SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 28-11-2010 16:54:48

tomeso
Člen
Registrovaný: 05-11-2010
Příspěvky: 2

Podavání drátu

Dobrý večer! Chtěl bych Vás poprosit o radu. Mám doma hobby svářečku (nelze nestavovat posuv drátu).
Při svařování mi začalo dělat, že mi svářečka "prskala" - nedělala pravidelný svar, ale spíš jak kdyby bodovala. Je mi jasné, že to může být v závislosti na rychlosti svařování a vzdálenosti, ale spíš by mě zajímalo jestli není ještě nějaká možná příčina. Nevím jestli je nutné bovden nějak promazávat apod.
Předem děkuji za vaše postřehy a rady.

Offline

 

#2 28-11-2010 18:45:22

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Podavání drátu

tomeso napsal(a):

Dobrý večer! Chtěl bych Vás poprosit o radu. Mám doma hobby svářečku (nelze nestavovat posuv drátu).
Při svařování mi začalo dělat, že mi svářečka "prskala" - nedělala pravidelný svar, ale spíš jak kdyby bodovala. Je mi jasné, že to může být v závislosti na rychlosti svařování a vzdálenosti, ale spíš by mě zajímalo jestli není ještě nějaká možná příčina. Nevím jestli je nutné bovden nějak promazávat apod.
Předem děkuji za vaše postřehy a rady.

1. vymenit pruvlak,2. vyčistit bovden. skontrolovat kladky podavače zda jsou čiste a suché nesmí byt mastne..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#3 29-11-2010 11:15:21

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Podavání drátu

Je zde již veeeeelmi dlouhé vlákno , problémy z Bimaxem . Sednout a číst , případně pracovat (u-opravovat) .

Offline

 

#4 29-11-2010 12:05:18

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Podavání drátu

Záleží co máte za značku svářečky. Něktré mají už od novosti dosti blbou elektroniku na regulaci posuvu drátu. Kamarád měl nedávno tu malou Einhel asi 150 modrou a hrůza. Už od novoty mu šel drát buď rychle nebo škubal. Prostě špatná elektronika. Ať jsme vyměnili průvlak, vyčistili bovden apod. nešlo to. Zkuste přidat na přítlaku kladky a pokud to nepomůže, zkuste posuv na prázdno, jestli jede hnaná kladka pravidelně.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#5 30-11-2010 05:11:53

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Podavání drátu

Dobrý den,
mne by zajímalo, jakým drátem - průměr - sváříte?
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#6 30-11-2010 11:03:11

MartinW
Člen
Registrovaný: 14-11-2007
Příspěvky: 60

Re: Podavání drátu

Pokud máš Einhell  tak musíš vyměnit bowden. V tom umělým co tam je originál ti drát nebude chodit nikdy ani kdyby ses rozkrájel. Vyměň ho za ocelový a budeš mít pokoj. Pokud máš svářečku od jiného výrobce tak zkontroluj jaký je tam bowden, je možné že tam je taky ten černý z umělé hmoty.

Offline

 

#7 30-11-2010 17:14:50

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Podavání drátu

Já viděl umělohmotné na Einhelu žluté barvy. Ale možná jich je více druhů.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 23-12-2010 09:12:03

hardb
Člen
Registrovaný: 23-12-2010
Příspěvky: 6

Re: Podavání drátu

mám podobný problém u své svářečky Telwin Telmig 170,

včera jsem jí poprvé zapojil a dal jsem tam hned 0.8 drát který byl přibalený ke svářečce, dal jsem ho do drážky pro daný drát a na hořáku jsem dal 0.8 trysku tak at vš pasuje jenže problém je ten že at dám jakoukoliv rychlost posuvu tak se buď drát odvijí hrozně pomalinku nebo kladka prokluzuje,

zároveň ze svářečkou jsem si koupil i 0.6 drát a ten jsem omylem nechal na drážce na 0.8 drát ale ten se odvíjel pěkně a plynule.

dnes jsem tam znovu dal 0.8 drát, promazal bovden a očistil kladku ale zdá se mi že pro navíjení drátu musí překonat velký odpor, pokud trošinku drátu odpotám z cívky tak tam žádný rozdíl nevidím.

předem díky za jakýkoliv tip kde by mohl být problém/ jak to vyřešit


Telwin Telmig 170/1

Offline

 

#9 23-12-2010 21:56:24

Milan246
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 02-04-2009
Příspěvky: 47

Re: Podavání drátu

Pro  hardb
Promazat bovden můžete na kole, ale ne na svářečce! Jestli potřebujete očistit drát a chcete aby lépe chodil používá se "filc" který pomůže v kluznosti drátu. Jinak se používá finta jestli je slabší podavač použitím většího průvlaku ve vašem případě 1mm pro drát 0,8mm na vašem stroji bych se ani neobával menší životnosti průvlaku ohledně proudového přetížení. Zkuste a uvidíte třeba to váš problém vyřeší.  Milan246


Gama 165 Delta CE

Offline

 

#10 24-12-2010 23:43:25

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Podavání drátu

Dobrý den,
zajímalo by mne, zda se jedná o nové zařízení či z druhé ruky.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#11 25-12-2010 07:38:08

hardb
Člen
Registrovaný: 23-12-2010
Příspěvky: 6

Re: Podavání drátu

omlouvám se to jsem tam zapomněl napsat, jedná se samozřejmě o nově zakoupenou svářečku


Telwin Telmig 170/1

Offline

 

#12 25-12-2010 09:55:05

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Podavání drátu

hardb napsal(a):

omlouvám se to jsem tam zapomněl napsat, jedná se samozřejmě o nově zakoupenou svářečku

