SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 18-10-2010 23:22:23

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Vypalování v plechu

Zdravím všechny, a žádám o radu : potřebuju vypálit do plechu tl. cca 5mm kruhové otvory cca 50-60mm
(jde o boční závitové návarky u boileru průměru cca 1metr), pro tento ůčel jsem zakoupil elektrody ESAB OK 21.03
průměru 3,2mm . Elektrodu jsem zapojil na - pól invertoru Gama 1900, nastavil na zkošku proud 150A, a už se těšil
jak budu pálit "okýnka" - ale ono 'ouvej' , pálený materiál se prakticky neodtavoval , - no čekal jsem alespoň průměrný výkon (lepší než to 'drtit' kmitavkou , nebo odvrtávat) ale jsem lehce 'zdrcen' že to jaksi nefunguje ... :-(
Nemá s tím (myslím s vypalováním elektrodou) někdo PRAKTICKÉ zkušenosti (plazmu nemám k dispozici) ?

Offline

 

#2 18-10-2010 23:34:09

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Vypalování v plechu

na takove to upalovaní elektrodou je lepší klasicky transformator než inventor..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#3 18-10-2010 23:51:27

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: Vypalování v plechu

alll děkuju za radu - vyzkouším to a dám vědět , jedno svař. trafo (vlastní výroby z učňovských let) mám 'zahrabaný' někde v garáži - tak ho zkusím , dávalo až 210A - ale byl problém s regulací proudu (co si vzpomínám)
která se prováděla jen 'na hrubo' klemou v šesti skocích - tak uvidím ...

Offline

 

#4 19-10-2010 14:51:13

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Vypalování v plechu

rada napsal(a):

Zdravím všechny, a žádám o radu : potřebuju vypálit do plechu tl. cca 5mm kruhové otvory cca 50-60mm
(jde o boční závitové návarky u boileru průměru cca 1metr), pro tento ůčel jsem zakoupil elektrody ESAB OK 21.03
průměru 3,2mm . Elektrodu jsem zapojil na - pól invertoru Gama 1900, nastavil na zkošku proud 150A, a už se těšil
jak budu pálit "okýnka" - ale ono 'ouvej' , pálený materiál se prakticky neodtavoval , - no čekal jsem alespoň průměrný výkon (lepší než to 'drtit' kmitavkou , nebo odvrtávat) ale jsem lehce 'zdrcen' že to jaksi nefunguje ... :-(
Nemá s tím (myslím s vypalováním elektrodou) někdo PRAKTICKÉ zkušenosti (plazmu nemám k dispozici) ?

Jestli nebude problém v tl. plechu, myslím jestli ho ta elektroda vůbec propálí? Pokud se tak děje a roztavený materiál se nemá kam odtavovat(hromadí se na povrchu plechu), zkusil bych si předvrtat otvor, třeba 5 vrtákem a začal bych pálit na okraji té předvrtané díry, jak se nataví hrana materiál proletí dírou skrz a pak už by to mělo jet. Jinak OK 21.03 průměr 3.2 má rozsah 130 - 180A, takže se neboj proudu a klidně jí přidej.

Offline

 

#5 24-10-2010 14:53:08

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: Vypalování v plechu

zdar, a vypustil jsi vodu z toho bojleru? :-) Viděl jsem propalování pomocí thermitu. Nevím jestli se tady o tom někde psalo ale je to takové technicky nenáročné řešení jak udělat jakousi díru do železa. Sice vůbec nevím jak by vypadal okraj takové díry, ale je to věc pokusu. Použil bych nějaký květináč s uraženým dnem, což by možná mohlo vytvořit díru tvaru kruhu...? dovnitř by to pak chtělo něco naskládat nějaký cihly aby to nepropálilo i druhou stranu. Nebo jestli to nemáš daleko do Vyškova tak mám celkem dobrou plasmu, pořát stím něco kácím.

Offline

 

#6 04-11-2010 23:18:55

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: Vypalování v plechu

... tak jsem s drážkovacíma elektrodama neuspěl :-( , - asi to snima neumím... , poradil jsem si s tím nakonec tak že jsem pro vypálení použil úplně staré - částečně zrezlé elektrody 3.2mm změnil polaritu (oproti štítku), přidal 'trochu' víc proudu a šlo to docela přijatelně , - i bez drahých pálicích elektrod :-)

Offline

 

#7 04-11-2010 23:30:12

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: Vypalování v plechu

... ještě perličku : když jsem do vypálených děr vařil (MAA) nerezový dvojniply ( 1") tak jsem omylem zavadil o pčepínač na TIG a vařil jsem to TIGem obalenýma elektrodama (přechodovýma) , říkal jsem si že to nějak moc 'měkce' a zvláštně chytá oblouk :-D ... ale svár to není výbec špatnej - poslal bych fotku kdyby to sem šlo ... :-))
- ten přepínač si o nechtěné přepnutí přímo říká - jak je docela blbě " vytrčenej " na předním panelu do prostoru
(invertor gama 1900d)

Offline

 

#8 05-11-2010 08:02:15

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Vypalování v plechu

Obrázky sem dát můžeš . Je tu galerie obrázků . Nejlépe je si vytvořit nějaký soubor třeba ve wordu a ten nazvat např. obrázky svarforum . Do galerie přehraješ obrázek , vygenerovaný kod zkopíruješ na pomocný soubor , galerii zavřeš a otevřeš vlákno a sem zkopíruješ vygenerovaný kod . Na tom pomocném souboru máš pak pro příště uloženy všechny vkládané obrázky .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče