SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdar, potřeboval bych zjistit parametry pro žíhání menšího svařence cca 90x90x150mm z materiálu 11353. chtěl bych odstranit napětí ve svárech. některé části se svařovaly tig, někdě mag. celé to v průběhu vaření drží taková speciální forma a jestli to dát ohřát i stou formou nebo bez. když to vyndám z formy tak některé části asi v několika desetínách mm uhnou. Ta forma neni nic festovního ale svařenec z tenkého materiálu udrží, jsou to poskládané obyčejné výpalky síly 10mm a nevím jestli se to nepokroutí.
Offline
troch křivé taky pěkné
Offline
dohřev a předehřev je v esab katalogu. Tady ho má pověšený na vebu http://fs1.vsb.cz/~hla80/
jinak ohřívat i stou formou te moc neudělá. A ještě si pamatuju 6e na destinu se svařence nedělají vždy se to obrábelo. Je na speciální tolerance. S pozdravem F
Offline
Samozřejmě, vždycky se najde možnost jak takový svařenec vyrobit v potřebných tolerancích a bez žíhání. Znamená to jen trochu experimentovat se směry svařování a s velikostí svárů. Horší je, když to svařuje více rukou, pak je to o dodržení technologické kázně.
Pokud vadí vzniklé vnitřní napětí jsou cca tři možnosti, jak se toho zbavit:
1, Žíháním na odstranění vnitřního pnutí na cca 650 st.C po dobu min. 1 hod s vychladnutím v zábalu. Dá se to ještě podle skutečného svařence dopočítat.
2, Odstranění vnitřního pnutí na vibračním stole. Umí a používá to řada firem na svařovaných konstrukcích.
3, Nechat svařence ležet cca 100 dnů při teplotách nad cca 20 st.C. Za tu dobu poklesne napětí na přijatelné hodnoty samovolně.
Offline
Výborně, ještě se teda zeptám na toto. Dejme tomu že bych ohnul trubku o180 st. třeba 40x2 do tvaru písmene U o poloměru 50cm volné konce cca 50cm tento oblouk těma koncema přišrouboval do adekvátně pevného přípravku a dovnitř oblouku vevařil diagonálně trubky X cca 5cm od těch konců. toto pokud vyndám z přípravku tak se to stáhne/sevře tak o 5mm. Lze teda očekávat že pokud bych to hodil celé do pece na hodinu nebo to nechal těch 100 dnů ležet v přípravku zůstane pozice konců stejná?
Editoval nellospeed (18-06-2011 14:46:18)
Offline
nellospeed napsal(a):
Dejme tomu že bych ohnul trubku o180 st. třeba 40x2 do tvaru písmene U o poloměru 50cm volné konce cca 50cm tento oblouk těma koncema přišrouboval do adekvátně pevného přípravku a dovnitř oblouku vevařil diagonálně trubky X cca 5cm od těch konců.
řek bych že takový svařenec se ani nehne, rozhodně ne o 5mm.
Offline
Neni jednoduší nechat to o těch 5mm rozevřený s tim že se to posvaření stáhne na správnou míru.
Offline
Někde se tu najde odkaz na rovnání teplem. Tam je vlastně perfektně vysvětleno kdy a jak k různým deformacím dochází.
Doporučuji vyzkoušet jednoduchý fígl, který používám léta. Takovýto uvedený typ svařence sice nastehovat v přípravku, ale pak vyjmout a svařit bez upnutí. Nedojde ke zkrácení napěchováním materiálu, jen nepatrné zkrácení rozměrů z příčného napětí na housence, které je ale jen velice malé. To se dá pak doladit úpravou přípravku - jeho nepatrným roztažením - v daném případě o cca 0,5 mm.
Offline
jirkati:Asi to bude toto video .
http://www.welding24.eu/web/soubory-ke- … amenem.wmv
Offline
Ale stáhne, nešlo mi o nalezení řešení toho konkrétního konstrukčního problému, to bylo uvedené kvůli vytvoření jednoduché představy a následné konkrétní nasazení těch tří možností co píše jirkati a výsledek. Naučil jsem se to minimalizovat způsobem vedení svárů. Jsou to moc přesné konstrukce takže nelze vytvářet nějaká předpětí nebo rovnání plamenem to je vyloučené. Musí to sedět jak sranda na hrnec. ale jak říkám jde mi o tu teoretickou stránku.
Offline
Před mnoha desítkami let jsem si do soutěžáků vyráběl i ochranné rámy. Na rovnání deformací u různě napojovaných trubek jsem měl vyrobený přípravek na rovnání na principu stahováku na ložiska. Fungovalo to i na nerezové trubky, které se nesměly používat a za které jsem byl opakovaně vyloučen při technické přejímce. Rámy se stavěly postupně, vždy po zavaření části se všechno vyrovnalo a teprve pak se pokračovalo na sestavování. Pořád ale platí, že když se cokoliv vevařuje mezi pevné díly musí se to svařovat tak, aby se materiály mohly teplem roztáhnout a zase schladnout do původní délky. Při pevném upnutí se materiál teplem napěchuje a zůstane zkrácený. V některých bodech bylo lepší použít i předpětí.
Offline