SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím, dostal jsem se do sporu se šéfem dílny. Chtěl jsem navařit nerezovou trubku pr. 34x1,5 kolmo na nerez desku t5mm 400mm x 500mm .On mi tvrdí že když se ta trubka zavaří tak se deska zprohejbá. Máme TIG od Kuhtreibera Kitin 1500HF. Dle mého prostě k prohnutí nemůže dojít, s tímhle se svařujou 1mm plechy a taky se jim nic nestane... Nemáte nějakou radu na to jak se vypořádat s odvodem tepla nebo jakym stylem to zavařit ?? Prošel jsem články na stránkách ale tam toho moc o tom není ... Nebo jsem to přehlídl ..
Offline
Dobrý den, v první řadě musí být plech na který chcete vařit trubku podložen silným plechem a nejlépe k němu po celem obvodu přisvěrkován do vychladnutí ale i tak se to prohne a pak je třeba to překlepat. Trubku nabodovat že čtyř stran a pak obvařit nevím jestli se bude vařit s přidáním materiálu nebo ne ale vařit tak aby nedošlo k zbytečnému přehřátí materiálu.
Offline
tig je znám tím že vnáší hodně tepla. Když přivaříš trubku na plech tak se okraje plechu zvednou a 3 až 5mm. Dle druhu a velikosti svaru. Tak si to buď předepni nebo to po vychladnutí potluč palicí ať se ti to narovná
Offline
Zkus to a můžeš to pak vyhodit,protože se to zkroutí do vrtule a nesrovnáš to ničím. Myslím,že ani předepnutí nepomůže.
Pokud by jsi to vařil na nějakou krabici,tak v pohodě,deformace bude malá,ale na rovném plechu ne. Zkušenost z držáků antén. Centimetrové sváry ve 3-4 místech,aby se to moc neprohlo. Ještě záleží na které straně se svaruje.
Offline
pánové nevím o čem píšete ta podložka pod svařovaným plehcem odebere teplo nejlepší by byla z mědi ale stačí i 10 a silnější černý plech a pokud to bude prosvěrkované a uvolní to až po vychladnutí tak se to moc nepohne
Offline
PI 250 AC/DC napsal(a):
tak se to moc nepohne
nevěřim tomu po odsvorkování z toho bude opět vrtule
Offline
bude to třeba překlepnout ale nebude to taková hruza jak kdyby to svařoval volně
Offline
Ať to podložíte čím chcete, ať to předepnete jak chcete, tak z důvodu špatné tepelné vodivosti nerezu dojde k deformacím. Může se vám podařit zavařit desku s upínkami, že bude nějaká přijatelná kolmost trubky vůči přesahům plechu, ale v místě svaru se deska jakoby propadne a ze strany plechu nebude rovina.
Jediná možnost je mít tigovku s ST (spot time) a trpělivost a hodně času. Já to dělám tak, že nastavím ST na 0,1 s nebo i méně a proud třeba ve vašem případě bych dal 150A (musí se to zkusit). Pak přiložím přídavný mat. myslím že 2 mm by vyhovovalo. Jehlu nastavím tak, aby jse se mohl opřít keramikou o materiál a pak už jen start. Vtip je v tom, že ty velké ampéry nataví, jak plech i trubku, tak i ten přídavný, ale je to tak krátká doba, že je to okamžitě studené. Ihned po bodu se na tom dá udržet ruka, proto nedojde k deformaci. Takhle se to dá s velkým časovým rozpětím zavařit celé. Co se týče kvality svaru, tak je určitě horší, protože to rychlé schladnutí má určitě vliv na jakost svaru, na druhou stranu je to austenit, takže zakalení nehrozí.
Takhle jsem vyrobil zedníkům lžičky na fasádu na lepidlo. 6 mm nerezová kulatinka a k tomu 1 mm nerez plech, bez jakýchkoliv deformací i náběhových barev. Také to používám na opravy upadlých oušel od hrnců apod.
Offline
Ještě dodám, že já si zapnu u mé tigovky i fci TAC, to je automatické rozkmitání oblouku, s tím je to ještě lepší.
Offline
Souhlasím plně s Kirkmenem,taky používám pro bodování podobné nastavení. Částečně by to mohlo pisatelův problém vyřešit,ale bez deformace to asi nebude.
Offline
Samozřejmě, microbodování by to vyřešilo, ten kitin tímhle ale vybaven není nemám pravdu?
Editoval Szabitch (17-11-2011 14:54:55)
Offline
kirkmen napsal(a):
Ještě dodám, že já si zapnu u mé tigovky i fci TAC, to je automatické rozkmitání oblouku, s tím je to ještě lepší.
Kirkmene, dovolím si nesouhlasit! Místo TAC si zapni F-P, tak na 1,3. Poté se do sváru nedostane tolik tepla. Každopádně TAC si zapni, když budeš potřebovat převařit větší mezeru.
Offline
gondisy, TAC je fce především na body, abys nemusel kvejklovat rukou, u takhle krátkého bodu zapínat F-P nemá význam, psal jsem, že ST mám max. na 0.1 s. Mám štěstí, že mám ještě starší verzi softwaru MW 2200. U těch nových už míň než 0,1 s nejde a někdy se to hodí.
Offline
V tom případě je řeč o Spt TAC usnadňuje to kvejklování, ale znáš tu mašinu docela obstojně, to ti povím!
Offline
oouuu, díky hoši. Zkusim to dle vašich rad. A ještě tu máme nějakej chladící gel, kterej by mohl částečně taky pomoci ... Svár je pohledovej.
Offline
a co když zkusíš ten plech provrtat přesně na pruměr trubky prostrčit tím plechem trubku na druhou stranu a tam zavařit brz přidavku materiálu a nemělo by to udělat nic
Offline
nakonec jsme to svrtali s tou deskou. (do trubky vložku a svrtáno). Bylo to jestě lehce pod úhlem, proto jsme to nemohli na ten pr . provrtat ....
Offline