SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Už druhá řídící deska se v ní porouchala.Hledám kde je příčina.Napájecí napětí 24v v pořádku.Motor posuvu v pořádku.Spálí se 5A pojistka a deska je v poruše.Neměl by někdo alespoň schéma zapojení.Nejlepší i se schématem řídící desky.
Děkuji předem za odpověď Zdeněk.
Offline
motor posuvu muže byt zdanlivě v pořadku, ale muže byt vinutí v něm ve skratu tudiž řídici jednotka odešla.. navrhuji přinejmenším vymenit motor posuvu a použít řídící jednotku KTC 112 od omicronu motor lze levněji se dakoupit zde:http://www.aek-svareci-technika.cz/zbozi-121-nahradni-dily-a-prislusenstvi-stroju.ostatni-nahradni-dily-Motor-maly _motor sice oneco malo podražil, ale porad se vyplati tento posuv je stejny jako ve svařečkach omicron omi...:http://www.aek-svareci-technika.cz/zbozi-89-nahradni-dily-a-prislusenstvi-stroju.posuvy-a-jejich-dily.kompletni-posuvy-CWF-300-S%282x2%29 kladky lze koupit taktež... pokud by motor nepasoval na vaš posuv .. Ktc 112 lze koupit zde:http://www.gamasvar.cz/1970-plosne-spoje/4886-pcb-ktc112/ nato je jak je vybavena tak je levná oproti jinym vyrobcum..
Editoval alll (06-09-2011 16:44:19)
Offline
Pokud dochází pouze k přerušení pojistky , tak já osobně bych měřil protékající proud do motorku. Vcelku by mě zajímalo jaký údaj je na motorku. Početně 24 x 5 ´= 120 Watů při přepálení.
Takže určitě dát do souladu měření - uvedené hodnoty a až potom měnit motorek toť můj názor.
ještě malý dotaz - deska je v poruše - tomu nějak nerozumím po výměně desky to nějakou dobu makalo? Deska dle mého moc asi nespotřebuje , není ten motorek nemá svoji pojistku ? je otázka zdali pojistka pro samostatný motor nemohla ochránit desku.
Editoval ulitej (06-09-2011 18:12:39)
Offline
Musíš se , Zdeňku , jako "opravář" více snažit , dát do věci více času a desku obkreslit a namalovat schema . Pokud není uPC , tak to bývá jen triviální zapojení . Zvláště pokud to máš podruhé na stole .
Offline
Tyhlety motorky s komutátorem mohou mít zkrat častěji než se zdá. Pokud ho mají jen v jedné "úzké"poloze komutátoru a v ostatních normálně fungují, dlouho se nic nepozná . Projeví se to právě likvidací polovodičového spínacího prvku motorku, pokud tam je zapojení takové, že v případě zkratu je překročen mezní proud spínače ( přívodní kabely jsou silné a krátké, montáž nemá větší přechodový odpor....). Možnosti k nápravě jsou dvě, buď zapojit v sérii s motorkem odpor malé hodnoty, který motorek nijak významně neoslabí, ale sníží zkratový proud tak, že polovodičový spínač ho snese. Nebo polovodičový spímač musí být doplněn o proudovou ochranu , která zase omezí proud tak, že ho spínač snese stejně tak jako snese následné výkonové a tím i tepelné zatížení.
Dále pokud je polovodičový spínač správně chráněn příslušnými prvky proti přepětí vzniklém na indukčnosti motorku, tak už by potom polovodičový spínač odcházet neměl. A deska by měla držet.
Offline
"sérii s motorkem odpor malé hodnoty"
dobrá rada , která je asi ověřená , jen by mohla trochu přesněšní - jedná se řádově o jednotky nebo už i desítky ohmů , jaký asi použít watové zatížení?
Pro člověka , který stím má zkušenost tak je to docela jasné , ale jinak se rada dostává do trochu pozadí a laboruj laboruj.
Tak Radim podělíš se s námi o truchu víc?
Jinak bych řekl , že "dobrý" výrobce by toto měl řešit v základu a nepočítat se "ziskem" z případných oprav , ale to je o něčem jiném.
Editoval ulitej (08-09-2011 05:56:28)
Offline
Výrobce to vskutku neřeší , máš vadný motor , dej tam jiný . Neříkám , že tento motor je vadný , dokonce si myslím , že není . Jako základní ochrana pojistka stačí . PS Pokud máš tu první vadnou desku , tak mi ji pošli , vrátím , a alespoň se na ni mrknu .
Editoval bobobo (08-09-2011 06:13:54)
Offline
Hm, tady v těchto svářečkách jsem čistý teoretik.
Odpor malé hodnoty v sérii s motorkem se volí podle špičkového proudu spínače. Tak například když spínač bude mosfet, proud motorkem bude normálně 5 ampér, maximální povolený trvalý proud tím mosfetem bude 10 - 15 ampér, tak maximální špičkový proud Mosfetem na dobu půl sekundy bude takových 30 ampér. Takže při napájení cca 30 volty bude ten odpor cca 1 ohm. Výkon odporu minimálně na těch 5 ampér, takže minimálně 5 wattů, raději 10wattový odpor. Pro zmenšení namáhání mosfetu a zvýšení spolehlivosti třeba 2 ohmy, deseti nebo raději 20 wattový odpor.
Tohleto ovšem ovlivní motorek, při 5 ampérech 1 ohm ubere na motorku napětí o 5 voltů, 2 ohmy uberou na něm napětí o 10 voltů. Takže zmenší sílu motorku. Zhorší i jeho charakteristiku, pokud bude podávaný drát trochu drhnout, normálně motorek zvětší odběr a drhnutí překoná . Tadyhle jak motorek zvětší odběr proudu, zvýší se výkonová ztráta na tom odporu více, než 5 a 10 voltů, takže motorek bude citlivější na to drhnutí. Záleží jak velké jsou tady v tom rezervy podávacího mechanismu.
Na druhé straně žádný zkrat nikdy nemá úplně nula ohmů. Vždycky tam je nějaký odpor přívodních káblíků, přechodový odpor kontaktů, nějakého vinutí, přes které zkratový proud prochází atd. Nějakou hodnotu má taky odpor samotného otevřeného mosfetu. Řekl bych, že dohromady takových 0,2 0,4 ohmu by to klidně mohlo být. Takže když je zmenšení síly motorku kritické, tak v tom případě na zkratový proud 30 ampér bude třeba muset stačit odpor 0,6 ohmu. Spolehlivost potom musí být dána výhradně rezervami v parametrech mosfetu....
Nebo se vezme silnější mosfet, s trvalým proudem třeba 20 ampér a špičkovým třeba 60 ampér.....
Je to teorie, je třeba vyzkoušet v praxi .......
Offline
Děkuji za rady.Zaměřím se na motor posuvu.Pravděpodobně ho vyndám na stůl a z jiného zdroje ho zkusím napájet a měřit.Snad něco najdu.Neřkl bych ale že jde o triviální zapojení ,jde o oboustranný tištěný spoj ,těžko bych dokázal namalovat zapojení.Možná někdo ano.S tím odporem to není špatný nápad,budu o tom uvažovat.
Desku jsem nechal opravit ,ale namontuji ji až vše prověřím.
(po výměně pevní desky vše makalo 2dny )
Offline