SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-09-2011 12:35:27

Lumatch
Člen
Registrovaný: 09-09-2011
Příspěvky: 2

Potřeba zkoušek při svářování obalenou elektrodou

Dobrý den, pracuji jako správce jedné budovy a chci se zeptat zda potřebuji nějaké zkoušky aby mi mohl zaměstnavatel pořídit na dílnu svářečku a já s ní občas přivařit nějaké upadlé drobnosti.. žádné nosné ani bezpečtnostní konstrukce.. svářet umím, spíš mi jde o to aby z toho neměl zaměstnavatel nějaké legislativní problémy. Děkuji za odpověď

Offline

 

#2 09-09-2011 22:47:53

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Potřeba zkoušek při svářování obalenou elektrodou

myslím že svářečky jsou volně prodejné a může si jí pořídit kdo chce na co chce (než to eeeEU zatrhne) jiná věc je co se bude vařit, pokud je to naprasklé zábradlí na schodech v paneláku asi to majitel budovy řešit nebude, když to nikomu nespadne na hlavu. Jiná věc je když půjde o plynové potrubí nebo dveře do výtahu, tam už asi bude chtít certifikaci každý...

řek bych že velkou část problémů při "nelegálním" svařování způsobuje hlavně nedodržování (podcenění) požárních předpisů!

Editoval bourač (09-09-2011 22:50:06)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 10-09-2011 00:09:35

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Potřeba zkoušek při svářování obalenou elektrodou

Jen pro doplnění - zábradlí u schodiště je bezpečnostní prvek a svářeč musí mít zkoušku podle EN 287-1. Základní kurz je dobrý na přivaření výztuhy na stavební kolečko. Při jakémkoliv průseru ve firmě se orgány Bezpečnosti práce a pojišťovna nejdříve shánějí po dokumentaci k práci a po oprávněních.
Je to možná sranda, ale stejný přístup má pojišťovna při likvidaci požáru domku či garáže při použití svařovacího zařízení. Tvrzení, že mi svářečku prodali v obchoďáku a na papíry na svařování se neptali má asi takovou váhu, jako že se neptají zákazníka kupujícího auto jestli má řidičák. Klidně si můžete koupit bagr nebo jeřáb, to nikoho nezajímá. Při používání jsou ale hlavní jsou papíry.

Offline

 

#4 12-09-2011 11:56:05

Austenit
Člen
Registrovaný: 11-08-2011
Příspěvky: 3

Re: Potřeba zkoušek při svářování obalenou elektrodou

Dobrý den, Oprávnění ke svařování=Svářečské práce mohou vykonávat=Osoby, které mají platný svářečský průkaz a nebo průkaz zaškoleného pracovní s uvedením příslušného druhu kurzu a rozsahu oprávnění dle ČSN 05 0705.=Platné potvrzení o zdravotní způsobilosti=platné osvědčení o doškolení a přezkoušení svářeče a zaškoleného pracovníka z bezpečnostních ustanovení podle ČSN 05 0705.

Offline

 

#5 12-09-2011 19:49:34

Michal01
Člen
Registrovaný: 05-07-2011
Příspěvky: 316

Re: Potřeba zkoušek při svářování obalenou elektrodou

Austenit-Zdravím,kdybys to bral takhle tak svařovací technika ani jiný kamenný obchod neprodá víc než 10 svářeček ročně;což je pro takovou prodejnu likvidační.
Svářečku si může koupit klidně 15-letý kluk,je to stejné jak když si půjdeš koupit auto nebo bagr nobo cokoli jiného,nikdo se tě neptá jestli vlastníš ŘP.Prodejci jsou rádi,že mají kšeft.


MIG/MAG - WLSP 315si ; WTU 315-34 MIG + MIG 30 ; GCE autogen - C2H2+O2 ; PB + O2 ; navařovací souprva NPK-1;RSOMA řezací stroj
MMA - Triodyn RK 320 ; WTU 500-3 ; WTU 315-3 ; UTA-200-1
TIG - MA 315 AC/DC ; Triodyn TIG 30 (DC)
CUT - PLASMA CUT 40 - 70(pro ruční) ;  CNC vypalovací automat (plasma/autogen) 3000 x 8000 mm (PLASMA CUT 120)

Offline

 

#6 13-09-2011 08:02:55

Austenit
Člen
Registrovaný: 11-08-2011
Příspěvky: 3

Re: Potřeba zkoušek při svářování obalenou elektrodou

Michal01- Lumatch položil otázku, zda potřebuje nějaké zkoušky a papíry na to, aby mu jeho zaměstnavatel koupil do dílnu svářečku a to potřebuje ! Jak ty píšeš, dneska si můžeš koupit cokoliv, když na to máš, ale pro výkon povolání svářeče potřebuješ svářečský průkaz nebo certifikát  dle EN 287-1, když chceš pracovat jako bagrista, tak musíš mít strojnický průkaz a řidičský průkaz sk.C.

Offline

 

#7 13-09-2011 17:54:05

Lumatch
Člen
Registrovaný: 09-09-2011
Příspěvky: 2

Re: Potřeba zkoušek při svářování obalenou elektrodou

Díky za odpovědi, nechystám se vařit ani zábradlí ani potrubí.. spíš potřebuju občas přivařit nějaké věšáčky na bundy a podobné věci.. půjčovat si od známého z dílny svářečku je zdlouhavé.. a volat svářeče kvůli dvoum ťuknutim elektrodou několikrád do měsíce asi taky neni ideální.. takže zaměstnavatel mi na dílnu svářečku může pořídit, nicméně po mě nemůže chtít abych něco svařil, vařit s ní může pouze proškolený svářeč kterého eventuelně zavolám(na vaření bezpečnostních nebo nosných prvků).. pustím-li se do něčeho sám a shoří mi barák nad hlavou padá odpovědnost na mě..

Offline

 

#8 13-09-2011 22:53:50

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Potřeba zkoušek při svářování obalenou elektrodou

On se dá také udělat zaškolovací kurz na stehování ZP 111 - 1. Měl byste v ruce alespoň něco. Důležité je to, že byste byl kryt z hlediska bezpečnosti práce.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče