SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Měl bych dotaz na JarduK.
Včera mi dorazily obě zmiňované elektrody a zkoušel jsem je. Zajímal by mě mezi nimi rozdíl.
Také bych rád věděl, proč je u PIPE uvedeno, že kořen svařovat na - pólu. Zkoušel jsem to a svařují krásně, jak na plus, tak i na mínus.
Děkuji
Offline
EV PIPE je bazická elektroda jen s malými přísadami umožňující svařování na plus i na mínus a samozřejmě střídavým proudem. Umožňuje svařovat vždy o stupeň větším průměrem než by bylo obvyklé, tzn. např. 2,5 místo 2,0 a od 8 mm plechu (v praxi od 7 mm) použít pro kořen průměr 3,2. Pro krycí vrstvu průměr 4,0 již od tl. stěny 12 mm. To pak je na tom potrubí jiná produktivita. A méně napojení. Připojení na mínus pól pak umožňuje snadnější odtavování jádra a kontrolu oblouku i při nejnižších parametrech a tím bezproblémové natavení hran, překlenutí spáry a modelování kořene. Pro výplně a krycí vrstvu už by to bylo zbytečné a navíc pomalejší, takže svařujete normálně na plus.
Phoenix Spezial D má dva obaly. Nejdříve je nalisován tenký rutilový pro stabilizaci a koncentraci oblouku, přes něj pak bazický pro ostatní funkce, které obal má a s výhodami bazického typu - ovladatelnost v polohách, houževnatost svaru atd. Její určení je zejména pro nucené a nepřístupné polohy a dále pro montáže a renovace.
Při svařování se nenechte překvapit struskou, která vypadá spíše jako sklovina. A hlavně, po zapálení oblouku je vhodné udělat nejprve krátký krok na druhou stranu a pak cestou zpět správným směrem začátek převařit. V nedostupných pozicích, kam elektrodu sotva dostanete, alespoň chviličku počkat. Do procesu se musí zapojit oba obaly, jinak je určité riziko vzniku pórů. Jak jsem psal, vnitřní, rutilový, je velmi tenký a jeho funkce je koncentrace a stabilizace oblouku, nikoliv funkce ochranná.
Offline
Ještě k té poslední větě, že svařují krásně na plus i na mínus. Pokud to zkoušíte na připraveném vzorku, tak ano. Na potrubí, kde je příprava v polních podmínkách, tzn. proměnný úkos, otupení, mezera mezi trubkama, atd., to pak je v kořeni jiná práce.
Offline
Děkuji za odpověď, zkoušel jsem si trubku Hl045 a kořen - šel krásně. Vrchní vrstva na +. No EN 287 bych neudělal, ale byl to jen pokus. Překvapilo mě, jak krásně 2,5 vařila i na 50-60 amper a 2 na 40. I Spezialka šla na stoupačku krásně, jen je trochu horší odstranitelnost strusky, to ovšem vyváží jak pěkně zapaluje oblouk a hezky s ní jde stoupačka.
Offline
No ona ta Phoenix Spezial D je primárně určena na něco jiného, než běžnou stoupačku.
1) jede se na montáž a nikdo neví, jaké polohy tam budou
2) svařovací pozice je špatně přístupná. V lepším případě se tam elektroda nějak dostane, ale o správné geometrii nemůže být řeč
3) navíc to musí svařit kdokoliv a čímkoliv
4) nebo je to renovace a už čištění je laxní, natož příprava svarových ploch
Offline
Stránky: 1