SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravim Vas znalci obalenych elektrod
zdedil sem po dedovi docela "velkou" sbirku elektrod, nebudou to asi zadny obyc protoze delal v lihovaru, ale je problem ze asi jen 4 druhy jsou v origo krabickach a ostatni jsou v papiru zabalene(nektere s popisem).
Tak mam na Vas znalce v oboru dotaz, byl by nekdo ochotnej a urcil by co je to za elektrody k cemu jsou vhodne??
Opsal jsem to co je natisteno na elektrodach:
EUTECTIC+CASTOLIN+EUTECTIC - XUPER LIFE CHAMFERTRODE 03 prumer 3mm
EUTECTIC+CASTOLIN+EUTECTIC - CP 33700 pr. 3mm
EUTECTIC+CASTOLIN+EUTECTIC - 690 SF pr. 2,5mm
tohle je napsano na krabicce rukou(asi jen poznamka dedy) REAL pr.5 , ES-716 pr.4+3,2 (uvnitr na elektrodach nic napsano neni)
BÖHLER FOX SV 47 , AWS/SFA 5.1 E 7016-1 BS 639: E43 55 B 110 20 (H) DIN 1913: E 43 55 B 10, ......
..... Type C 0.06, Si 0.5, Mn 0.7% , prumer nevim je to origo zavrena krabiccka a prijde mi skoda ji otevirat
Taky origo zavrena krabicka: E-S 716, 3.2 x 350mm
Dalsi zavreta krabka: OK 61.35 , E308L-15 , 4.0x350mm
ZAZ VAMBERK E-S 716 pr. 3mm
mno a pak tu mam zabalono v papiru "par" elektrod ale nemaj na sobe nic napsano takze asi nerealne poznat k cemu jsou urceny ze??
dekuji kazdemu co pisne k cemu by se daly pouzit nektere z techto elektrod.
Offline
CHAMFERTRODE 03 - řezací a drážkovací elektroda. Lze s ní například dělat úkosy, děrovat, řezat či odstraňovat starý materiál. Není urřena na spojování (svařování) materiálů. Připojuje se na DC +
CP 33700 - pro svařování různých typů nerezových ocelí a pro navařování mezivrstev při navařování nerez ocelí. Odpovídá elektrodě Esab OK 67.70. Připojuje se na DC +, nebo střídavý proud. Zkrátka taková "lepší" nerezová elektroda
690 SF - odpovídá Esab OK 68.82. Ideální pro svařování heterogenních spojů (nerez - černá ocel), pro svařování ocelí neznámého složení a pro svařování obtížně svařitelných složení. Též pro svařování nerez ocelí, ale na to je příliš luxusní. Špičková elektroda. Připojuje se na DC +, nebo střídavý proud.
Více o těchto elektrodách Castolin zde: http://www.messer-cw.de/wCastolin_de/pr … issen3.php
ES 716 - svařování (opravy) dílů z litiny a ocelolitiny. Též spoje litina - ocel. Připojení DC +, nebo střídavý proud.
OK 61.35 - svařování "běžných" nerez ocelí typu 18/8 Cr/Ni. Připojení DC +.
Více o elektrodách Esab (ŽAZ Vamberk) na http://www.esab.cz
Offline
to admin: dekuji mnohokrat, je videt ze jste clovek na spravnem miste
mno kdyby se nekomu nektere hodily po par kouskach rad se podelim, sam varit obal.ele. moc neumim a rozhodne nevyuziji napr ty na drazkovani a na litinu, s nerezem obcas prijdu do stiku tak pro sichr bych si jich par nechal
Offline
Zdravím,taky bych se chtěl zeptat nevíte někdo k čemu mohou byt určeny el. s modrým obalem bohuzel bez popisu.vaří se s nimi velice dobře a svár je hůře brousitelný.
Offline
mam ja doma take elektrody , su znacenym E29/9 a zvaraju krasne , su to prechodove elektrody napr. zelezo+nerez . a zvar je leskly ...
Offline
Ano to mate pravdu svár je pěkně lesklý to jsem zapomněl dodat.díky za odpověď.