Přidejte trochu  na prítlaku na kladce podavače dratu, ale ne moc pak  vyzkoušejte zda kladka neprokluzuje moc při silnem tlaku navysouvajíci drat z pruvlaku  pokud jej o neco zastavite mela by spravne kladka lechce proklouznout. Pak je přitlak naštelovan spravně...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#13 25-12-2010 23:12:22

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Podavání drátu

Dobrý den,
na téma těchto jednoduchých zařízení se tu napsalo hodně.
No, už jste koupil. Mám tady jednu radu.
Když Vám nepere nová pračka, tak ji asi vezmete a necháte ji opravit v záruce. Udělejte to samé se svou svářečkou.
Dejte ji opravit v záruce. Pokud nepůjde opravit a vrátí Vám peníze něco k nim přidejte a kupte si svářečku ne hračku.
Základní předpoklad pro sváření MIG je to, že zařízení podává drát bez potíží, ať už stálo cokoliv. Výrobce popřípadě prodávající Vám určitě rád pomůže.
Kdyby se jednalo o zařízení starší, potom tu rady jsou, když se tu porozhlédnete určitě se dočtete. Ve Vašem případě bych navrhoval reklamaci.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#14 26-12-2010 08:01:40

hardb
Člen
Registrovaný: 23-12-2010
Příspěvky: 6

Re: Podavání drátu

zdeště napsal(a):

.........Ve Vašem případě bych navrhoval reklamaci.
S pozdravem Zdeště

naštěstí se mi to povedlo zprovoznit, naštěstí jako vždy to byla ptákovina ...

zkoušel jsem protahovat ručně drát celým bovdenem a zkoušel kde tak moc drhne ( protože to šlo opravdu obtížně )
a zjistil jsem to že to jde ztěžka tak půl metru od hořáku.

tak sem pak zkusil natáhnout a pokroutit celým hořákem a nejspíš byl párkrát překroucený a to byl ten problém a navíc jak jsem tam měl ten 0.8 drát dávaný ke svářečce tak jak jsem ho tam dával tak se mi trošku rozmotal a chvíli trvalo než sem ho vymotal a dostal se až na ten originálně smotaný drát.

ale teď to už podává plynule a dá se s tím krásně svařovat.

všem moc díky za pomoc


Telwin Telmig 170/1

Offline

 

#15 26-12-2010 10:55:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Podavání drátu

Aha, takže jestli se ti vymotalo třeba pár metrů drátu, tak na to si taky dávej pozor. Když ho špatně zpátky namotáš na tu cívku, tak to může taky dělat velké problémy.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 26-12-2010 20:03:53

hardb
Člen
Registrovaný: 23-12-2010
Příspěvky: 6

Re: Podavání drátu

jj
budu na to dávat  pozor protože už vím co to dělá za neplechu wink


Telwin Telmig 170/1

Offline

 

#17 29-12-2010 19:20:33

hardb
Člen
Registrovaný: 23-12-2010
Příspěvky: 6

Re: Podavání drátu

dnes jsem dovařil 0.8 drát a musel jsem tam dát znovu 0.6 drát chvíli to svařovalo bez problémů ale pak to zase začalo blbě podávat drát, rozdělal jsem hořák a zjistil jsem že tak 10-15 cm za hořákem byl poškozený bovden když jsem tam dával drát ručně tak jsem se tak 3-4x dostal do místa kdy to šlo pěkně a najednou to šlo hodně těžko a jak už jse psal bovden byl poškozený tak že nejméně jednou se ten drát přez něj dostal že vylezl bokem
proto tam chci zítra dát druhý bovden ale nevím co je vše potřeba rozdělat u podávacího zařízení ( jedná se o svářečku Telwin Telmig 170 )

jsou tam dva šroubky - torx ...

dá se to vyměnit bez problémů nebo je tam nějaký menší problém ?

předem díky za odpověď


Telwin Telmig 170/1

Offline

 

#18 29-12-2010 20:02:27

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Podavání drátu

oddelat tu krytku u podavače a rozdělat rukojet hořaku  sežente si ocelovy bovden o svetlosti 1.0 nebo lepe 1,2 bez izolace pokud nebudou pasovat přechodky zausteni u podavače jsem řešil vrtačkem a zavitnikem o takovem prumeru aby přechodka sedla na novy bovden potreba vše rozdělat a pomeřit šuplerou_ posuvkou a pak se vydat nakupovat pokud jste trošku kutil tak si poradídte. takovy spusob jsem použil u sveho einhela v dobe kdy na něm byl ješte hořak na pevno možna zmych fotek svařečky neco bude videt.. dnes mam euro koncovku a žadne problemy z hořakem nejsou rychle vymenim bovden at na ocel nebo nerez druhy hořak co mam  fronius 4 m tak ten je připraven na hlinik..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#19 29-12-2010 20:09:59

hardb
Člen
Registrovaný: 23-12-2010
Příspěvky: 6

Re: Podavání drátu

díky za rychlou odpověď

jen bych se ještě zeptal jak zkrátit ten bovden,
pro ten co si zítra pojedu bude určitě delší než ten co mám momentálně ve svářečce tak at s tím nejsou zase další potíže a časem bych asi tam dal také tu aurokoncovku, ale zatím nemám peníze tak je to potřeba aspoň provizorně spravit at to chvíli vydrží


Telwin Telmig 170/1

Offline

 

#20 29-12-2010 22:06:28

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Podavání drátu

Meto šlo skratit elektrikářskyma štipačkama pokud nemate tak normalne flexou řezakem  a lechce zabrousit..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče