SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Jestli má někdo zájem o vyvíječ acetylenu, jeden historický rád přenechám za symbolickou cenu, řekněme 300kč. Je k němu i mokrá předloha. Kdo má zájem, ať se ozve.
foto zde:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/h … directlink
Editoval LukasS (16-03-2011 20:54:12)
Offline
Ahoj všichni, může mi někdo poradit, mám svářečský průkaz na autogen a vlastním vyviječ, sice staršího typu zakoupený ve výprodeji armády, ale plně funkční, nesvářím moc a tak vyvíječ hodně stojí nepoužit, samozřejmně rezatí ve vnitřních částech. Jak tomu zabránit ? Když vypustím vodu, tak mi potom dá hodně času, než vyvíječ rozchodím, musím jej rozebrat, veškeré trubky pročístit a malé části pročistit a rozpohybovat. Ve svářečké škole mne učili, že se nesmí mazat vše co příjde do styku s kyslíkem, ale o acetylenu nikdy nebyla řeč. Můžu vyviječ zakonzervovat olejem, nebo nějakým tukem ? Vím, že co se týče acetylenu, nesmí být nikde použita měď, ale muže se vyvíječ mazat ? Nedám na svůj vyvíječ dopustit, jsem domácí kutil ( sváření se již v zaměsnání nevěnuji, i když přezkoušení absolvoji na vlastní náklady, co kdyby náhodou ) a pořádný plamen, ohřátí materiálu a bodování plechu není k zahození. Děkuji za rady.
Offline
Jestli můžu radit, tak vypustit takové zařízení a nevysušit ho je úplně to nejhorší. Koroze potřebuje vlhkost a vzdušný kyslík a toho je tam dostatek. To už je mnohem lepší tam prostě nechat náplň, voda s hydroxidem vápenatým , který vzniká z karbidu je silně zásaditá, kolem pH 12 a v takové vodě černý materiál prakticky nekoroduje.
Pak se nabízí inhibitory koroze. Napadá mně čpavková voda, dusitany , třeba sodný nebo draselný nebo i některé inhibitory koroze určené pro ústřední topení do zásadité vody. Vyvíječ vypláchnout vodou, vlít do něho trochu roztoku inhibitoru, pořádně protřepat, aby se to dostalo všude, pak vylít a nechat otevřené, aby to vyschlo. Nebo 12 Voltovýventilátorek na hadici a foukat dovnitř nějaký den vzduch, dokud to nevyschne.
Offline
protřepat vyvíječ ... kam ty na to chodíš ?
Offline
Nechávat vyvíječ naplněný vodou není moc dobrý nápad.Pod hladinou to sice nekoroduje, ale nad hladinou,vlivem příměsí plynů z technického karbidu, to koroduje velmi rychle.Dokonce tak,že vám ta bandaska může proreznout durch.
Já jsem to vyřešil důkladným chemickým odrezením vnitřku kyselinou fosforečnou,pak základ a navrch chlorkaučukový lak odolný kyselinám a louhům.Pokud přeruším práci jen na několik dní nebo týdnů, nechávám vyvíječ naplněný. Při delší odstávce jej vyleju, vyčistím od vápna a nechám vyschnout. Kohouty mám lehce namazané tukem.
Offline
Tomáš S napsal(a):
Nechávat vyvíječ naplněný vodou není moc dobrý nápad.Pod hladinou to sice nekoroduje, ale nad hladinou,vlivem příměsí plynů z technického karbidu, to koroduje velmi rychle.Dokonce tak,že vám ta bandaska může proreznout durch.
Já jsem to vyřešil důkladným chemickým odrezením vnitřku kyselinou fosforečnou,pak základ a navrch chlorkaučukový lak odolný kyselinám a louhům.Pokud přeruším práci jen na několik dní nebo týdnů, nechávám vyvíječ naplněný. Při delší odstávce jej vyleju, vyčistím od vápna a nechám vyschnout. Kohouty mám lehce namazané tukem.
Souhlas, i tak by to šlo. Jak už to je použité a načaté, dá se to stejně jen zpomalit.
Jen bych doporučil dávat pozor na barvu, až bude končit, bude se odlupovat ve větších ploškách a měkká, to je tak akorát proudem plynu na vnešení do trubky či kohoutu a jeho ucpání.
