SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý deň. Použivam tento plaštovy transformator na zvaranie s parametrami: 800VA, 220V/37V. bez usmernovaca(zvaram s ER-117/2,5mm). Trafo zvladne tieto elektrody co som sa dost divil Použivam ho da sa povedat denne. Ale teraz by som chcel dorobit jednoduchy usmernivač aj s reguláciou. Nemam žiadnu schemu na regulaciu(jednoduchu) a neviem co mam regulovat, ci primar ci sekundar. Co je vyhodnejšie? Doma sa mi povaluju ruske TYRISTORY t143-630 usmernovacie diody z lokomotívy aj s chladičmi. Ak by ste vedeli o konkretnej scheme na regulaciu bol by som rád. Prikladam obrazok
Editoval tomas263 (21-10-2011 18:45:00)
Offline
Pro začátek zkuste zdejší tlačítko HLEDAT. Taky můžete prolistovat SVAR INFO. Pokud neuspějete, budeme uvažovat co dál.
Offline
Tu som hladal 1 tyzden bezvýsledne. Po týždni som to uverejnil
Offline
Tak ještě projděte všechny varianty rozšíření trafosvářeček o usměrňovač na http://www.svarbazar.cz/phprs/search.ph … mhlmenu=10 . Pak napište co potřebujete doplnit.
Offline
Asi ťa sklamem , ale toto trafo nieje vhodné pre zváranie a už vôbec nie vhodné pre dorobenie usmerňovača.
Usmerňovač potrebuje minimálne 46V striedavých aby si vôbec bázickou elektródou zapálil oblúk.
A navyše to trafo nieje dimenzované pre také to silne prúdy ( o jeho charakteristike ani nehovorím).
Skús si popozerať nejaké inzeráty , originál zváracie trafo kúpiš za pár € , toto je zbytočná strata času.
Offline
jabych to trafo doupravil přimotal zavity aby trafo davalo 47 V ASPON!!! V MEM PŘÍPADE NORMALNÍ SVAŘECÍ TRANSFORMATOR JU 160 NEBO RTB 2,3...
Offline
alll: Toto nieje zvárací transformátor , ale obyčajný transformátor vyššieho výkonu , ktorý nebol stavaný pre zváranie.
Ak mu v tom prepáli izoláciu , kľudne ho to môže aj zabiť .
Sám mam jedno podobnej konštrukcie a už preráža fáza do sekundáru.
V minulosti sa z ním zváralo......
Offline
Pokud to teď svařuje rutilkami, je velice pravděpodobné, že by to svařovalo s přídavným usměrňovačem i bazickými elektrodami, i za cenu horšího zapalování oblouku. Přidat závity asi ne, tím by se sice zvedlo napětí, ale snížil dosažitelný výstupní proud. Už teď berete z trafa při 2,5 elektrodách zhruba 20Vx100A=2kW. Nejlepší by bylo, půjčit si od někoho na chvilku usměrňovač a zkusit.
Dodatečná elektronická regulace jak v primáru tak sekundáru trafa, které jede na hranici svých možností, je nevhodná. V každém případě by totiž snižovala už i tak nízké výstupní napětí.
Ale vidím, že trafo má dost odboček, možná by šlo zkusit je nějak využít.
A ještě malý dotaz - když trafo používáte téměř denně, to jste ho jen pro pořízení fotky porozpojoval a vymontoval ?
Offline
No, podle mně je jedna věc to, že se s tím trafem dá zapálit oblouk a on drží a druhá věc je použitelnost k svařování. Mně se zdá totiž nezbytná jemná regulace svařovacího proudu, aby bylo možné doladit proud přesně na konkrétní elektrodu.
Co se týká oné životnosti trafa, mně se to jeví tak, že trafo je namáháno napětím vyšším než je normální při zapalování oblouku , kdy škrtnutím a následným přerušením proudu vznikne vysoké napětí na indukčnosti toho trafa. Z tohoto hlediska by bylo právě ideální trafo usměrnit, kdy se to trafo od toho oblouku tím usměrňovačem poněkud oddělí a vysoké napětí na zapalování dělat přídavným usměrňovačem a tlumivkou. Ale protože trafo je poddimenzované a jeho výstupní napětí je malé, je třeba pro napájení přídavného usměrňovače použít další trafo nebo jiný zdroj, který dává výstupní napětí těch cca 60 volt při proudu 5 - 10 ampér. Přirozeně takový zdroj musí být proudový, protože při svařování pracuje do napětí do oblouku cca 20 - 25 volt , při přilepení elektrody dokonce do téměř nulového napětí.
