SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím. Jsem začátečník a tak se ptám možná hloupě, ale přesto: u svářečky MIG MAG teče proud celou délkou drátu, nebo ve svazku, kde je bovden, hadička s CO2, vodiče pro spínání, vede hrubý měděný kabel z něhož se pak proud převádí na svářecí drát v pistoli. Děkuji za odpověď.
Offline
výkon na svářecí drát se převádí až v měděné špičce na konci hořáku, ve svazku je silý vodič
Offline
Díky za odpověď. Marně se dívám na hořák, kam se připojuje kabel s napájením. Pokud někdo poradí, budu rád.
Offline
Vetšinou bývá upevněn přes očko na tu trubku, která vede z pistole a na ktere je tryska a hubice.
Offline
No, mě se spíš zdá, že pan pilinok kouká na svoje úplně první céóčko, které v životě viděl a zkoumá, jak to vlastně funguje.
Offline
Vpodstatě to tak je. Postupně jsem sehnal, pokud možno levně, různé díly, a teď to dávám dohromady. Mám téměř hotový posuv s regulací posuvu. Teď ještě dělám propojku od konektoru k hořáku, proto ty otázky. Původně jsem pro napájení chtěl použít invertor, který mám, ale po přečtení diskuzí že se nehodí, přemýšlím o jiné variatě zdroje. Ale stejně to zkusím na ten invertor připojit, ať vím jak se to bude chovat. Zatím díky za odpovědi.
Offline
inventor se na napajeni ceočka nehodí ma vysoke napětí.... jinak pokud by jste chtěl mit 1F stroj tak omicron prodava na svem vebu nahradni díly trafo usmernovač přepinač svařecich stupnu a tak... http://www.gamasvar.cz/1975-trafa-a-tlumivky/
Offline
Když pan pilinok shání díly a z toho skládá svářečku, tak podle mého nechce dát jen za náhradní díly okolo 10 000,- kč. To už by si koupil dávno nějakou malou levnou mašinku, ne? Ale je to jen můj názor, ať se vyjídří on.
Offline
pane varoku ona ta investice o transformatoru a přepinače není tak dramaticka to je jen navod jak si vec značne ulechčit a pomoct si..
Offline
Na jednu stranu chápu pane ALL, vy to máte ale jako koníčka. Znám fora na netu, kde cpou nehorázné peníze do aut, v jiném zase cpou peníze do podomácku vyrobených C-N-C mašinek a je toho spousty. Skoro každý má nějaké hobby, do kterého je schopný nacpat spousty peněz. Co jsem se díval a píše se to tady všude, Omicron je jedna z nejlepších firem u nás na výrobu svářeček. Podle toho také vypadají ceny. Vím, že mají náhradní díly špičkové kvality, ale každý nechce jít tímto směrem. Já mám třeba toho svého Telwina, kterého si postupně také upravuji ke své spokojenosti, mám už hodně dlouhé téma zde na fo'ru. Já jdu ale zase jinou cestou než vy. Každý si musí vybrat tu svoji, která mu nejvíce vyhovuje.
Editoval varok (31-12-2010 15:39:02)
Offline
Zdravím. Opět děkuji za názory. Koupě náhradních dílů vidím jako poslední variantu, ne však nemožnou, díky za odkazy. Pokud invertor nepůjde, mám v záloze trafo, diody i tlumivku. Mám dokonce spínaný zdroj 30V/ 150A, ale horší to bude s jeho regulaci proudového omezení.
Offline
Sice jsem už viděl pár svářeček CO2, které nejsou na principu klasického trafa, ale jakoby invertor napojený na mechanismus COčka, ale nejvíce zatím vedou ty s trafem. Myslím že ty invertory CO2 jsou Alfa In Pegas a Jasic svářečky. Jinak nevím.
