SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý večer,
prosím o návrh možností TIG svařování mědi a hliníku. Lze tyto materiály svařit či jenom pájet?
A druhá otázka-lze pájet TIGem. Případně jak. Někde jsem už na to narazil, ale teď už nevím.
Děkuji
Omlouvám se moderatorovi, lze to smáznout v předchozím podtématu? Díky
Offline
Hliník je tavně s jinými materiály nesvařitelný. Co se týče pájení tak to nevím, ale vím, že se dělají pro přechody pro elektrikáře dílce, které jsou slisovány za studena do sebe, jeden konec měď a druhý hliník.
TIGem pájet lze, ikdyž primárně na to není konstruován, podle mého to vyžaduje velkou zkušenost a zručnost, mnohem lepší volba pro pájení je kyslík + hořlavý plyn PB,C2H2 nebo propan.
U pájení potřebujete prohřát na požadovanou teplotu celý pájený spoj a pokud to jde tak celý najednou a u sváření je to opačně, nahříváte relativně malou část spoje - takže s TIGem pájet jde, ale není na to vhodný.
Offline
Al + Cu rurky v chladiarenskej technike, teda hermeticky spoj, ( fi 8mm, stena 2mm ) sa zvarali vzajomnym pritlakom 1. - pri indukcnom ohreve vf prudmi v tuneli, alebo 2. - oblukom medzi oboma suciastkami. V oboch pripadoch dochadzalo k znacnemu vyronu materialu a ten sa musel odstranovat trieskovym obrobenim. Bola to velkoseriova vyroba...vtedy
...takze TIGom nie
Offline
V autoprůmyslu se běžně používá pájení metodou MIG i TIG na ocelových dílech. Na trhu je nabízena řada svařovacích zdrojů TIG vhodných i pro pájení. Pájet se dají oceli, oceli s AL, Cu spoje, Al spoje.
Offline
Měď s hliníkem se bez problémů pájí, např. u klimatizací a chlazení. Buď se použije ZnAl pájka se speciálním tavidlem např. Fontargen A 633 s tavidlem Fontargen F 600 Zn. Nebo klasická AlSi12 a opět jen s jedním druhem tavidla, pájka Fontargen A407L s tavidlem Fontargen F 400.
V prvním případě je výborná zpracovatelnost díky pájecí teplotě kolem 450°C, nevýhodou může být odolnost v některých médiích, zinek se chovná jinak než třeba měď či hliník. A nevýhodou je i cena tavidla.
V druhém případě je výhodou relativně běžná pájka a tavidlo a odolnost odpovídající hliníku, nevýhodou vyšší pájecí teplota ca. 590°C a nepoužitelnost pro slitiny hliníku s vyšším obsahem legujících prvků (ca. nad 2%).
Problém v obou případech je pevnost. Buď daná menší pevností ZnAl pájky, nebo horší difuzí AlSi pájky do mědi. Takže je s tím potřeba počítat při dimenzování spoje, větší styčná plocha je nutností.
Online
Děkuji, jedná se o medium -chlorovaná voda, tak svařit-pájet mědí či hliníkem, ten ale asi dlouho nepřežije.
Offline