínil indikaci přehřátí (daly by se separátně sledovat teploty jak trafa, tak usměrňovače), dále mě napadá řízení ventilátorů na základě údajů z termočidel, zajímavá by mohla být funkce indikace chybějící fáze (za stykačem, aby se mohl diagnostikovat vadný stykač). No a pak jsou ty možnosti synergie, zpětnovazební řízení motoru... Zkrátka pro hračičku s procesorem jsou možnosti velmi široké:)
Jaký procesor na to bude použit? To mě zajímá.
Offline
gondis: dakujem za postrehy, priblizovaciu rychlost drotu urcite doplnim
admin: taktiez dakujem, spominane funkcie sa mi pacia, budem sa snazit napad s ventilatormi povazujem za vyborny Zatial ratam s PIC18F1220, pripadne 18F1320, ak bude malo noziciek tak 18F242 :-)
Este sa opytam taku blbost...pri dobehu prudu este ide plyn?
Dakujem
edit: Tak nakoniec padla volba na 18F26K22 :-)
Editoval mihal.dp (27-01-2012 19:46:37)
Offline
plyn musi jit nejen pri svareni a dosvareni , ale jeste moment potom , aby chranil tavnou lazen nez trochu zchladne pred ucinkem vzduchu , proto je tam dofuk. musi jit i moment pred svarenim , aby vyhnal z okoli mista svaru vzduch , proto je tam predfuk.
cetl jsem , ze na trafo tam mate nejake rele 16A , tak to samozrejme pouzit maximalne na ovladani stykace.
Offline
Zdravím,plánuji rekonstrukci COčka a budu řešit naprosto stejný problém co původní tazatel.Chtěl bych se zeptat na informace o přibližovací rychlosti drátu - je to nějak procentuálně oproti nastavenýmu posuvu,nebo napevno nastavená rychlost (jaká ?)? V MCU by to šlo řešit programově -pokud bude nastavená rychlost menší než přibližovací,tak se může funkce přibližování vypnout.
Další věc je detekce svařování.Výše je psáno jazýčkový kontakt na kabel.Vyhovoval by nějaký tento ?
http://www.ges.cz/cz/jazyckovy-kontakt- … 00111.html
http://www.ges.cz/cz/jazyckovy-kontakt- … 00103.html
Offline
Přibližovací rychlost je odvozená z aktuálně nastaveného posuvu.Není tedy možné aby byla přibližovací rychlost vyšší než nastavený posuv.
Offline
>Přibližovací rychlost je odvozená z aktuálně nastaveného posuvu.<
OK
>Není tedy možné aby byla přibližovací rychlost vyšší než nastavený posuv.<
To je logický,ale jaká ? (20% ?)
Je potřeba řešit předfuk a dofuk při svařování různých mat.,nebo stačí trimrem na DPS ?
Jaký jsou časy jednotlivých funkcí ?
Editoval Sender (19-09-2015 21:24:13)
Offline
Zítra zkusím mrknout do manuálu k Variostarce,ale pokud si to dobře vybavuju je tam možnost plynule nastavit 10 až 100%(za hodnoty momentálně neručím,zas tak často to neměním,takže to upřesním zítra,nicméně ta hodnota je variabilní)
Offline
OK.Díky.
No já potřebuju vědět všechny časy (i dohoření oblouku aj. ono to bude závislý i na schopnosti zastavit elektronikou podávání drátu)
Offline
To Sender, jaký chceš použít procesor?
Jazýčkové relé bych nahradil elektronikou snímání procházejícího proudu. Pár závitu u přívodního svářecího drátu, nebo tlumivce a můžeš měřit svařovací proud. Na detekci zapálení by to bylo rychlejší než jazýček a podle svařovacího proudu můžeš hejbat s rychlostí podávání drátu. Jen by se to muselo vyladit na optimální hodnoty.
Offline
dohledal jsem:
Přibližovací rychlost min 1,5m/min,max,100%nastaveného posuvu;Předfuk rozsah 0-3s;Dofuk rozsah 0-4s;Dohoření(odhoření) rozmezí 0-0,4s pro manuální nastavení(Manual),u programového(Prog) je to rozmezí +- 2s.Časy bodování pak jsou 0,2-4s,pauza pak v rozmezí 0,1-0,8s
Editoval Ládes (20-09-2015 17:39:45)
Offline
Tak jestli má někdo dost peněz na ochranný plyn, obzvláště pokud používá směsku, která je dražší než čiské CO2, tak proč né. Předfuk by měl podle mě stačit do 1s, dofuk do 2s. U TIG je to trošku jiné, tam je čas dofuku delší, protože ten argon prý pomáhá chladit hořák, pokud není vodník. Ty časy dohořívání nevím, tam je to asi v desetinách sekundy. Přibližovací rychlost se u těch levných hobby mašinek nedá nastavit, což je škoda. U lepších mašin se to nastavit dá a je to paráda. Viděl jsem to u některých Froniusů Variostar, Migatronic a myslím i u Kuhtreiberu. Tam si nastavíte přibližovací rychlost podle nastavení mašiny, průměru drátu apod. Pak není žádné kopání před zapálením oblouku apod.
Offline
Kdepak chlazení hořáku hlavní důvod je ochrana sváru a eldy před oxidací(pokud je dofuk krátký při dalším pokusu už to HFko nedá dokud špičkou o něco neškrknu nebo ji nepřebrousím)-U Transtiga to je tak vychytané že pokud není plyn puštěný nebo nastavený dostatečný průtok oblouk se ani nezapálí.
Hodnoty u VS které jsem udával jsou všechny plynule stavitelné.