Offline
Tak jsem dneska připojil posuv k invertoru a CO2. Jak se dalo čekat, není to to pravé. Hodně to prská, chvíli jede normálně, pak se drát roztaví na kuličku, oblouk zhasne a tak pořád dokola. Zkoušel jsem změnit rychlost posuvu i proud, ale pořád ne a ne najít vhodnou kombinaci. Fakt to asi chce nižší napětí a tvrdší zdroj. Alespoň jsem to vyzkoušel a budu experimentovat dál.
Offline
Ale kdyby jsi početl pár článků na svarinfu , tak by jsi se dostal k hlavnímu rozdílu - MMA (invertor) zdroj proudu , MIGMAG zdroj napětí . A vovovo tom to je . Otevři si wikipedii a počti o vlastnostech těchto zdrojů .
Offline
Asi v podstatě to co psal bobobo. Invertory a MMA svářečky mají napětí naprázdno nejméně 45V, invertory dokonce kvůli lepšímu zapalování oblouku až okolo 90V. Po zapálení oblouku spadne napětí na zhruba 20-25V. Proud zůstává stejný, podle toho jak si ho nastavíme.
U COčka je napětí okolo 20-25V, u těch levnějších možná o pár voltů více. To zůstává pořád skoro stejné, ale záleží na typu sv. trafa. Mění se jen proud, podle zatížení, podle posuvu apod.
Z toho tedy plyne: U trafosvářečky a invertoru je trvalý proud a mění se napětí. U COčka je zase trvalé napětí a mění se proud, takže přesně naopak.
Jak jsem psal výše, jsou i COčka, které pracují na principu invertoru, ale mají jinačí charakteristiku.
Editoval varok (05-01-2011 12:16:27)
Offline
Jen bych k danému tématu připoměl, že rozdíl mezi svařováním MMA a MIG/MAG je ve strmosti charakteristiky zdroje. Obalovaná elektroda vyžaduje stejně jako TIG strmou charakteristiku, t.j. malá změna proudu při velké změně napětí na oblouku - neboli na délce oblouku. Svařování MIG/MAG vyžaduje plochou charakteristiku, t.j. velká změna proudu při malé změně napětí na oblouku. Proto lze zdrojem pro MMA dobře svařovat TIGem a nelze svařovat MAGem.
Offline
Můžete mi prosím popsat metodu svařování skla. V článku psaném v angličtině jsem si přečetla, že se skleněné destičky o velikosti 20 cm2 svařily "hydrogen-oxygen flame gun" (?) do desky o ploše
2 m2. Dále je uvedeno, že bod tání byl 2000 °C a svářeč byl při svařování oblečen do skafandru a musel stát ve vodním bazénku kvůli ochlazování. Přeložila jsem si tyto údaje správně? Jak se v češtině říká svařovacímu zařízení "hydrogen-oxygen flame gun"? Mockrát děkuji za odpověď.
Offline
Zdravím. Tak jsem se vydal jinou cestou. Použil jsem 1200VA trafo, diody 200A v můstku a pořádnou tlumivku. Napětí naprázdno cca 25V eff. Dá se odbočkami částečně měnit. A hle, už se s tím dalo svařovat, dle kolegy, který se svařováním živí, vaří pěkně. Ve snaze zařízení "vyfajnit" jsem na výstup zapojil kondíky 68mF, ale rázem bylo po svařování. Po vyhlazení napětí prostě nepoužitelné. Ještě jednou díky za názory v této diskuzi.
Offline
Dík za radu. Po přepojení výrazné zlepšení. Už se to blíží k tomu, jak někteří píší, že svářečka neprská, ale křásně syčí.
Offline
Ja jsem pouzil jeden kondik 47mF 75V je to poradnej macek, ale svařečka vaří jak divá dokonce jsem dělal dostavbu takoveho kondu zanemu do ceočka ten se divil že muto konečne po 5 letech svaří i na 1 stupeň, když muto normalne nešlo..
Editoval alll (06-03-2011 21:13:55)
Offline