SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den jsem tu dnes prvně a mam na vas otazku ohledne škodlivosti záření při svařování tigem.Mam možnost si udělat rekfalifikační kurz bud na hliník nebo nerez ale spousta lidí mně právě kvuli udajné nebezpečnosti záření od toho odrazuje.Muže mi prosim někdo zasvedcenný jak to stou škodlivostí je doopravdy případně mi poradit jestli si mam vybrat hliník nebo nerez.Za všechny odpovědi děkuji.
Offline
pokud budete používat ochranné pomucky tak nic nehrozí jen doporučím investovat do uředních skoušek v kurzu se to většinou nechá domluvit.
Offline
To je zajímavý nazor na investici do uředních skoušek a o co tim mužu více svařovat než při zakladu připadne co to stojí.
Offline
So zálkadným kurzom leda tak plot prípadne ľahké konštrukcie. Tu bola tomu venovaná téma http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=1167 a tie ceny sú rôzne je to podľa druhu skúšky (hrúbka mat. ,priemer trubky,poloha zvaru)
Editoval tomi911 (12-10-2010 12:09:30)
Offline
Pokiaľ je zvárač vybavený predpísanými ochrannými pomôckami a tak isto aj zváračské pracovisko vyhovuje predpisom, eliminuje sa škodlivosť. Väčšie nebezpečenstvo je od používania wolfrámových elektród s obsahom thoria.Thorium je rádioaktívny prvok. Priamoúmerne s obsahom thória rastie aj rádioaktivita wolfrámových elektród. A ešte jedna vec. Pri zváraní nerezových rúrok majú niektorí zúfalci zvyk pričuchnúť, či už je dostatok plynu v trubke na ochranu koreňa pri zváraní. Tak isto doporučujem investovať do úradných skúšok podľa EN 287-1. A po získaní certifikátu trénovať na získanie praxe v danom rozsahu certifikátu.
Offline
Záření je to nejmenší. Elektrický oblouk produkuje UV záření tuším ještě větší intenzity než slunce, ale rukavice a oděv to v pohodě odstíní. Problém by to mohl být, pokud by sis zvykl svařovat jen v trenýrkách každý měsíc desítky hodin po dobu nejméně několik let. Nebezpečnost radioaktivního záření z nějakého schváleného svařovacího materiálu bude dnes v době jaderného alarmismu spíš nějaká urban legend než skutečnost.
Jako chemik vidím největší problém svařování v chemii. Elektrický oblouk má velmi vysokou teplotu a umí tak spoustu všelijak jedovatých prvků prvků běžně se vyskytujících jako legující přísady v kovech dostat do vzduchu ve formě jemného dýmu. Platí to hlavně pro obalované elektrody. Totéž platí pro další chemikálie obsažené hlavně v těch obalech svařovacích elektrod. Totéž platí pro látky a chemikálie, které se do oblouku dostanou víceméně náhodně, třeba barva na nedokonale očištěném povrchu kovu nebo stopy ředidel v nevětrané místnosti vysoká teplota elektrického oblouku může přeměnit na docela škodlivé chemikálie. Taky obyčejný dusík ze vzduchu se v elektrickém oblouku oxiduje na škodlivé oxidy dusíku. Ale u Tigu toho asi moc nebude.
Offline
Radim napsal(a):
...největší problém svařování vidím v chemii...
Velice zajímavé...při svařování používáme respirátoty s uhlikovými filtry, je to důsledná ochrana z pohledu někoho kdo tomu rozumí?Na balíčku je napsáno že jsou vhodné pro svařování, ale zajímalo by mě jak je to ve skutečnosti
Offline
Nedávno jsem někde četl, že současné respirátory (dobré respirátory) jsou, co se kvality vyčištění vzduchu na úrovni velice dobrých filtrů z vojenských ochranných (plynových) masek. Bohužel ale nemohu potvrdit, zda-li tomu tak je, nebo to byly jen reklamní řečičky.
Offline