Offline
Mělo by jít o nějaký typ nerezových elektrod, ještě z dob kdy dnešní Esab Vamberk patřil Antonínu Zápotockému. Zkuste na tu holou část přiložit magnet a pokud nebude držet máte jistotu, že to ty nerezky jsou. Tyto elektrody se rády přehřívají, proto to půlení, takže proudové nastavení bych doporučoval max. 70 A.
Editoval Petr (19-08-2011 18:50:08)
Offline
Bohužel, nedávno jsem stařičký katalog ZAZ Vamberk daroval jednomu sběrateli, kamarádovi z Německa. Těmito elektrodami jsme svařovali vysokotlaká potrubí z austenitických ocelí na tlakových systémech elektráren. Elektrody jsou velice citlivé na velikost svařovacího proudu, ale svařovalo se s nimi docela dobře. Jen bych měl teď obavu, že za takhle dlouhou dobu skladování už bude vlhkostí zničený bazický obal.
Offline
Dakujem za radu. Asi budete mat pravdu, že tie elektrody budu asi nepouzitelne, lebo boli len tak pohodene v garazi a zrejme budu starsie ako ja. A aj tak pouzivam len ER-117 , mne to na moje domace lepenie staci. A ete raz dakujem ra radu.
Offline
za zkoužku by stalo udelat kousek svaru zda jsou použitelne po vysušení.....
Editoval alll (20-08-2011 12:13:26)
Offline
No, já bych klidně vyhodil velmi staré poškozené rutilové elektrody na černý materiál. Nové, když se přitrefí na nějaký výprodej, se dají sehnat třeba dvojky tak za 2 koruny za kus. Takže tam nemá moc cenu si je škudlit.
Nerezové elektrody, pokud na nich drží obal, bych, vzhledem k ceně nových, klidně skladoval dál. S kvalitním invertorem s vysokým zapalovacím napětím by měly jít zpracovat i elektrody , kde třeba půl centimetru, centimetr obalu chybí a jinde je obal poněkud chemicky stářím pozměněn. Akorát bych je pořádně vyzkoušel, nadstavení proudu, svar na černém materiálu , jeho mechanická odolnost, svar na nějakých zbytcích potravinářské nerezi, jestli to drží,jestli na svaru nedochází časem, po minimálně půl roce venku k nějaké mezikrystalické korozi nebo k zelenání - uvolňování niklu....
Nerezu se bude vyskytovat v domácnostech čím dál víc a staré elektrody, třebas jen na nějaké nenáročné lepení nerezu, se určitě neztratí.
Nebo, pokud nejsou úplně zničené, nerezové bych nabídnul na Aukru, za rozumnou cenu si nerezky kupce vždy najdou. Pokud je jich rozumné množství, ne třeba jen 15 kusů, poštovné by je prodražilo.
Editoval Radim (20-08-2011 12:18:29)
Offline
Na ty elektrody si taky pamatuji, jsou to patrně nerezky z let šedesátých a později. Označení už neznám, ale dělaly se tak pouze dvojky, zřejmě kvůli nízké vodivosti nerezu. Soudě podle vzhledu obalu na tom fotu, je to tak zralé na vyhození.
Offline
Mám od souseda taky pár nerez elektrod průměr 2mm, které jsou dělené napůl. Je na nich potisk E-B 427 -schválně jsem se šel podívat do dílny, abych něco nespletl. On se tím inspiroval a když potřebuje mít větší cit a má celou dlouhou elektrodu (průměr 1,6 nebo 2mm), tak ji "štípne" v půlce- opatrně, aby moc obalu neopadalo -vaří do půlky, přepne kleště na konec a vyvaří zbytek. Většinou to "štípnuté" místo ani skoro nejde poznat, normálně to svařuje.
A vyhodit nerez elektrody jen kvůli tomu, že se loupe obal ?? Šetrný Čech (nebo Moravan či Slezan -abych se někoho nedotkl) dokáže přece zpracovat i holý nerez drát -2x350mm.
Editoval JARDA V (21-08-2011 12:37:38)
Offline
Offline
Mám také staroby , ale nikdy bych je nevyhodil . Jen je vyvař . Právě že už i doma se dělá z nerezu -grily , nádoby na vodu a když potřebuju svařit něco tvrdého - třeba radeco s černou , toto muzeum s perfekt výsledkem k účelu používám .
Offline
Stránky: 1