SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím,chtěl bych se zeptat jáký je rozdíl mezi svářečkou ZU 315-1 a ZU 315-22. Děkuji za vaše názory
Offline
Dobrý den,
máte na mysli ZU 315-21 a ZU 315-22?
Potom rozdíl je jen v možnosti připojení externích ovladačů. xxx-22 má možnost i připojení i startovacího ovladače.
Svářecí vlastnosti jsou stejné i podobně i vnitřní výbava. Zdařilý zdroj.
S pozdravem Zdeště
Offline
Zpráva pro ,,zdeště,, Tím připojením startovacího ovladače jste myslel,že jde ta svářečka zapnout na dálku,jestli tomu dobře rozumím.Ta svářečka má označení skutečně Zu 315-1 . Děkuji za odpověď
Offline
Dobrý den,
ne startovat na dálku svářečku, ale nastartovat traktor nebo auto.
Zdeště
Offline
Zpráva pro ,,zdeště,, Děkuji ,pomohl jste mě rozhodnout se ,kterou si nechat a kterou prodat. Funkce startovacího zdroje využiji akorát sehnat ten startovací ovladač. Ještě jednou děkuji Jery
Offline
Tak si ho udělej , z DO jen přidat tlačítko . http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007120301
Offline
Dobrý den,
ovladač pro startování, jak vypadá, najdete na stránkách www.svarecky.com. V oddíle "SVÁŘEČKY MMA - rozprava" v podtitulu ovladače k ZU 315. Je tam i v bazaru.
To co navrhuje bobobo je sice možné udělat, ale jestli je to zodpovědná rada nechám na posouzení Vás samotného.
S pozdravem Zdeště
Offline
Nevím co by mohlo být nezodpovědného postavit za pár šušňů to , na čem někdo silně profituje . To snad ani nejde špatně postavit . Start této reakce nebude v odborných rovinách .
Offline
Dobrý den bobobo,
tak to postavte a poučte mne. Já se nechám. Ale tak, jak jste to s "nadhledem" navrhl je to snadné, ale zůstalo jen u povídání.
Nezodpovědné? - hovoříme o radě ne? A když si prohlédnete Vámi navrhovaný příspěvek, tak ten hovoří o čem?
S pozdravem Zdeště
P.S. rady typu: "...... vraž tam dvě vejce a zamíchej....." jsou na dvě věci: 1. na nic a 2. na nic.
Offline
V mém příspěvku je odkaz . Ten popisuje vše od a po zet . Myslím , že podrobněji to již nejde . Mám takový dojem , že jste si vystavěl nesmyslnou barikádu oproti nepříteli , kerý neexistuje . Jeden zneuznaný genius a paranoik zde byl , doufám , že to u vás nehrozí a zůstanete nohama na technické zemi .
Offline
Dobrý den,
já se s Vámi nepřu o to co je napsáno v odkaze. Já jsem ten článek četl a mimo jiné mne zaujal i závěr toho článku a proto jsem napsal, co jsem napsal.
Vy, milí bobobo, byste se mněl zamyslet nad svou reakcí na nesouhlas jiných osob. Pokud jde o toho paranoika a génia, kterého jste spolu s adminem úspěšně otrávili, tak v tomto případě bych se styděl a ani bych to nepřipomínal. /evidentně je Vám z toho dobře/
Opakuji Vaše rada je zavádějící a nezodpovědná a nevadilo by mi, kdybyste napsal co si myslíte, ale vadí mi že, vydáváte jistý odkaz za 100%řešení pro člověka, který evidentně má zájem pořídit si přístavek ke startování automobilu pro ZU 315.22!!!! a ne ho vyrábět. To, co mu Vy dáváte jako řešení, bude v lepším případě nefunkční.
Doporučuji, aby si dotyčný účastník tohoto fóra, kolega Jery, prostudoval navrhovaný článek, od kolegy bobobo, a podle toho se zachoval. Bude to pro jeho dobro.
S pozdravem Zdeště
Editoval zdeště (16-02-2011 13:55:11)
Offline
Zdarec, mám možnost koupit ZU 315-11 (je to typ bez startování dálkovým ovladačem a taky má jen jednu minusovou svorku) má ale následující poruchu:
Ventilátor se netočí, napětí naprázdno někde kolem 26 V a při pokusu o sváření elektroda pouze prskne, ve svářečce to zakřápe a napětí spadne k nule. Krytu jsou orezlé, pravděpodobně stála ve vlhku.
Má to cenu vzít a zkusit opravit nebo je to beznadějný případ? Byla by za "zbytkovou" cenu 1200,-, tak doufám, že přinejhorším by se investice vrátila jako dárce náhradních dílů pro ostatní.
Zatím jsem nikde nesehnal zapojení řídící desky, pouze základní silové schéma výše.
Offline
Tak ZU 315-11 je doma. No to trafo je velice zvláštní, prostředkem je primární i sekundární vinutí a kolem nich se v každé fázi uzavírá magnetický obvod ve formě jakéhosi plechového svitku. Nikdy předtím jsem to neviděl...
