SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím budoucí kolegové,
v pondělí jsem nastoupil do kurzu s tím, že získám evropský certifikát na 141 (zatím konstrukční nelegované oceli). Po mnohahodinovém dohadování se s majitelem školy jsem došel k závěru, že nejlepší bude zkouška na trubce o průměru cca 50mm pod úhlem 45°.
Mám tedy pár dotazů, protože domlouvat se s majitelem není opravdu jednoduché:
1)Přestože jsem TIG držel v ruce poprvé, majitel tvrdil, že to "zvládneme v pohodě" do týdne. Dá se to "v pohodě" zvládnout do týdne?
2) Zkouška obsáhne prý všechny polohy a zahrnuje i plech - je to tak? Nevím, jestli jsem to z jeho "výkladu" pochopil správně..
3) Jakou zvolit tloušťku stěny? (zatím jsem se na tom nedohodli)
4) Jak probíhá zkouška? Co vše obnáší?
5)Při případném rozšíření na nerez a dural, co vše je zapotřebí? Nebo musím absolvovat celý kurz znovu?
Na ostatní mé otázky jsem se zde dopátral odpovědí.
Zatím dík, P.
Offline
ad 1; I titul doktora práv se dá v pohodě stihnout za měsíc . Majitel školy se pravděpodobně snaží co nejvíce ušetřit tím, že mu spotřebujete málo materiálu.
Je to holý nesmysl. Možná, že vás ke zkoušce dovede, ale moc toho umět nebudete. Měl by jste se naučit vše a nejen trubky ( koutové i tupé svary na plechu, svařovat s přídavným materiálem i bez něho atd.). Teoretickou část bych taky rozhodně nepodceňoval. Ne vždy je dobré jít za tím nejlevnějším.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa … rhla.html2
ad 2; Ty polohy jsou správně.
ad 3; U TIGu bych asi volil tloušťku 2 mm. Rozsah bude 2 - 4 mm.
ad 4; Zkouška se skládá z teoretické a praktické části. Teoretická část se skládá z bezbečnostních předpisů a technologie. U praktické zkoušky svaříte trubku upnutou pod úhlem 45°.
ad 5; Nový kurz znovu. ( Určitě to ale nebude dural ).
Offline
Souhlasím s Petrem. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že udělat plnohodnotný kurz dle Vašeho popisu za týden je hodně šibeniční termín. Nechci Vás nijak podceňovat, ale opravdu byste si měl projít všechny polohy a tloušťky, na které Vás zkouška opravňuje. Vyzkoušet i koutový svar a tupý spoj na plechu. Zřejmě bych i vyzkoušel svařování s ochranou kořene, byť se jedná o "černý" materiál.
Ale pokud jste extrémně šikovný a škola extrémně kvalitní, proč ne
Offline
Tak začal jsem na plechu, nejdřív bez přid. mat. pak s. Dělal jsem jak kouťák, tak tupý i na stoupačku. Nechci se nějak vytahovat, ale zručný jsem dost, i mistr říkal, že mi to jde na začátečníka podezřele dobře (ale zase nevím, jestli mě jen nelakují). Sváry na trubce začínají vypadat k světu. Zítra ale stejně musím mluvit s majitelem, pokud se dostaví. V pátek mám dělat zkoušky, čili na "vyzkoušení" svařování mám jen čtyři dny.. 3 hodiny denně. Ale od Plzně jsme docela daleko:)
Offline
Teda nevim na co to potřebuješ, ale jestli s tim chceš někam do práce tak nakonec zjistíš že se v praxi tig na konstrukční nelegované oceli nepoužívá jelikož je to drahý a pomalí.A taky tu tloušťku matroše bych volil větší.Asi takhle: EN287-1 141 T BW 6 S t6 D50 H-L045 ss nb
Offline
Vím, že někde ve firmě bych se stím asi nikde moc nechytil. Chci si ale začít rozjíždět svůj business, dokud jsem mladý a ambiciózní
Pro představu jeden obrázek z CADu:
Jinak děkuji za rady.
Offline
Copak to bude? Zadní stavba nějakýho biku???
Offline
Pokud Vám něco říká seriál "Americký chopper" (http://www.orangecountychoppers.com/chopper-gallery), tak něco v podobném stylu. Taková chopper moderna..
Offline