SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ležím v posteli s horečkou a tak mne napadají různé šílenosti. Jednou z nich je zda by nešlo svařovat hliník i TIGem v DC. Samozřejmě že ne čistým DC ale pulsem. Vtom případě je totiž na DC proud na superponován AC proud. A nyní je jen potřeba odfiltrovat DC proud. V elektronice je to běžná úloha - střídavá vazba mezi zesilovači. Do cesty je potřeba dát kondenzátor. V tomto případě by ale musel být asi dost velký vzhledem k velikosti procházejícím proudům. Další probléb by bylo HF zapalování. Na tak velké napětí by musel být dimenzován kondenzátor. Tady by se ale toto dalo vyřešit překlenovacím relé. V okamžiku kdy by HF bylo aktivní, tak relé bz ykratovalo kondenzátor a po zapálení oblouku by se relé rozepnulo. Další problém by asi byl, že při startu by byl velký proud ale přes kondenzátor by tak velký proud netekl.
To je asi tak vše co mne teď napadlo. Pro vysvětlení, Tig nevlastním a tak jen teoretizuji. S Tigem jsem ve fázi přesvědčování manželky že TIG naše domácnost prostě nutně potřebuje a tlakové hrnce z Tescomy zas tak moc nutné nejsou a i ten mixér ještě docela funguje a pod. :-)
PS. chřipka s anginou je sviňa a zvlášť když to má celá rodina.
Offline
tak kup tiga nahliník zrovna a zavařš tím všechno
http://viewitem.eim.ebay.cz/AC_DC_TIG_W … 96078/item
mám doma a funguje cena byla 13000kč s dodáním až do domu
Offline
chcem sa spytat a ako funguje ??? si s nou spokojny ?? a ako dlho ju mas doma ?? vdaka za odpoved
Offline
mám jií doma 14 dní a žádný problém vaří hliník i nerez bez problému nato že sem stím vživotě nesvářel tak uplná pohoda jen sem chvýli laboroval co jak nastavyt ale šlape jak hodinky
Offline
Zvárať hlinník s DC by sa dalo. Dokonca to mám odskúšané. Ale kvalita zvaru je šialene zlá.
Ochranný plyn by si potreboval hélium namiesto argónu.
Horák TIG dáš na + polaritu. tým pádom sa zváračka chová ako keby si zváral taviacou sa elektródou, preto potrebuješ hrubý wolfrám aby ti nezhorel. A potom už iba zvárať.
Nedá sa to ale porovnať s AC/DC zváraním.
Offline
Taky jsem si to ze zvedavosti zkusil , bylo to zajimave, horelo to takovym zelenym obloukem, velice stabilne, ale ten oxid je svina, i po dokonalem ocisteni se sice vytvorila svarova lazen, ale byla pokryta takovym skraloupem, ze svarit dve plochy je nemozne.
Offline
Když tu o tom TIGu v DC a hliníkem tak klábosíte...docel by mě zajímalo jaký je tedy rozdíl mezi MIGem (v mém případě OMI165 překopanou na hlíník) a DC TIGem...xlibor píše, že to zkoušel a svár se mu jeví více škraloupovitý (to je čeština a oblouk je nazelenalý). Já když svařuji hliník, a že už jsem toho navařil bez jakékoliv deformace svým postaveným COčkem , tak oblouk je zářivě bílej velice stabilní bez jakéhokoliv uhýbání do stran oproti plnému nerezu pod Argonem (helium nemám, ale zdenál mi udělal nesmírnou radost z nerez trubičkou...i za tu cenu mi to stálo). Použiji před svářením horkovzdušku a hned po ohřevu nerez kartáč a pak rychlo na to. Reguluji jen proud (napětí)...4 stupěň méně drátu a svár je bez housenky provařen a slitý. Pokud dám více drátu housenka je do výškyasi 2mm rovnoměrně táhlá bez výrazných výkyvů. při testu sváru rozříznu a svár nemá póry ani u jedné varianty a svár nechám (pokud je následně zatěžován) vyzrát asi 3 týdny a třebas na motorech a jeho tlakových částech (čerpadla sací potrubí a jiné) nemám problém s jeho homogenitou materiálu.
