SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím všechny odborníky. Na VUT v Brně řešíme problém s výběrem pájky pro pájení, (případně i zavaření) plášťového termočlánku průměr 0,5 mm (plášť INCONEL 600) do nerezového čidla, (schemata bych poslal na mailem).
Celé čidlo i s pájkou a termočlánkem bude zatěžováno cyklicky:
- pomalý (cca 1 hod) ohřev na 320 °C,
- a prudké ochlazování vodou.
Pájka, (případně svar) musí vydržet cyklické teplotní namáhání a musí být odolný proti korozi, případně opalu, (max. teplota 350 °C). Termočlánek musí byt umístěný co nejblíž povrchu čidla.
- materiál čidla: austenitická Cr-Ni nerez
- průměr čidla: 20 mm
- průměr termočlánku: 0,5 mm (plášťový, inconel 600)
- šířka drážky ve které je termočlánek uložen je 0,52 mm
- dřív jsme používali pájku: Ni77Cr13P10 (pájeno ve vakuu). Pájka je zřejmě příliš tvrdá a křehká, nevhodná pro cyklické zatěžování, objevovaly se prasklinky a kavity, (fotky bych případně poslal). Velikost vad byla menší jak 0,2 mm. I takto malé vady působí pronikání vody do čidla a nepřesné měření teplot.
Rád bych celou problematiku s někým probral. V první fázi by se jednalo o výrobu prototypů a po odzkoušení technologie. Poté potřebujeme zapájet/zavařit 8 – 10 ks těchto čidel.
Děkuji za Vaše názory. Pro rychlejší komunikaci můžete volat na mobil 604229527.
Kotrc
Offline
A řešíte to s Odborem svařování a povrchových úprav VUT?
Offline
Ano, tím jsme začali. Řešíme to také s Ústavem přístrojové techniky AV ČR, Královopolská 147. Doporučují nám pájku Nb50, nebo Ag45 (pájeno ve vakuu). Je tam trochu problém s drátama termočlánků, které se musejí vyvést průchodkou ven z vakuové komory, ale je to řešitelné. Nb50 jsme používali do teď. Pohled pod mikroskopem odhalil prasklinky, které zřejmě měli za následek změnu chování čidel při různých režimech chlazení. Myslíme si, že je tato pájka, pro naše použití, příliš tvrdá a křehká.
Offline
Stránky: 1