Offline
Děkuji pánové za rady, ale do vnitřku vyvíječe se nedá dosti dobře dostat, jedná se o komorový vyvíječ zásuvkového typu a do komory s vodou se dá tak tak prostčit ruka, natřít vnitřek je prakticky nemožné. Myslel jsem že bych komoru po vylití vody a vysušení prostříkal nějakým konzervační olejem, ale nevím jestli se pak s tím nástřikem nepopere acetylen. Stejně, když vyvíječ vysuším vzduchem z vysavače tak rezne a cca po dvou měsících stání jej před prací musí rozebrat a vyčistit a právě čištění ve špatném přístupu je o ničem.
Offline
Taky jsem nejprve zkoušel jsem nátěr resistinem, což je olejovitý voskový nátěr. Neosvědčil se, vyvíječ korodoval dál.
Zmíněný postup základ+chlorkaučuk se mi osvědčil nejlépe a předlohu jsem nátěrem pro špatný přístup taky vyléval. Chce to jen nátěrové hmoty patřičně naředit a natíraný(máčený) povrch dokonale chemicky odrezit. Buď použijte některý prodávaný oplachový odrezovač nebo zředěnou kyselinu fosforečnou a nechte dostatečně dlouho působit.
Offline
Pokud se tam blbě dostává, tak potom ten amoniak. Vylít vodu, vypláchnout od zbytků vápna a vrazit tam dovnitř deci čpavkové vody a zavřít. Amoniak se potom dostane všude, kde je nějaká vlhkost.
Ono je to nějaká hodně složitá věc, kterou nejde podle starého vyrobit novou?
Offline
Děkuji za rady, pro začástek jsem zkusil ten amoniak, tak uvidím jak to bude fungovat. No je pravda, že vnitřní části se klidně daji vyrobit nové, ale kdyby mi prorezavěla ta bandaska, tak by asi byl problém, jedná se o vyvíječ RV 2 Kovovýroba Česká Třebová, jestli někdo zná. Je pravda, že zavařit se dá ledacos, ale já mám přeci jenom rád, když je zařízení v pořádku tak jak má být, ikdyž jsem viděl u jednoho rusa, že měl vyrobený vyvíječ acetylenu z konve na mléko do které ponořoval koš s karbidem, těsnost nic moc v garáži byl cítit acetylen a rus vesele svářel svého Moskviče jako by se nechumelilo. Pokud vím tak do dneška žije a jeho garáž také stojí.
Offline
Ahoj chtěl bych se zeptat by pro svařování šel použít tento " hobby " vyvíječ ? Popřípadně nějaký typ jaký koupit :-) ?
http://www.ppeshop.cz/petzl-vyvijec-ace … ane.p.aspx
Offline
Dobrý den
Díval jsem se na odkaz s vyvíječem. Teoreticky by tento vyvíječ ke svařování použít šel ale bude mít pravděpodobně velmi malý výkon vývinu plynu ,tak že by bylo možné použít pouze velmi malého hořáku.
Orientačně lze počítat s tím, že na svařování Fe plechu síly 1mm je potřeba výkon 100 litrů Acetylenu za hodinu a na každý další mm 100 l, Dále by se vyvíječ musel vybavit předlohou proti zpětnému šlehnutí a dále chemickým čističem plynu ,což sice není nutné ale kvalita svarů může být vlivem sirovodíku a fosforvodíku ,které jsou obsaženy v surovém acetylenu nepříznivě ovlivněna . Další otázkou je na kolik u tohoto vyvíječe dochází ke kolísání tlaku , což by se samozřejmě mohlo velmi nepříznivě při svařování projevovat změnou plamene. S pozdravem Štěpán
Offline
Díky za informace pane Štěpáne.
Přesně jak jsem předpokládal pro praktické sváření ( opravy výfuku atd. ) je nepoužitelný takže nezbývá než se podívat po nějakém vhodnějším vyvíječi.Skusím sledovat zdejší bazar jestli se zde nějaký neobjeví. Děkuji za cenou infomací 100L/ H =1mm
Offline
Zkoušel jsem poptávku u firmy http://www.reterz.cz/ která inzeruje, že vyvíječe vyrábí. Bohužel ani mně ani kolegovi na e-mailovou poptávku nereagovali. Zase tak nutně jsem ten vyyvíječ nepotřeboval, abych jim volal a doprošoval se. Ale pokud máte chuť a náladu, můžete zkusit štěstí u klasické české firmy, kterou obtěžuje že si u nich chce někdo něco koupit...