Takže jaký je tedy takový výrazný rozdíl mezi těmito metodami (TIG DC / MIG bez pulsu), když každý říká, že NEJDE sávřet hlína MIGem (a ještě 1f strojem co mám....když jim to ukážu na vlastní oči už nic neříkají....takže sem blbej já?...nebo to jen ze strachu nikdo tuhle metodu nepoužívá bez pulsu?). Já tvrdím, že to jde a do konce neuvěřitelně krásně. Takže jediné co mě přesvedčí o rozdílu je vzhled sváru u AC/DC a tuhost sváru (homogenita).
Editoval Discovera (07-12-2010 15:29:13)
Offline
xlibor napsal(a):
Taky jsem si to ze zvedavosti zkusil , bylo to zajimave, horelo to takovym zelenym obloukem, velice stabilne, ale ten oxid je svina, i po dokonalem ocisteni se sice vytvorila svarova lazen, ale byla pokryta takovym skraloupem, ze svarit dve plochy je nemozne.
To jste ale neměl plus pól na elektrodě, že? Protože v případě, že je plus na elektrodě hoří oblouk méně stabilně, ale čistící účinek je právě největší a veškerý oxid z povrchu Al zmizí v mžiku. Problém je teplota. Na elektodě je vyvíjeno extrémní množství tepla a na zákl. mat. nedostatek. Takže na silnějším materiálu nedojde vůbec k natavení, přitom elektroda se utaví. S předehřevem a použitím He to jde lépe, ale průvar je malý. Je to takové nouzové řešení. Jo a to nazelenalý světlo je způsobeno nepatrným procentem mědi ve slitině. Na čistém Al by to být nemělo.
Offline
Discovera napsal(a):
...Takže jaký je tedy takový výrazný rozdíl mezi těmito metodami (TIG DC / MIG bez pulsu), když každý říká, že NEJDE sávřet hlína MIGem (a ještě 1f strojem co mám....když jim to ukážu na vlastní oči už nic neříkají....takže sem blbej já?...nebo to jen ze strachu nikdo tuhle metodu nepoužívá bez pulsu?). Já tvrdím, že to jde a do konce neuvěřitelně krásně. Takže jediné co mě přesvedčí o rozdílu je vzhled sváru u AC/DC a tuhost sváru (homogenita).
Každej? Já toto netvrdím. Dokonce dříve, před mnoha lety, už někdy v roce 1975 jsem svařoval MIGem bez pulzu hliník ve firmě FRIGERA KOLÍN. A docela OK. Škoda, že se zde neobjeví nějakej kolega z té doby....
Ale rozdíl v DC TIG a MIG bez pulzu je. U TIGu se spousta tepla vyvine na W elektrodě a musí být bezúčelně odvedena chlazením. U MIGu toto teplo roztaví a přehřeje příd. mat., který je potom snadno přenesen do tavné lázně. Ten pulz u MIGu není nezbytně nutný, nicméně jste o spoustu možností ochuzen. Tolik krátce.
Offline
To Frank: Stručně, ale výstižně vysvětleno díky... U toho PULSu je to určitě pravda, ale nějaký doplňkový elektronický forychtung na obyčejný MIG bez pulsu není takže musím se uskromnit. Ale jak říkám já jsem i s tím co mám velice spokojen...před rokem se mi o tom mohlo jenom zdát (to byl problém už jen sehnat D200ku cívku s AlSi5 a AlMg5 a o Argonu ani nemluvě....teď jej mám kdykoliv chci). A na otázku každej říkám ANO každej.....když jsem s tím začal nebo jen mluvil...nebyl nikdo kdo by mi řekl ...jo to jde jen to není ono...vždy stejná odpověď.....jsem šílenec a svářet MIGem bez pulsu DC zdrojem nejde...jsem si připadal jak vůl. Takže mě těší, když tu někdo znalý řekne, že to jde příští týden vemu fotky a nahraji je sem, aby bylo vidět, jak se s tím dá svářet...už jsem to tu chtěl dát ale pak to zazdil.
Offline
Unas zvaraju AL uzemnenia TIGom DC. Štýl je taký že prídavný materiál sa nasilu tlačí do lázne a v konečnom dosledku to je obdoba MIGu.
Offline