SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, chtěl bych Vás zkušenější svářeče poprosit o radu jak na svařování (Tig metodou) tenkých plechů (0,8mm). Skoušel jsem to s dodávanou "šedou" elektrodou o průměru 1,6mm, různé úhly zabroušení ale proudově jsem už nemohl jít pod 40A aby oblok nezhasl.I přes toto se mi plech propadal a upaloval. Měl bych použít Wolframovou elektrodu o průměru 1,0 nebo je snad ještě slabší?Pomohlo by to? Děkuji za případné odpovědi jsem v tomhle odvětví nový a sbírám zkušenosti.
Offline
Chtelo by to spis pouzit pulsniho svarovani
Offline
Děkuji, zkoušel jsem ale vidím problém 1. v mých rukách a za 2. se nejspíš budu muset poohlídnout po 1,0mm elektrodě
Offline
Fish napsal(a):
Děkuji, zkoušel jsem ale vidím problém 1. v mých rukách a za 2. se nejspíš budu muset poohlídnout po 1,0mm elektrodě
Obávám se, že v elektrodě to nebude. Pokud to jen trochu půjde, tak vytvořit lem a potom to jde svařit pouhým roztavením a slitím obou lemů. Jinak na tupo k sobě tenké plechy do 1mm jdou TIGem dosti obtížně.
Další možnost je, svařovat to na měděné (snad stačí i Al) podložce. Hodně záleží na zkušenostech svářeče. Je potřeba postupovat velmi rychle, nesmíte nechat protavit plech. Je velmi žádoucí chránit i druhou stranu svářené součásti krycím plynem, popřípadě jiným způsobem. Taky to vyžaduje mít super mašinu s proměnlivou frekvencí pulsu až 600Hz, (to už vám ten oblouk píská jak zaseklý časový znamení v rádiu ), mít nožní pedál regulace proudu, zejména kvůli perfektní koordinaci rukou, ale i tak je to nic moc. To je dáno principem. Při TIG svařování ocelí se svařuje DC proudem, oblouk je nesoustředěný, hoří přímo mezi W elektrodou a materiálem. Elektroda je mínus pól. Na svařovaném předmětu tedy máme plus, na kterém je vyvíjeno podstatně větší množství tepla a hlavně na poměrně velké ploše, což je v tomto případě nežádoucí. Trochu to vykompenzuje ten puls.
Podstatně lépe to jde plasmou. (PAW = Plasma Arc Welding).
http://www.pro-fusiononline.com/welding/plasma.htm
Hlavním rozdílem proti TIGu je zúžená výstupní dráha oblouku, umožňující vysoce intenzivní zaostřený oblouk. Oblouk je zde zaostřen pomocí speciální konstrukce trysky a použitím dodatečného ochranného plynu. To přináší vysokou koncentraci tepla na malé ploše. Plazmový plyn je ionizován v trysce a poskytuje stabilní výpustní dráhu směrem k předmětu, a to i při nízké použité energii. Proto lze svařování plazmovým obloukem na rozdíl od způsobu TIG použít i pro mikroaplikace. Tzv. Mikroplasmou lze svařovat i proudem od 0,1A. Tato metoda není vhodná pro amatérské použití, neboť je nákladná. Musíte mít dva druhy plynů, spoustu zařízení kolem a speciální mašinu, což je značně drahá záležitost.
Editoval Frank (10-10-2010 13:39:15)
Offline
To Frank: Děkuji za odpověď. Udělat ten lem je dobrý nápad.Při delším zkoušení se mi podařilo zavařit plechy na tupo k sobě zmíňěnou 1,6 elektrodou,na podložce s 45A. Ovšem oblouk už byl značně malý a chtělo to obrovský cit. Myslíte, že s 1,0mm elektrodou bych mohl jít ještě
dolů s Ampérama? Ještě k těm pulsům, když jsem zkoušel tzv. vysoké frekvence tak to svařovalo jak kdyby do hloubky a vůbec né do stran, což
u těch slabých plechů je špatně. Osvědčil se mi 1 pulz absolutní kontrola nad svarem, nebyl tak teplotně namáhán, jen ta malá velikost oblouku-to abych si pořídil do kukly lupu.
Offline
ake nie vsetko je to len o zvyku ja osobne pouzival tu AL podlozku na zvaranie tak tenkych plechov a asi 40 A teraz to uz ide v pohgode no zaciatky boli takze a dost nervozne ale ako pise Frank s tym lemom je to lepsie a neskusal si to zvarat aj s pridavnym o hrubke 0,8mm ?? ja to sem tam pouzivam a ide to aj takto
Offline
To barborka: 40A a jaká elektroda 1,6?? Mi při takovém proudu už nehořelo. Drát jsem přidával 1,2 , zatím ještě nejsem pořádně vybaven.Spíš by mě zajímalo jestli máte někdo skušenost s 1,0mm elektrodou? Děkuji
Offline
Fish napsal(a):
To barborka: 40A a jaká elektroda 1,6?? Mi při takovém proudu už nehořelo. Drát jsem přidával 1,2 , zatím ještě nejsem pořádně vybaven.Spíš by mě zajímalo jestli máte někdo skušenost s 1,0mm elektrodou? Děkuji
To už není podstatný rozdíl mezi 1,6 a 1mm. To bude asi mašinou, ne? Já klidně svařím plechy 0,6mm s pořádnou mašinou i s W elektrodou průměr 3,2mm a oblouk nezhasíná. Nastavím základní proud cca 60A a pedálem reguluju podle potřeby. Ta mašina klidně udrží oblouk i na 10A.
Zde je ukázka sváru na 0,6mm plechu.
