SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den
chtěl bych poprosit o radu.(jedná se o zaškolení pracovníků dle ČSN 050705).
Pracovník, který obsluhuje pálicí CNC automat (kyslík + acetylen) a také obsluhuje pálicí CNC automat (plazma)
musí mít 2 druhy zaškolení a to ZP 311 2 W01 a ZP 15 2 W01? Nebo musí mít osvědčení vystavené na základé jiné normy?
Dále bych se chtěl zeptat, zda existují schválené osnovy, podle kterých se provádějí tato zaškolení?
Děkuji za odpověď.
Offline
mvk67 napsal(a):
Dobrý den
chtěl bych poprosit o radu.(jedná se o zaškolení pracovníků dle ČSN 050705).
Pracovník, který obsluhuje pálicí CNC automat (kyslík + acetylen) a také obsluhuje pálicí CNC automat (plazma)
musí mít 2 druhy zaškolení a to ZP 311 2 W01 a ZP 15 2 W01? Nebo musí mít osvědčení vystavené na základé jiné normy?
Dále bych se chtěl zeptat, zda existují schválené osnovy, podle kterých se provádějí tato zaškolení?
Děkuji za odpověď.
Ano ten poracovník musí mít dvě zaškolení, jedná se totiž o bezpečnost a ta je při plamenových a ele. zařízení rozdílná. Co je bordel u těchto nových značení, že se do toho promítá i materiál, čili pokud řežete na plasmě i nerez, měl by mít i na něj.
Tuším, že ANB nějaké osnovy vlastní a možná, že jdou z jejich stránek i stáhnout. Pokud se jako svářecí technik rozhodnete pro zaškolovací kurz, který povedete, mělo by to být tak, že žádáte o schválení toho kurzu, aspoň si myslím, že je to tak.Já sám, jsem to vzdal, nakonec firma neušetří, lepší je pro mne je poslat do svářecí školy.
Offline
Bohužel zrovna řeším to, zda provést zaškolení ve firmě nebo ve svářečské škole.
Zásadní věc, která mi není jasná, zda zaškolení a zkoušky musí proběhnout přímo na cnc stroji nebo může zaškolení a zkoušky proběhnout v podobě ručního řezání a pálení.
Pokud by to bylo přímo na CNC stroji, pak by asi nastal problém s tím, že by obdobný stroj svářečská škola neměla k dispozici.
Nevíte jak je to v tomto případě?
Offline
Myslím, že nemusí. Právě s tím zaškolením ve firmě, musíte mít osnovy a nakonec zkoušky, kde jste tři a ty lidi zkoušíte, prostě otrava.
Dobrá svářecí škola má i schopného svářecího technika a ten zaškolení provede u vás, většinou to bývá jen trochu delší školení bezpečnosti, kde aspoň nám vystavil zaškolení jak pro ruční, tak i pro cnc řezání. Na dobrou obsluhu cnc stroje je lépe udělat školení od firmy,která vám stroj dodala.
Offline
Pánové, malinko bych poopravil vaše informace. Svařovací technolog nebo inženýr (IWT, IWE) požádá např. ČLPR, který vede celostátní evidenci svářečů, o vystavení "Pověření" na jehož základě bude pak moci zaškolovat pracovníky podle ČSN 050705 a současně bude moci přezkušovat všechny typy Základních kurzů. Na předepsaných kartičkách pak prodlužuje a svým razítkem potvrzuje každé dva roky platnost ZK. Obdobně vystaví zaškoleným pracovníkům "Osvědčení" o absolvování příslušného zaškolovacího kurzu. I zaškoleným pracovníkům se pak každé dva roky prodlužuje platnost přeškolením z bezpečnostních předpisů jako u ZK. Zaškolené pracovníky a přezkušování ZK pak hlásí na ČLPR do celostátní evidence. Podrobnější informace získáte v metodickém předpisu vydaném CWS-ANB s označením TPA 034 a TPA 124 Z1.
Editoval jirkati (11-11-2010 18:58:39)
Offline
jirkati napsal(a):
Pánové, malinko bych poopravil vaše informace. Svařovací technolog nebo inženýr (IWT, IWE) požádá např. ČLPR, který vede celostátní evidenci svářečů, o vystavení "Pověření" na jehož základě bude pak moci zaškolovat pracovníky podle ČSN 050705 a současně bude moci přezkušovat všechny typy Základních kurzů. Na předepsaných kartičkách pak prodlužuje a svým razítkem potvrzuje každé dva roky platnost ZK. Obdobně vystaví zaškoleným pracovníkům "Osvědčení" o absolvování příslušného zaškolovacího kurzu. I zaškoleným pracovníkům se pak každé dva roky prodlužuje platnost přeškolením z bezpečnostních předpisů jako u ZK. Zaškolené pracovníky a přezkušování ZK pak hlásí na ČLPR do celostátní evidence. Podrobnější informace získáte v metodickém předpisu vydaném CWS-ANB s označením TPA 034.
Tak já bych trošičku oponoval. Tento "glejt" mám již několik let. Přezkoušení je v pohodě, pokud chci udělat zaškolovací kurz, musím žádat o schválení mé nadřízené organizace tj. v mém případě SVV Praha, kde jim předložím osnovy a oni mi to schválí, ten kurz musí mít nějaké hodiny teorie i praxe a závěrečnou komisy a zkoušku. To v případě svářecí školy odpadá a o to tu jde.
Osobně jsem se na toto dotazoval v SVV.
Jinak samozřejmě, jakmile již toto zaškolení mají, přezkušuji je bez problému sám
Možná to co popisujete funguje bezproblémů ve firmě kde mají EN 3834 (stará EN 729), tu mi ovšem jako firma nemáme.
Editoval kirkmen (11-11-2010 12:42:46)
Offline
Pověření k činnosti samozřejmě mám a platnost kurzů i zaškolení co 2 roky taky prodlužuji, ale samotný kurz zaškolení jsem nikdy nevedl a ani neorganizoval, proto jsem se ptal. Mé zkušenosti jsou v tomto nulové.
Sbírku osnov od Zerosu jsem si sehnal, ale stejně je asi složitější dělat zaškolení přímo ve firmě. Musel bych zajistit nějakého praktika a seznámení se strojem by musel nejspíš provést technik té firmy, která nám pálicí automat dodala. Takže asi to vidím na svářečskou školu.
Pokud vás napadnou ještě nějaké důležité informace, tak za ně budu moc rád.
Jinak moc díky za infomace.
Offline