SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
už dlhší čas sa zaoberám myšlienkou stavby vlastného CO2 aparátu, nakoľko som elektrotechnik a tie lacné Bau-Bau nechcem. Lepšia so serióznym prevedením je drahá a preto pomaly podľa vlastných predstáv použijem materiál, ktorý mám, resp. požijem poriadny napr.podávač(separátne napájaný), ventil plynu, diodový môstik, pripojenie horáku atď. Napriek tomu, že som prešiel skoro celé fórum som nenašiel ako je to vlastne s výkonom transformátora pri napájaní oblúka pri CO2 zváraní. Môj predpoklad: Trafo pri zaťažovateli "X" = 100% môže byť zaťažené nepretržite - takže je to údaj, ktorý bez nebezpečia prehriatia udáva na aký výkon je trafo konštruované? Je to pravda? - lebo musíme uvažovať, že i pri tomto režime beži ochladzovací ventilátor a zlepšuje zaťažovateľ. Korektný údaj o výkone transformátora by bol, keby sme vedeli ako ho môžeme zaťažiť bez chladenia ventilátorom nepretržite, bez toho,a by došlo k prehriatiu a tým padom i deštrukcii. Takže toto by som rád vedel - sorry, je to dôležité pre korektný návrh trafa. Samozrejme, že predpokladám "tvrdú" VA charakteristiku - malý úbytok naätia pri pracovnom zaťažení.
Podotázka - zaoberal sa niekto , alebo máte vedomosť o zmene VA charakteristiky v zváracom invertore, pôvodne určenom na zváranie MMA pre použitie ako zdroja pre CO2? - Viem, že je to vymyslené a invertor po prepnutí sa dá použiť jednak ako zdroj pre MMA tak i CO2. Ďakujem za konštruktívne reakcie. Myslím, že to rieši i Danyk vo svojich schémach 100A invertor a ďaľšie.
Offline
Zatěžovatel se většinou bere jako 10minutový cyklus(10min=100%)
Offline
Zajímavá cesta jak v budoucnu připravit opravny o práci. Já bych ještě hodil dotaz na druhou stránku věci a to jak se mění velikost svářecího proudu u MAG (CO2) -
existuje tabulka , kde by se dalo vyčíst , a jak to je s plynem či samoochraným drátem u příslušného průměru drátu?
Když veznu návod na mého Pegase dak se dozvím rozsah proudů pro příslušný drát s maximem 160A což je asi maximum co dodá Pegas.
Takže otázka další- je uveden někde mximální proud , který by mohl téci při určitém drátu a plynu?
Teď , když to po sobě čtu tak se dostávám do hodně teoretických rovin , ale odešlu to.
Offline
Ono je to těžké.
napisy: v podstatě je to tak, že u CO svářeček bývá trafo dost tvrdé a má stabilní napětí(u levnějších hobby svářeček se trošku mění se zatížením, trafa bývají měké). Mění se proud a to tím, jak si nastavíme na potenciometru posuvu. Proud je nějak úměrný posuvu, přesně nevím.
Pokud by jste si chtěl navinout trafo, které vám vydrží nepřetržitý provoz bez chlazení ventilátorem a na maximální proud, což je podle mě dost pitomost, protože přece nesvařujete nonstop sváry, ne? To trafo by bylo velké nejméně jako basa piv, jestli ne dokonce větší. Záleží na odebíraném proudu. Ale už okolo 100A je to docela dost. Při použití kvalitních měděných drátů na vinutí trafa by jste se mohl trošku uskromnit s rozměry, ale cena za takové trafo by byla neskutečně vysoká jen v materiálu.
Zatěžovatel se udává v procentech a ještě jsem neviděl svářečku se zatěžovatelem 100%, kromě možná těch starých WTU 315, nebo jak je to označení. Ty jsou ale obrovské. Dokonce i ty mají ventilátor na chlazení, ale tam bude asi spíše na chlazení usměrňovače. Tlumivku si klidně navinete i doma, usměrňovač možná někde seženete kvalitní, třeba z dobré svářečky Omi 165 apod. Vlastní svářečku si dělal Discovery, ale použil myslím díly z Omi 165.
Offline
Je to tak Discovera to stavěl z dílů co prodávají na GAMAsvaru - dá se tam koupit po dílech celá mašina,
Alll nám to vysvětlí
k té problematice předělání řízení invertoru : už jednou jsem zde tuhle otázku nadnesl s tím, že pokud bych získal zdroj pro MIG/MAG svařování zbytek "hardwaru" céóčka bych dodělal.Zdější mistři přes elektriku mě, ale odradili z toho důvodu, že taková přestavba by byla skoro stejně složitá jako výroba nového invertoru s potřebnou charakteristikou
Offline
Pro napisy - Dělat v dnešní době MIG/MAG transformátorovou svářečku je divočina. Když vezmete zástupce takové verze, např. WTU 315, tak se dostáváte s hmotností trafa na skoro 100 kg. To se už dnes nedělá. Dnes se dělají invertorové zdroje, které jsou až 10 x lehčí. Pro příklad zdroj s trvalým proudem 400 A dnes váží do 30 kg! A to obsahuje elektroniku, která umožňuje nejen to, co si jako svářeč vůbec dovedu vymyslet, ale ještě deset dalších funkcí.
