SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj vsetci.
Dostal sa mi do ruk IGBT tranzistor od Eupec-u BSM300GA120DN2se3256...Co by ste povedali na nejaky invertor z neho???Mate nejake napady na riadenie tohoto igbt?Myslite,ze bude stacit jeden,alebo treba 2 koli spinaniu?
Offline
Podla parametrov datasheete by aj teoreticky islo urobit invertov ...
Offline
No a v com vidis problem???Comu by som sa mal vyhnut,az nic nepokazim?
Offline
problem nevidim , len nie vysoku frekvenciu , tak okolo 30Khz . a staci jeden igbt a musi byt rekuperacne vinutie na trafaku . pri 230V . na 400V uz dva igbt a bude vykonna . Ake ferit. trafo chces pouzit ?
Offline
na viac KHz som ani nepomyslel...Este netusim ake jadro by som pouzil,ale najlepsie by bolo co najmensie...Vies,zatial sa len o tom pomaly informujem.Cim by si mi ho odporucal spinat?Mohol by si mi nactrnut nejaku schemu pre inspiraciu?
Offline
tak spinat ho mozes UC3845 alebo SG3525 . schem na nete najdes plno ... ty chces ten invertor amaterskym vnutrajskom alebo profi vzhad ? Dalo by sa pouzit 4ks VNtrafa z telky C416 .
Offline
S jedním IGBT tranzistorem můžeš udělat akorát jednočinný střídač. Nevýhoda takového střídače je, že potřebuješ na stejný výkon větší feritové trafo, protože ho potřebuješ dimenzovat na stejnosměrnou magnetizaci a pravděpodobně se vzduchovou mezerou, když máš jen jeden spínač. Taky kvůli často používanému rekuperačnímu vinutí v jednočinném zapojení bude muset být trafo o něco větší. Proud spínačem taky bude minimálně dvakrát větší než proud, který dává trafo a v běžném zapojení bude spínač namáhán napětím dvakrát vyšším než je spínané, to ale onen BSM300 s rezervami splňuje. Vyhlazovací kmitočet vzhledem k spínacímu bude stejný, zatímco u dvojčinného zapojení je vyhlazovací kmitočet dvakrát vyšší než spínací. Takže akumulační tlumivka, případně vyhlazovací kondy na výstupu budou větší. Stejně tak ale kondy na vstupním usměrńovači budou muset být o něco větší.
Výhoda je potom ta, že jednočinné zapojení s jedním spínačem je jednodušší a není tak náročné na proměřování a nadstavování než dvojčinné zapojení. Taky z principu funkce umožňuje jednočinné spojení s jedním spínačem použít rychlejší a účinnější ochranu před nadměrným proudem spínače. Zatímco u dvojčinných spínačů musí tyto spínače vydržet pod zkratem běžně až několik cyklů, než ochrana zareaguje a tudíž se musí na těch pár cyklů pod zkratem zařízení dimenzovat nebo počítat s jeho zničením, u jednočinného střídače může ochrana zareagovat už v tom cyklu, kdy se zkrat projeví.
Jinak osvědčený spolehlivý jednočinný řídicí obvod je ten UC3845 ( řada UC 2842 -5 a potom UC 3842-5 ), i když možná dneska jsou už novější. Je třeba prověřit, jestli řídicí obvod má dostatečný výkon pro ovládání takhle velkého IGBT nebo mezi ně vřadit ještě nějaký zesilovací stupeň. Z řady UC x84x bude asi vhodnější použít ty obvody, co mají oddělenou zem pro řídící obvod v integráči a další zem pro výstupní spínače v integráči.
Řada kolem SG3525 nebo staršího TL494 je určena původně pro dvoučinné řízení dvou nebo 4 spínačů v můstkovém provedení, jsou ale zapojení, jak z dvoučinného řídicího obvodu udělat jednočinný, pokud je třeba tyto obvody kvůli něčemu použít.
Editoval Radim (05-12-2010 18:28:27)
Offline
ok...mam k dispozicii 3 kusy tohoto modulu...Takze treba vymysliet a urobit dvojcinny striedac s 2 riadiacmi obvodmi...aj na 2 moduly treba trafo s rekuperacnym vinutim?
Offline
Co si tak pročíst články na svarinfu ? na stránkách danyka , na elektrobastlírně ?
Offline
cmoud:
Doporučuji takový test, stáhni si na internetu datasheety výše uvedených ovládacích obvodů a prohlídni si je. Pokud jim rozumíš aspoň z poloviny, máš na to složit svařovací invertor a upravit zapojení, aby jsi v nich použil ty svoje IGBT moduly. Pokud ne, holtz budeš muset studovat a to budou hodiny až desítky hodin . Anebo postavíš invertor jedině tak, že si najdeš nějaký podrobný návod nebo dokonce stavebnici a dodržíš úplně všechno včetně nejmenších detailů.
Ty moduly BSM 300 , 300 ampér, 1200 voltů jsou hodně předimenzované, na běžný invertor stačí v klasickém dvojčiném zapojení IGBT trandy s proudy 20 - 50 ampér a napětím 1200 voltů nebo v polomůstkovém zapojení trandy s proudy 30 - 80 ampér a 600 voltů. Jejich cena v běžném prodeji, pokud ty moduly jsou dostatečně rychlé, bude taky násobky cen běžných IGBT.
Směřuji k tomu, že podle toho, jak se ptáš, s velkou pravděpodobností při prvních verzích ty IGBT moduly odděláš, tím prošel nejspíš každý začínající bastlíř. Takže pokud nechceš končit místo fungujícícho invertoru s hromadou napůl zničených součástek, doporučuji nejdřív postavit invertor menšího výkonu s nějakými levnými běžnými IGBT, kde kiks nebude tolik finančně bolet a pokud se zadaří, teprve potom invertor s těmi moduly. Nebo prodat nebo vyměnit ty moduly za ty běžné trandy...
Offline