SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím. Toto je môj prvý príspevok tu na fóre. Veľmi veľa užitočných info som tu našiel, ďakujem za všetky, ale nenašiel som tu dôvody, prečo nepoužívať bazicku elektrodu na trafe bez usmerňovača. Jediné čo tu bolo, tak len že nie, že to nejde. Ale rád by som vedel dôvody. Z jej negatíva viem len toľko, že je ju ťažšie zapáliť a že na vysušenie potrebuje vyšiu teplotu.
Podotýkam, že som úplný amatér, taký šuflikant, ktorý doteraz zvára niečo cez rok okolo domu a rozne zlepšovaky do mojej malej firmičky. Akú elektródu zoberiem, takou varím, ked nejde, beriem z kopy(mixu) inú :-) Síce mam aj cele škatule ešte zabalených, ale tie si nechávam na niečo veľkolepejšie. A ta chvíľa už prišla. Tak som začal tu študovať a potom som celú noc v spánku zváral :-)) a ráno som sa ťešil na ozajstné zvaranie, keď som už vedel čo a ako. Ako prvé som si vytriedil rutilky od bazických :-)
No a ide o to. V garáži mám poriadne trafo z Brumova WT315. Páli to do 380A, napatie na kábloch 80V. Ako som písal, berie takmer každu elektródu. No tie bazicke idu tiež, len na zapalenie potrebuju viac Amp na rozdiel od rutiliek, viac prskaju a aj často stratím iskru. Su nestabilnejšie, ale zvarať sa ako tak s nimi da, A preto by som chcel vediet skôr fyzikálne dôvody prečo bazicke pre trafo bez usmernovača nie.
Ďakujem.
Offline
Vždyť sis na to odpověděl sám. Špatně zapaluje, musíš vařit na více ampér, jsou nestabilní v hoření. A důvod proč je nepoužívat? Kvalita sváru!!! Zavařená struska, neustálé zapalování, kvalita sváru. Ale to ty se šuplíkovou metodou asi neřešíš.
Offline
Výrobce bazické elektrody předepisuje za jakých podmínek je možné takovou elektrodu používat - tedy i k čemu a jak je zkonstruována. Bazický obal na elektrodě je zkonstruován pro svařování stejnosměrným proudem a připojením na +. U střídavého proudu se pravidelně střídá v periodě kladná a záporná půlvlna. To znamená, že elektroda 50 x za sec zhasne a zapálí. A protože k tomu není určena tak se s ní nedá vytvořit dobrý svár. Svařovací zdroje pro svařování ss proudem mají oproti transformátorům výrazně vyšší zapalovací napětí, které pomůže bazické elektrody zapálit. K tomu mají i strmější charakteristiku, která zase udržuje velikost svařovacího proudu v závislosti na svařovacím napětí na hořícím oblouku.
Z uvedených důvodů pak vypadá svár bazickou elektrodou na transformátoru jako nalepené vlaštovčí hnízdo a nemá žádnou pevnost.
Offline
Tomu člověku to jde proto , že WT 315 není běžné trafo, ale průmyslový stroj s naprosto jinými parametry než mají dnešní /jakýmisy bezpečnostními normami zprzněné / stroje. Stačí si koupit baubau trafo a zkusit jakékoli bazické elektrody a hned bude naprosto jasno.
Offline
Chlapi dík Vám moc za odpovede. A ešte k tomu mojmu WT315. Myslím, že ak by mi pochybyli elektordy, tak to trafo zvládne aj špajchňu z bycikla :-)
A čo sa týka mojho zvárania, informácie z tohoto fóra mi dali veľa. A v pláne je ešte sušička na elektródy (teplovdušná pištoľ), nech zváram tak ako sa patrí.
Offline
Bazická na bau trafu vařit nejde. Aspoň mně se to na tom mém nepovedlo. "Uprskal" jsem 3/4 elektrody, než jsem si všiml označení EB121 na elektrodě a nenavařil jsem ani centimetr. Možná tak milimetr.....
Následně rutilka chytla a bylo zavařeno na první pokus.
Offline
Nevím, kde už jsem to psal, takže stručně znovu. Dnes už jsou i bazické na trafo.
FOX EV 50 W, Phoenix Spezial D, litinové UTP 86 FN, návarové UTP DUR 600 atd., atd.
Takže spíše než dle zvyku připojovat dle etikety na krabičce.
Offline
JardaK napsal(a):
Nevím, kde už jsem to psal, takže stručně znovu. Dnes už jsou i bazické na trafo.
FOX EV 50 W, Phoenix Spezial D, litinové UTP 86 FN, návarové UTP DUR 600 atd., atd.
Takže spíše než dle zvyku připojovat dle etikety na krabičce.
Souhlasím.
Offline
Stránky: 1