SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím.Přemýšlím o stavbě MIG MAG a jako zdroj mě napadlo pouzít invertorovou svářečku na místo trafa.Máte nekdo zkušenost s tímto nápadem?
Offline
nemožne....
Offline
možné... pokud se vyznáš v elektronice
Offline
Jak už tady bylo na foru mnohokráte popsáno, tak svářečky na obalovanou elektrodu pracují na trošku jiném principu než COčka, tedy MIG MAG.
Offline
varok napsal(a):
Jak už tady bylo na foru mnohokráte popsáno, tak svářečky na obalovanou elektrodu pracují na trošku jiném principu než COčka, tedy MIG MAG.
Ale to neznamená, že to není překopatelné. Má-li dotyčný trochu znalosti z elektra, čas a nervy tak se to dá.
Offline
Ta trocha musí být trochu větší . Jen jedno je omezující , maximální proud toho invertoru nezvýšíš ! Takže smysluplnost nastává pro invertor nad 160A . No a každý zkušební zásah do regulace smrdí odejdutím invertoru na skládku . Je to mnohahodinová práce zkušeného elektronika , zvláště bez schematu invertoru .
Offline
No, minimálně několik hodin všelijakých výpočtu a prověřování by to bylo. Aspoň pokud by to člověk dělal poprvé. Invertor, co vím, má proudovou charakteristiku s určitou nedokonalostí kvůli ovládání oblouku jeho délkou v rozmezí napětí naprázdno po asi 10 - 15 voltů plus k tomu je hot start a antistik. To všechno by se muselo odstranit a nahradit zpětnou vazbou s napěťovou charakteristikou s regulací napětí kolem 22 - 24 voltů plus s omezením maximálního proudu plus možná s nějakými obvody na zapalování oblouku. Potom by se muselo ověřit, jestli zdroj je schopen trvale pracovat v celém proudovém rozsahu při sníženém výstupním napětí, protože trafo impulzního zdroje je navinuto na výstupní napětí 30 - 40 voltů nebo možná i vyšší. A nakonec by se možná vedle zpětné vazby musely překopat i výstupní obvody.
Pokud jsem tam napsal koniny, tak to někdo opravte, svařování můj obor není.
Editoval Radim (16-11-2011 10:07:44)
Offline
Tuším že v nějakém AMR vyšlo schéma na stavbu invertoru MMA s možností přepnutí na MIG (možná vhodné pro inspiraci)
Offline
Já jsem toho samého názoru jako BOBOBO. Než zničit klasický invertor, tak raději sehnat origo invertorové COčko, nebo si udělat domácí COčko ale s klasickým trafem.
Offline
Zdravím všechny. Tak po prohlídce invertoru GAMA 165,který jsem chtel obětovat pro mig mag jsem zjistil,že to není opravdu tak jednoduché a bez patřičného měřícího vybavení téměř nemožné. Nejspíš by bylo jednodušší postavit invertor pro mig mag a nezabývat se zdlouhavou přestavbou s nejistým výsledkem. Nic naplat,pohlédnu se po nejakém pořádném trafu a tlumivce
Offline
trafo na mig/mag na 230V koupíte original zde:http://www.gamasvar.cz/1975-trafa-a-tlumivky/25546-trafo-svareci-165a-1f-/?run=0 už jsem za pomocí tohoto trafa složil nekolik svařeček, moje 1. předělavka byl einhell BT-GW-170 a napasoval jsem skoro všechny díly omi 165 do kastle einhell krome tlumivky ktera byla samo domo a dodnes svařečka svařuje vyborne tohle trafo jako zaklad svařečky tohle trafo nestoji tak moc...
Offline
TROJDA napsal(a):
Nejspíš by bylo jednodušší postavit invertor pro mig mag a nezabývat se zdlouhavou přestavbou s nejistým výsledkem.
Jedině použít nějaký vrak invertoru. Jako podstatné vidím feritové trafo s na příslušný spínací kmitočet vyladěnými závity primáru. Sekundár se udělá na cca poloviční napětí a dvakrát větší proud než bylo v invertoru, obvody před primárem trafa se použijí původní nebo zkopírují, pokud jsou poškozené součástky, na sekundár se naroubuje zpětná vazba coby napěťový zdroj....
Editoval Radim (26-11-2011 07:48:18)
Offline