Offline
Na rozdíl od štítkového údaje bývá napětí naprázdno vyšší, podle typů trafa může být od 0% až třeba o 20%. To udávané napětí 37V by mělo být až při plném zatížení trafa. A něco se taky získalo zvýšením napětí z 220 na 230 V. Pokud ho tomas používá často a nepíše nic o nějakých problémech, myslím si, že bude o dost vyšší. V každém případě by to chtělo nejdříve změřit - pokud by opravdu bylo jen kolem 37V, je to hodně málo na další experimenty.
Oblouk se sice dá u bazické elektrody zapálit i při použití 3 autobaterií, tj. asi 38V DC, ale špatně, a vzhledem k druhu přenosu kovu je svařovací proces při malém napětí málo stabilní.
Editoval Zdenek11 (24-10-2011 12:31:37)
Offline
Nějako tomu všemu nerozumím , u mne nic divného . Postavil jsem několik konvenčních svářeček , jak dynamových , tak trafo . To dynamové moc nad 40v běžně nedá a přesto s ním sváří dost lidí , tedy za bolševika svářelo . Při ustáleném oblouku potřebuješ na co 70 a více Voltíků ? No a když se podíváš n atoto trafo a porovnáš s trafy dnešních COček , tak má materiálu dosti . Takže vskutku mezi 2kou a 2-5kou bude nějaká regulace možná . Je na svarinfu http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007042401 usměrňovačů je mraky např http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007042601 a následující a potom by šlo napojit "startovacíů zdroj a připojit asi tak http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2259 , třeba nějaké trafíčko např 100-150W /50-70V střídavých přes nějaký odpor cca 68-100Ohmů a nějaký elyt mezi 2-10G/100V . Pokud chce někdo bastlit a má zdarma či levně díly , invenci a čas , proč ne . však je to cizí aktivita .
Offline
Teď mně ještě napadlo (ale z fotky není moc vidět, jestli by to šlo), regulovat to jednoduše vložením pomocného Fe jádra ze starých plechů mezi sloupky, jako běžné malé trafosvářečky - zasouváním a vysouváním. Tím by výstupní napětí zůstalo a jenom by se měnila charakteristika trafa.
A ještě k těm dynamosvářečkám se 40V, to je něco jiného, než usměrňovač, to bych asi nesrovnával. To dynamo má velkou indukčnost přímo na výstupu a malý vnitřní odpor - při zkratovém přenosu u bazických elektrod je po zkratech k dispozici okamžitá značná energie z indukčnosti k obnovení oblouku (bavíme se o milisekundách) a tím je proces relativně stabilní. U usměrňovačů je opravdu na slušnější svařování potřeba napětí naprázdno vyšší, a není to jen můj názor.
Offline
Trafko som vybral zo skrinky pretože ho použivam cez 3 roky a aj preto som ho vybral aby som zistil či nieje nejako poškodené či nesmrdi. Meral som vystupne napätie naprazdno: pri vstupnom napäti 228V davalo presne 37V stried. Z rutilkami priložim a zvaram. skusim dorobit usmernovač a uvidi sa co to spravi.
Offline
Takže takto: ten malý TR som vynechal, usmernovač je hotový, zvára dobre a TR som kúpil od spolužiaka za symbolicke 1 euro (toroid). Este to nieje celkom hotove alle TR ma 3 odbočky pričom na prvej mi zvára EB121 2,5 mm na druhej 3,15 a na poslednej mi 4,0 elektrodu zozžeravi cize TR je silny s ničim nema problem. Po vyzvarani 3 elektrod za sebou (EB121 3,15mm) je usm. len letny na dotyk. Všetko to mam pofotene dokopy to dam v nasledujucich 2 tyzdnoch a hodim to CELE sem aby ste videli ako to vyzera teraz vam dam fotku z dnešneho dna 8.1.2012 takto to zatial vyzera
Offline