Reálná je výroba zdroje tak do 80A trvalého zatížení.
Offline
Takže z odpovedí vyberám ako podstatné - Zaťazovateľ 100% je bežný údaj na každej čo i len trochu serióznejšej mašine označuje sa ako "X" a býva na štítku príklad X=100%=60A, ale jedno som sa dozvedel veľmi pozitivne a nikde nezverejnené Zaťažovateľ 100% je ucelený 10minut. cyklus zvárania, takže nie nepretržite, ale len 10minút a to s chladením samozrejme. Takže pokiaľ je zaťažovateľ 100% na 60A a napätí oblúku 20V malo by mať trafo 1200VA?(teoreticky, pretože nerátam straty v železe a v medi) a to je ešte chladené ventilátorom
K tej úprave VA charakteristiky inventora - aby fungoval na MMA a aj CO2 - treba si pozrieť a porovnať schémy ma stránkach "DANYK" s riadiacimi obvodmi UC 3844, kde nie je "dotiahnutá" napäťová spätná väzba z výstupu invertora na riadiace piny(1,2,3) obvodu UC. Touto spätnou väzbou sa riadi prud oblúku napätím, kde i malá zmena napätia privodí zmenu prúdu. http://danyk.wz.cz/svar.html. Celé je to lepšie vidieť na ďaľšom danykovom diele v podobe výkonného zdroja, ktorý má napäťový i prúdovy "mód" - http://danyk.wz.cz/reg60v.html
Offline
-> napisy: neznáme se z diskuze u Danyka? Ten regulovatelnej zdroj je povedenej. Kdybys uvažoval o stavbě, tak utaes má na stránkách i návrh DPS. http://utaes.wz.cz/Zdroj%203-60V/Zdroj.htm
Jaké napětí by měl mít MIG/MAG invertor? Zařazovat na výstup tlumivku nebo ji nahradit elektronicky?
Offline
Sorry, ale nediskutujem na odborných fórach nejako intenzívne, len občas, ak ma niečo "chytí" a riešim to...Skôr sa zapájam do politických diskusii, ale to je mimo tohto fóra. a ďakujem za link, nebudem to stavať, skôr to CO2. a riešim či trafom, alebo invertorovým zdrojom.
Invertor pre CO2 odhadujem naprázdno 32Va pod zaťažením 19V(hrubý odhad, závislý na viacerých okolnostiach- drát, požadovaný prúd)
Offline
No když si prohlédneš fotky těch levnějších COček , tak bych odhadl výkon těch traf tak na 500-800W . Je to podobné , jako u mikrovlnek . Ventilátor je třeba stále . Když vyrobíš trafo pro běžný výpočet na 1kW , tak bude pohodově stačit . Tato trafa jsou dle běžných elektrovýpočtů tak 3x přetěžována , proto i často odejdou . To , že zase tak velký problém předělat invertor na MIG nebude najdeš v článku na svarinfu v té jediné celé konstrukci . Máš tam i součástky , které musíš přidat a vlastnosti-charakteristiky , které musíš upravit . Při znalosti schemat invertoru si myslím , že můžes upravit v podstatě každý . Tady půjde o 90-100% zatěžovatel , protože když se opřeš do traverzy , tak těch minut vtahu bude dost a 80A toho moc nepovaříš . A jen maličkost pro jirkati , když namotá slušné trafo , tak ho přežije a případnou opravu si udělá sám a za pár šušňů .
Offline
Na svarinfu , ke stažení , elektro a alespoň něco udělej sám , těch pár invertorů projdeš a když si je pročteš , alespoň se trochu pohneš v teorii .
Offline
Potřeboval bych technickou radu-dá se s "vodníkem" svařovat klasickým vzduchem chlazeným hořákem?(potřeboval bych svařit pár drobnějších členitějších dílců a nevím jak se tam budu motat velkou neohrabanou 501).Chtěl jsem na to použít TS24,ale bojím se že to nepůjde.
Editoval Ládes (16-03-2011 21:59:44)
Offline
a no pujde svařeti vzduchem chlazenym hořake, ale budete muset dat pozor na amepery ts 24 je tusim obdoba binzel 25 AK TAK ZE MAX 250A nastavit na kratsší svary jinak bych jeste pridal na prutoku plynu teda pokud se používa čiste co2 aby se hořak dostatečne chladil..
Offline
alll napsal(a):
a no pujde svařeti vzduchem chlazenym hořake, ale budete muset dat pozor na amepery ts 24 je tusim obdoba binzel 25 AK TAK ZE MAX 250A nastavit na kratsší svary jinak bych jeste pridal na prutoku plynu teda pokud se používa čiste co2 aby se hořak dostatečne chladil..