Přechodový odpor jsem nikde v silové části ani na kabelech nenašel. Napětí naprázdno mi ukazuje ss multimetr 26V, ale přes diodu a kondenzátor jsem zachytil max. hodnotu - špička 73V. To by mohlo znamenat že některé tyristory vynechávají . Anebo jsou velmi úzké pulsy. Jinak by asi nebyl takový rozdíl mezi stř. hodnotou měřenou multimetrem a špičkou.
Oblouk se nedaří chytit, ale lepí se a elektrodu to rozžhaví taky.
No, přehodit sled fází nepomůže, navíc ventilátor už se točí a na oba smysly stejně.
Vypadá to, že budu muset zkoušet elektroniku, ale kde začít?
Deska by měla být stejná, jako šestityristorová verze WTU 315.1 K té je dostupné schéma. Ale ještě nemám zapojení těch tří ovládacích krabiček přímo pro spínání tyristorů...
Ve schematech taky nejsou uvedeny hodnoty součástek (hlavně pojistek)
Offline
Dobrý den,
nezbývá než měřit a měřit. Začněte kontrolou synchronizace, zkontrolujte zda máte: +- 15V nap. napětí, zapalovací impulzy na výstupních tranzistorech atd.
S pozdravem Zdeště
Offline
Dobrý den, já vlastním ZU 315.21 a mám k ní i noty z roku 1983.
Pojistky jsou: motor ventilátoru 4A 2ks
zásuvka 24V 2A 2ks
synchronizační obvody 200mA 3ks
napájecí obvody 400mA 4ks
Offline
Díky Fredy! Nakoupím správné pojistky, byly tam dané všelijaké...
Zdeště: Napájecí napětí je pro operační zesilovače +- 14,8V. Výstupy z tranzistorů jsem měřil zatím jen multimetrem na ss - 5 tranzistorů přibližně stejných 21V, šestý tranzistor 1,2V.
Tranzistor samotný (BSX 61) ovšem vykazoval stejné hodnoty (B-C; B-E), jako ostatní, kondenzátor v této větvi taky. Vstup do báze tranzistoru taky stejné hodnoty, jako ostatních pět. Naměřil jsem velký rozdíl v diodě V59. Zatímco ostatní ukazovaly na multimetru cca 30 (asi Ohmy při daném napětí) a to dokonce v obou polaritách (!), šestá dioda V59 má hodnoty úplně jinde (800), tam asi bude problém. Jenže jsou na ní jen dva proužky a žádné jiné označení, copak já vím, co je to za typ...
Ve schematu bohužel nejsou hodnoty součástek.
Pozítří přijde kamarád s osciloskopem , tak budeme chytřejší, co všechno je kde za průběhy napětí.
Jo, taky místo těch +24V, co vzniká hned za můstkem ještě před stabilizátorem je tam jenom 21,2V, To je kolektorové napětí těch koncových tranzistorů.
Mohl by se konextor x 001 odpojit a zapnout za účelem měření? Abych vyloučil, že chyba není někde dál, v zapalovacích jednotkách...
Offline
Tak jsem odpojil konektor a chyba tedy není na hlavní desce ale na jedné kostce pro spínání tyristorů. Tak jsem odpojil Gate všech tyristorů.
Všechny 3 spínací jednotky (vždy pro 2 tyristory) vykazují mezi vývodem pro Gate a sousedním (čísla 8 a 9) odpor cca 2 Ohmy, až na jeden - tam byl odpor nekonečno.
Odpory Gate - Katoda všech tyristorů byly v poloze měření diod multimetru od 40 do 60 Ohm v obou polaritách. Jenom u toho jednoho, co měl přerušenou tu řídící kostku bylo míň - 33 Ohm (měřeno po odpájení přívodu k tyristoru). Tyristory jsou vyrobeny v SSSR typ T160-5.112 , potom 0482, to bude datum výroby, takže jsou originál.
Takže to vypadá na špatnou zapalovací jednotku, ale je to nějak zatavené, zalepené barvou a z jakési křehké hmoty - nejde mi se dostat dovnitř a taky nemám schema, že bych to proměřil zvenku...
Zapalovací jedn. WTU 315-2 Vývod zcela vlevo a druhý zleva vykazuje rozdíly proti ostatním...
Editoval Jakub.P (07-01-2014 23:58:01)
Offline
Tak jsem na to koukal , měly by to být moduly ze schematu níže , i počet vývodů odpovídá . Podívej se i na ten tišťák co je vidět , jestli právě ta pájecí místa u té postižené části nejsou špatně zapájená . Jinak vidíš pájecí místa pro tyto vývody , tak bych odrolil tu zalévačku opatrně jen kolem těchto bodů , mohl tam jen upadnout drátek .
Offline
Díky za schema bobobo!
Tak jsme měřili osciloskopem, průběhy výstupních tranzistorů stejné - až na jeden s přerušeným trafem - to je logické, protože tranzistor ten primár trafa ukostřuje. Jenže ve zobrazení výstupního napětí ze svářečky spínaly pouze dva tyristory (resp. dvě vlnky místo šesti). V jednu chvíli se z jedné zapalovací jednotky zakouřilo. No je to boj.