Ty hodnoty dofuku jsou tak vysoké protože zdroj dá 400A,takže se předpokládá práce s větší lázní kterou je zapotřebí dochladit tak aby nedošlo k oxidaci a znehodnocení sváru.
Editoval Ládes (20-09-2015 12:23:21)
Offline
Aha, tak mě v práci chlapi říkali, že je tak velký dofuk, protože se musí chvíli po zhasnutí oblouku foukat na svár, jak jste psal. Ale dofuk mají fakt dlouhý, odhadem 5 sekund. Ale po zhasnutí oblouku foukají na svár asi 2 sekundy a zbytek fučí naprázdno a říkali, že to chladí hořák. Já TIGem neumím, tak nevím. Psal jsem jen co mi říkali svářeči v práci.
Offline
Charon napsal(a):
To Sender, jaký chceš použít procesor?
Jazýčkové relé bych nahradil elektronikou snímání procházejícího proudu. Pár závitu u přívodního svářecího drátu, nebo tlumivce a můžeš měřit svařovací proud. Na detekci zapálení by to bylo rychlejší než jazýček a podle svařovacího proudu můžeš hejbat s rychlostí podávání drátu. Jen by se to muselo vyladit na optimální hodnoty.
Procesor nějaký PIC -podle toho,kolik bude potřeba vstupů/výstupů ap.
Nemyslím si,že by bylo tolik na závadu použití jazýčkového kontaktu.Motor taky nezareaguje okamžitě.Stejně bych raději použil Hall ,nebo OZ.S OZ je moc ladění.Kdyby měl někdo něco hotovýho,za schéma budu rád.
Ládes napsal(a):
dohledal jsem:
Přibližovací rychlost min 1,5m/min,max,100%nastaveného posuvu ...
OK,díky. Pořád ale jěště nevím jak je závislá přibližovací rychlost na nastavený hodnotě.
Co jsem koukal na tovární COčka,tak těch potenciometrů tam moc nemají.Jaký nastavení je potřeba mít na předním panelu (určitě bodování a pauza)?
varok napsal(a):
.... U lepších mašin se to nastavit dá a je to paráda. Viděl jsem to u některých Froniusů Variostar, Migatronic a myslím i u Kuhtreiberu. Tam si nastavíte přibližovací rychlost podle nastavení mašiny, průměru drátu apod. Pak není žádné kopání před zapálením oblouku apod.
Jak to nastavování přesně funguje?
Offline
zkusme si rozebrat co to vlastně ta přibližovací rychlost je,kdy se spustí a kdy a jak ukončí,pak na to možná dojdem.
Takže je to kvůli tomu aby drátová elektroda nevletěla plnou rychlostí do materiálu(kvůli vadám v začátku sváru?).Spustí se: stiskem tlačítka hořáku-spustí se motor podavače,ale nikoliv nastavenou rychlostí posuvu,ale rychlostí přibližovací.Ukončí se:zapálením oblouku kdy přejde motor do nastavené rychlosti posuvu.Ty starší Froniky(v mém případě VST 357-2) mají nastavení bodování pod plechem ve zdroji,takže to nastavování není zrovínka komfortní(na skříni bych ho uvítal,takhle si většinou řídím bod a pauzu tlačítkem hořáku.
Offline
Chápu co to přibližovací rychlost je a jak má fungovat,ale určitě bude záležet na napětí a rychlosti posuvu.Určitě bude přibližovací rychlost mít vliv na začátek sváru.Pokud by byla rychlost malá a napětí vysoké,mohl by se upálit drát tak,že by poklesl proud krátce na nulu a tím by to mohlo pulzovat (pokud by se nepřitavil drát k trysce)
Ono se dá vše vytáhnout na panel (potenciometry),ale nerad bych z toho dělal čínskou krabici...
Ještě jedna věc -vybírám nějakej voltmetr a ampermetr. Jaká minimální velikost číslic je třeba ? Mohl by mi někdo něco doporučit ?
http://www.ebay.com/itm/DC-Combo-Meter- … 1185207121
http://www.ebay.com/itm/DC-0V-300V-300A … 461ba47b2a
Editoval Sender (20-09-2015 20:33:23)
Offline
S napětím asi nehnem to je dáno navoleným stupněm,ale proto aby tam drát nevlítl "naplno" je důvod existence funkce přibližovací rychlosti.Co a jak to dělá je spíš otázka na kterou dokáže odpovědět někdo sběhlejší v elektronice(to já moc nejsem)
Offline
Dovolil bych si kacířskou otázku když už se to zde probírá - vyjděme z logického předpokladu, že správně se drát přibližovací rychlostí blíží k materiálu a jakmile se dotkne, dostane proudovou "pecku", naskočí oblouk a rychlost se zvýší na normální. Proč tedy není správný postup (u strojů které přibližovací rychlost nemají) drát který vyčuhuje z hubice "tak akorát" (cca 8-10mm pro 0,8mm drát po skončení svařování sd malou kuličkou na konci) prostě opřít lehce o materiál a teprve pak stisknout tlačítko? Ptám se proto, že u mé OMI250 tento postup dává subjektivně nejlepší výsledky - oblouk začne hořet přesně tam kde potřebuju, bez prvotního "prsknutí", kopání a dalších nepřístojností. Pokud se drátem nedotknu, tak díky vysoké přibližovací rychlosti (stejné jako normální) při to prvním doteku v materiálem brutálně prskne, odletí kus rozžhaveného kovu a celkově je proces zapálení oblouku takový neklidný. Tedy dotaz zní - lze používat postup s dotekem drátu o materiál nebo je na tom něco zásadně špatně?
Offline