Díky-na tu 3 plech bude zatěžovatel hořáku stačit.Čili zacpu jen tu přípojku na kapalinu na podavači a mělo by to být okej
Offline
Pro Ládes, jak jste spokojený s novou svářečkou? Předběh jste mě na aukru.
Offline
tomík6910 napsal(a):
Pro Ládes, jak jste spokojený s novou svářečkou? Předběh jste mě na aukru.
Je to strojovna-Prodejce je postupně prodával 3 stejný(357-2)-prý umoření dluhu-zatím se seznamuju a navykám si na odlišnou geometrii hořáku.Po pravdě Froniusku jsem bral nejen protože dělají dobrý mašiny,ale zejména kvůli servisu kterej mám po ruce(obrazně řečeno z dílny bych tam mašinu dotáhl za hořák jako kačera).Na lepší se samozřejmě zvyká rychle.
Offline
Díky za info a přeju hodně spokojenosti při provozu. A taky aby ten hořák nemusel sloužit jako lano.
Offline
Takže mierne som postúpil, podarilo sa mi "za facku" (50,-€) zohnať slušné, nové, komunistické trafo 220V/2000VA/24V/83A - má asi 20Kg - Myslím, že na CO2 zváračku bude vyhovujúce. Usmerňovač nevidím ako problém a ostatné budem riešiť postupne. Zatiaľ najväčší problém (po prečítaní skoro celého fóra) vidím v regulácii transformátora. Poprosil by som odborníkov o posúdenie nasledovného zapojenia pochádzajúceho z originálneho Webu výrobcu ako "application notes" - www.st.com AN308 - je tam i všeobecný pokec i s grafmi priebehov. Zaoberám sa tým preto, lebo po skúsenostiach s kdeakými zapojeniami na nete, kde "uverejňovači" považujú komutátorový motor za indujčnú záťaž je hodne. Toto vyzerá ako najserióznejšie, čo som našiel. Vopred ďakujem.
Offline
Myslím si , že budeš potřebovat jít nejen do mínusu , ale i do plusu . Já bych to řešil spolehlivě druhým trafem s odbočkami alespoň 12,24V lépe 12,24,36V a přepínačem přidávat a ubírat napětí na primáru "velkého" trafa . Jinak pokud dáš dostatečný triak , tak můžeš použít i jen tu regulaci trafa zde na foru , ale to je jen do minusu .
Offline
bobobo napsal(a):
Myslím si , že budeš potřebovat jít nejen do mínusu , ale i do plusu . Já bych to řešil spolehlivě druhým trafem s odbočkami alespoň 12,24V lépe 12,24,36V a přepínačem přidávat a ubírat napětí na primáru "velkého" trafa . Jinak pokud dáš dostatečný triak , tak můžeš použít i jen tu regulaci trafa zde na foru , ale to je jen do minusu .
Jaké je maximální napětí na MIG/MAG svařování ? je to obecně definované ?, přiznáváln ,že lenost byla silnější než "hledat"
Offline
Už som nameral aj 16V pri normálnej práci(zapalený oblúk, drát 1.0mm, materiál 4+4mm- asi bol zdroj mäkký -Telwin) ale aj 29V pri zváraní tenkých 0,8mm plechov.(0.6mm drôt). naprázdno som nameral 33V.
Ďakujem "bobobo" - túto cestu vidím i ja ako najserióznejšiu, pretože pri malých prúdoch, by polovodičová regulácia spôsobovala len krátke "špičky" v primáre a náledne v sekundáre ich vyhladiť, aby bol oblúk stabilný by asi nebolo jednoduché.
Offline
No ono když dáš regulaci do primáru , tak to trafo trochu supluje i tlumivku . Já sám to beru jako prasečinku , ale někdo to dělá .
Offline
Upustil som od akéhokoľvek polovodičového regulovania transformátora v primáre, nakoľko som videl priebehy na osciloskope u kamoša v dielni a stačilo mi to - z toho sa nedajú niakým spôsobom vytvoriť podmienky pre seriozny stabilný oblúk. Buď by tam musela byť šialena tlmivka, resp.Kapacia, alebo neviem čo, aby to eliminovalo tie impulzy vznikajúce na primári a následne v sekundári. Týmto smerom cesta nevedie. Takže zrejme akýsi indukčný predradník (XL, s indukčnou reaktanciou) v primáre s odbočkami, aby nebol zdegradovaný sinusový priebeh. Asi niečo na spôsob , aký je uvedený v článku http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007120501 o domácej stavbe MiG-MaG zváracieho aparátu.
Jedná sa o "znižovací transformátor" - vedel by ma niekto "usmerniť"(nemyslím pomocou diód) ako na tento regulačný prvok? Ďakujem za radu.
Offline
Stránky: 1 2