Offline
To : Pruduch
Když říkáte, že jsou tak ochotní tak hned člověka přejde chuť. Jsem z Plzně takže firma z Ovy je trošku z ruky skusím se porozhlédnout po nějaké firmě z Plzně . Nevíte náhodou kolik by stál takový vyvýječ o výkonu do 500L/h na sváření do 5 mm ?
Offline
No protože mi se mně ani kolegovi neobtěžovali odpovědět, tak cenu nevím... taky by mně zajímala .
Offline
To : Pruduch
Dostal jsem takový nápad jestli by nebylo výhodné si takový vyvíječ postavit svépomocí
Co na to říkáte ? Chtělo by to jen nějaký technický výkres vyvíječe a dalo by se o tom přemýšel. Přeci jen pojistka proti spětnému šlehu nemůže stát čerta.
Offline
Taky si myslím, že na tom nemůže být nic těžkého... ale chtělo by to vidět jak to má vypadat, hlavně jak se řeší stabilizace tlaku. Osobně jsem bohužel nikdy vyvíječ v reálu neviděl...
Editoval Pruduch (22-04-2011 12:48:25)
Offline
Tak to jseme dva, skusím se porozhlédnou po nějaké technické literatuře na internetu, ale nevidím to moc nadějně.Třeba někdy budem něco o stabilizaci tlaku a čištění surového plynu na čistý vhodný pro sváření.
Offline
To . Novaz
Před časen jsem napsal článek o vyvýječi acetylenu jenž vlastním a několik let jsem ho provozoval při svařování.
Članek najdete v rubrice "Svar info" Je tam popsán princip obsluha a výkres vyvíječe v řezu . Pokud máte dost času a nějaké to dílenské vybavení tak bych domácí výrobu vyvíječe neviděl nereálně.
Pokud by jste měl nějaký dotaz k vyvíječi vysokotlakému ,systému přítokového ,což je přístroj mnou popisovaný,můžete se na mne obrátit s případným dotazem. S pozdravem Štěpán
Offline
To : Novaz
Kdysi jsem také marně hledal nějakou literaturu,kde bych našel praktické informace o provozu vyvíječů acetylenu a nakonec našel.Doporučuji sovětské knihy , například od autorů soudruhů Glizmaněnka a Jevsejeva a nebo dalších specialistů " gazosvarščiků " jejihž jména mi v hlavě neuvízla jako ta předešlá. Hodně štěstí při hledání Štěpán
Offline
Zdravím, je to už sice fůra času, ale přesto, je ještě vyvíječ k mání? Pokud ano napište prosím na emil adresu pvalent@seznam.cz
LukasS napsal(a):
Jestli má někdo zájem o vyvíječ acetylenu, jeden historický rád přenechám za symbolickou cenu, řekněme 300kč. Je k němu i mokrá předloha. Kdo má zájem, ať se ozve.
foto zde:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/h … directlink
Offline
Koupil jsem podobný vyvíječ jako Kolečko, bohužel je na něm pojistný řídící ventil, který nefunguje, nevíte někdo, jaká náhrada by se dala použít?
Měl by odfukovat kolem 1,5 bar, běžně dostupné ventily otvírají při 1,8 bar, jsou z mosazi a plastu.
Offline
Většina prodávaných pojistných ventilů se dá po demontáži třeba čepičky dojustovat . Jak myslíš , že to dělají ve výrobě ?
Offline
koupil sem vyvíječ typ RV 2 ale neumím ho obsluhovat tak teď teda nevím co sním, poradí mě nekdo? hlavně prosímvás rady typu "hledej šmudlo", nebo "hoď to do šrotu" nepotřebuji, už tu hledám týden a nic konkrétního a hlavně nic aktuálního tu nenacházím ani jinde a do šrootu je ho škoda je jak nový, byl bych vděčen za každou rozumnou radu, ideálně kdyby se tak u někoho nacházel návod k obsluze tohoto konkrétního typu abych nemusel laborovat, přeci jen je to nebezpečná věc zejména když nevím jak má přesně fungovat, má to ten válec na boku to je asi ta vodní předloha tu bych ještě věděl naplnit do výše kontrolního kohoutku ale kam se leje ta voda na tu reakci asi do toho otvoru vzadu ale čím ji zacpat nevím, deklik nebo něco tam chybí, pak ještě je nahoře nějaká bakule s regulačním šroubem to taky nevím nač tam je, regulátor tlaku je přece na té vodní předloze ne? tak naco ještě jeden navrchu teho zásobniku nebo co to je za válec
Editoval Kramlik (29-08-2012 04:02:28)
Offline