SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím zkušené svařeče!
Vařím Tigem hliníkové plechy o síle 2mm a v dílně mám problém že mě za deště kape kolem komímu trocha vody.
Za nedeštivého počasí vařím na amatára docela pěkný housenky, mašinu mám už odzkoušenou co se týče nastavení,ale
jak začne venku pršet tak se mě nedaří ani udělat začátek lázně . Jak přiložím drát hned se udělá kula a všecho
se to začne těžce balit oxidací, a tak dotaz zní ,má na to vliv netěsná střecha nebo dělám něco špatně. Díky za reakce.
Offline
Tady nebude problém v dešti, svařovaný materiál není snad viditelně mokrý? Spíše je to tím, že za deště je také chladněji a vyšší vlhkost vzduch odvádí rychleji a více tepla, jak ze vzduchu v okolí svaru, tak i ze svařovaného materiálu. Proto se ti také dělá ta "kula". Při takovýchto podmínkách doporučuji svařovaný materiál předehřát a drát přidávat až do dostatečné svarové lázně. Protože tavící se drát odnímá základnímu materálu (svarové lázni)teplo na své tavení a když je tavná lázeň nedostatečně zahřátá, tak přídavný materiál zatuhne a pak nastane problém. Vznikne jakýsi žmolek, který se již neroztaví. V takovém případě zastavit svařování, svar vybrousit a pokračovat znuvu, již s řádným předehřátím.Jole.
Editoval jole (20-03-2011 14:38:05)
Offline
Díky za radu Jole! Myslíš že na zahřátí bude stačit jen horkovzdušná pistole?
Offline
Na tak slabý materiál by měla stačit, protože stačí jenom slabé předehřátí, aby zase po zapálení oblouku nedošlo k protavení. Jinak očištění materiálu těsně před začátkem svařování je samozřejmostí. Protože na hliníku se rychle vytváří oxidační vrstva. Ono na takový slabý plech předehřev normálně být nemusí, ale když ti to dělá popsaný problém, tak neuškodí. A nebo více nahřát obloukem, udělat ze začátku větší svarovou lázeň, ale spíše dále od hrany a potom hranu nakonec zpětně dovařit, jinak by hrany "utekly".
Offline
Nevím co máte za stroj pokud, ale máte možnost použít regulaci proudu v průběhu svařování(dálkové ovládání na hořáku nebo pedál) určitě to použijte.Při začátku svařování - studeném svařenci budete využívat větších proudů, po ohřátí svařence uberete klidně i v průběhu svařování, dobré vodítko je zde hlídání šířky svaru - snažit se držet konstantní průvar a šířku svaru.
Offline
Ja som zvaral 1,5 mm silny jokel hlinik 20x20 a podobne veci to robilo s tym oxidovanim.Niektore zvary krasne v kute a kde to bolo studene to chcelo viac ohriat oblukom inak to jakoby porovalo a oxidovalo...Na zaciatku som varil s cca 100 A a potom s 75 A mam nastavene dva prudy na masine : I a I 2
super vec,tuknutim v 4 T rezime sa prehodia medi sebou
Offline