SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Chtěl bych se zeptat,jak je to se škodlivostí při svařování s thoriovou nebo cerovou,popřípadě lanthanovou elektrodou co se týká záření,nebo zplodin při svařování těmito elektrodami nerezi a oceli v argonové atmosféře.
Editoval romann12 (21-05-2008 20:31:30)
Offline
při svařování ani tak ne , ale spíš při broušení thoriové vzniká prach , který dýcháš .
Offline
Toto je jedno z témat, které čas od času probudí vášnivé diskuse. Celá věc je mnohem jednodušší, než se v diskusích objevuje. Je třeba si o tom něco přečíst, ale od různých autorů, a pak použít vlastní hlavu. Bohužel, ani ve svářečských školách není na tuto problematiku jednotný pohled a jejich absolventi se jsou schopni do krve hádat o svou pravdu.
I když se svařování TIG používá již od roku 1936 - původně s elektrodami z čistého wolframu - neexistují žádné dlouhodobé studie, které by se zabývaly specielně škodlivostí přísad v elektrodách TIG. Jsou k dispozici články zabývající se působením prachu z jednotlivých těžkých kovů na člověka, ale jejich tvůrci vytvářejí ze svých experimentů a představ mnohdy velmi zvláštní teorie a následně je prosazují jako jediné správné.
Je pravdou, že už malý přídavek thoria výrazně zlepšuje stabilitu hrotu při hoření oblouku. Uvolňuje se při tom nepatrné, obtížně měřitelné množství alfa záření. Ve snaze o snížení zátěže životního prostředí se proto výrobci elektrod pro svařování TIG snaží thorium nahradit jinými přísadami do wolframu. Žádná z náhrad (cer, lanthan a další) ale není dostatečná a zcela thoriované elektrody nenahradí. Zde je nutno připomenout, že kdyby byly thoriované elektrody i minimálně radioaktivní, muselo by se s nimi zacházet podle platného atomového zákona. A to nikdo nepožaduje a to ani v ostatních evropských zemích.
Proto lze konstatovat, že pokud se dodrží běžné zásady při svařování metodou TIG - předfuk, dofuk, běžné odsávání na pracovišti, polohování svařenců ve výši prsou aby svářeč nemohl dýchat zplodiny z oblouku - nehrozí při svařování a TIG pájení ocelí, nerezů a Al slitin při použití thoriovaných elektrod žádné zvláštní nebezpečí. I toto mé vyjádření vychází z nějakých teorií a znalostí a určitě může mít řadu odpůrců.
Offline