Na schematu jednotek nejsou hodnoty součástek, že bych aspoň postavil náhradu. Teď už budu muset kuchat dvě a ne jednu. Doufám, že aspoň tyristory budou v pořádku, protože nemám náhradní a shánět to...
MB34-39 na bázi tranzistorů. MB 40-45 kolektor výstupních tranzistorů hlavní desky (19V , nejde do minusu, jako na schematu, krátké mezery) Gate funkčního tyristoru (20V/dílek) Gate jiného tyristoru (20V/dílek)
Taky nevím, jestli se měla svářečka při měření nějak zatížit - měřeno naprázdno.
Editoval Jakub.P (10-01-2014 01:31:05)
Offline
Něco ti poradím , do každého gate tyristoru naletuj přímo do cesty drátu pojistku , tak 0,1A . Při případných zkratech neodejde trafo . Já bych svářečku alespoň částečně zatížil . Pokud jedna fáze nespíná , je chyba se synchronizací . na tohle jsem koukal chlapům do ruky když zde opravovaly ss pohony . Pěkně to měřil osciloskopem a nastavil pěkně všechny tři fáze na stejné výstupní hodnoty a bylo . Jinak tyristory by jsi sehnal ještě levněji . Ty co jsou mezi lidmi téměř nikdo neumí , narozdíl od diod , využít . Také mi jich doma leží pár bez užitku .
Offline
Jo, taky si říkám, svářečka je plná pojistek a zrovna v tomto místě (na gate) by se pojistka hodila. Teď si musím postavit regulovatelný zdroj a proměřit tyristory a hlavně někde sehnat ty zapalovací jednotky. Nebo aspoň hodnoty použitých součástek v jednotkách (ty bohužel ve schematu nejsou) a podle nich vyrobit nové, trafíčko navinout, atd.
No dál si chci sehnat svůj osciloskop nebo měřicí kartu do PC a měřit si průběhy. No je to běh na dlouhou trať s tou svářečkou...
Offline
Hmm máme zde novou metodiku pojmenování obrazců na osciloskopu . Myslím , že autor neví co je to delší a kratší impulz . Nestačím se divit .
Offline
Myslíš ten příspěvek, co zmizel? Nakonec jsem to pochopil, že autor myslí delší a kratší na napěťové ose, neboli spíš výšku impulzu, protože těžko by ovlivnila připojená zátěž jeho délku (na časové ose).
Odpojil jsem tyristory, abych je vyzkoušel, podařilo se mi sepnout jenom jeden. Měl jsem ale jen 12V ss a žárovičku 12V 2W jako zátěž. Možná je to moc málo a taky nevím, jaký má být proud do Gate.
Teď jsem cosi našel - Ток удержания тиристора Т-160 — не более 0,25 ампера. Udržovací proud více než 0,25A (to bude asi přídržný proud).Našel jsem to tady: http://www.kondratev-v.ru/eto-prigodits … istor.html Mám to zkusit jiným napětím? Dal jsem na Gate odpor 330 Ohm a brnkl o Anodu. Nechtěl bych překročit maximální proud do G, když neznám jeho velikost...
Offline
To JakubP .
Odpor R1 podľa schémy je podľa mňa,pre prídržný prúd tyristorov.Už sa nepamätám ale zdá sa Mi že prídržný prúd týchto Ty je minimálne 0,3A.Treba pozrieť katalogový list tyristorov.
Editoval hrmil (17-01-2014 07:54:33)
Offline
Po delší době jsem se pustil opět do svářečky. Tyristory jsou OK, problémy jsou v zapalovací kostce ZK20. Po velkém úsilí jsem odbrousil zalévací hmotu - kondenzátor je TC181 MP / 1M / 180V = (za tu napěťovou hodnotu neručím, je to nečitelné). Byl proražený a spálil odpor. Odpor je naměřený 22R /2W. Dioda má pouze zelený pruh, parametry podobné, jako 1N4007.
To feritové trafo bude největší oříšek. Má 5 vývodů - Primár má 2,0 Ohm, sekundár má 2,5 Ohm a pátý vývod (červená bužírka) nevykazuje žádné hodnoty, byl připájen k sekundáru konec vinutí (bod 2 a 8), ale na trafu je vyveden poblíž primáru konec vinutí. Trafo je bohužel zalité i uvnitř...
Rozměry jádra odpovídají hrnkovému feritu P26/16 , materiál neznámý. Jsou k dostání materiály:
materiál 3F3, koeficient indukčnosti Al = 4600 nH http://www.tme.eu/cz/details/p26_16-3f3 … erroxcube/
materiál TP4A , AL = 250 nH
a různé další materiály, dost se ta indukčnost liší podle materiálu...
Byl by někdo ochotný, kdo má českou, nezallitou verzi ZK20 (i nefunkční) sdělit, jestli není na transformátorku nějaký popis (případně i počet závitů)?
Myslím, že rozluštit ten transformátorek by pomohlo i dalším majitelům, protože kuchat tu zalévačku je jak za trest, to už je jednodušší vyrobit celou tu kostku novou a za pár kaček.
Offline
Stránky: 1 2