Editoval Frank (10-10-2010 18:22:31)
Offline
To Frank: Určitě budeš mít kvalitnější stroj, já na domácí použití (nežíví mne to) nepotřebuji mašinu za X korun. Určitě budu skoušet dál a vzdělávat se. Množství plynu,elektroda,úhel zabroušení elektrody,podložka,drát a samozřejmě cit v rukách. Děkuji za ukázku.
Offline
ja pouzivam masinu fronius a Kuhtreiber a elektrodu 2,4 a pri mojej praci (vyroba nerez zaradli )zvaram da sa povedat bez pridavneho pokial to ide potom su tie zvary krajsie a netreba ich brusit iba sa prelestia a je to hotove.Pouzivam asi tak od 40 A a viac podla potreby ale pri zvarani napr okapoveho systemu vyrabaneho doma z plechu 0,8 to ide tiez chce to len trocha praxe neboj nic pojde to aj tebe.Ja osobne mam doma aj 1,6 mm elektordu ale nepouzivam to velmi mi to nesedi ja radsej 2,4 alebo dokonca 3,2 to je uplne naj podla mna
To Frank ako si sem vlozil obraok ak mozes objasni mi to aby som vedel nabuduce dakujem ti
Editoval barborka (10-10-2010 19:19:39)
Offline
To barborka: Taky používám Kuhtreiber a jak píšete je to o praxi. Argon mám od pátku a asi týden zpátky jsem se teprv učil svařovat elektrodou.
S každým svařováním je to lepší a lepší a hlavně přicházi skušenosti. Rady od Vás jsou pro mne cenné, protože jsem nikdy žádnou svářečskou školu neabsolvoval.Myslíte, že se sylnější elektrodou bude oblok širší? A dokážu TIGovat i na 40A?
Offline
tak to je v pohode ja tiez nemam oficial papiere co sa tyka Tig no uz to riesim v dohlanej dobe by som to chcel spravit inak tigom zvaram asi treti rok cize za tyzden je to aj tak uspech treba len skusat a skusat
Offline
zdar, já ty tenký věci dělám dost často i natupo a je důležitá příprava. je to o cviku na pulzy se vyprdni, resp. já je nepoužívám. elektrodou 1.6(červená) dělám všechno jsem na ni zvyklej protože se mi zdá že jiná elektroda plus stejný proud = jiné výsledky a brousím hodně špičatou. proudy na tupo a 0.8 bych zvolil tak okolo 25 mašinu používám alfu150hf a rychle kapat tenkým drátem. jak se to začne kroutit tak přestat a srovnat. ale jsem taky samouk
Offline
Ještě jedna věc, už delší dobu jsem se nato chtěl tak nějak informovat ale když už se to tady nakouslo, zajímalo by mě to svařování plasmou. u pár firem jsem viděl tyto stanice snad cebora nebo alfa vždycky se skládá ze dvou krabiček tak podobně jako je na odkazu od franka, ale zajímala by mě nějaká orientace v cenách. myslím to tím směrem že pokud bude zařízení cca řádově nějak kosmicky drahé tak o tom vůbec nebudu dál přemýšlet. a ještě jedna věc předpokládám že svařovat hliník by mělo jít úplně normálně vzhledem k teplotě plasmy.
Offline
nellospeed napsal(a):
... ale zajímala by mě nějaká orientace v cenách. myslím to tím směrem že pokud bude zařízení cca řádově nějak kosmicky drahé tak o tom vůbec nebudu dál přemýšlet. a ještě jedna věc předpokládám že svařovat hliník by mělo jít úplně normálně vzhledem k teplotě plasmy.
V každém případě počítejte s cenou okolo tisíců dolarů, či eur. Ptal jsem se na cenu mašiny, kterou máme v provozu a bylo to kolem 15,000 dolarů.
Tady je link na katalog EWM, kde najdete tuším na stánce 206 PAW mašiny i s cenou. :
plasma welders http://wp1170699.wp111.webpack.hosteuro … 01_gpl.pdf
S tím svařováním Al plasmou - ano, jde to, ale ne běžnou PAW, nýbrž VP-PAW Variable Polarity Plasma Arc Welding. Tímto způsobem jsou svařovány velmi náročné spoje X-Ray kvality, např. kryogenních palivových nádrží raketoplánů a nosných raket.
Offline
Dík za nasměrování, ac dc plasma je mimo dosah. Stroje dc jsou sice tak nějak na hranici možností, ale myslím si že bych časem pořídil mašinu s výkonem 120. problematické svařování řeším na kovových materiálech ale myslel jsem si že bych zabyl dvě mouchy jednou ranou v tom smyslu že jsem vůbec nevěděl o rozdělení těchto svářeček ještě i pro hliník.
Do jaké vzdálenosti je možné dosáhnout plasmovým paprskem, myslím na jakou vzdálenost je možné udržovat odstup svařovací hubice?
Offline
Velmi kvalitní stroj je Fronius MagicWave 2200, znám a má mnoho nastavení a funguje perfektně.
Jedním z řešení svaření tenkého plechu je ochlazovat svařované místo trošku větším průměrem přídavného mat., ale i tak jak píše Frank je pod 1 mm vždy problematické
Offline
nellospeed napsal(a):
Do jaké vzdálenosti je možné dosáhnout plasmovým paprskem, myslím na jakou vzdálenost je možné udržovat odstup svařovací hubice?
To je velice podobné TIGu. Nesmí se vzdálit příliš, aby nebyla porušena sekundární ochranná atmosféra, tj. mezi hořákem a svař, předmětem. Jinak rozdíl mezi TIGem a PAW je hlavně v průvaru. Ručně to však je poněkud hůře ovladatelný proces. Máte velmi úzký oblouk, velice teplý, který okamžitě taví materiál do hloubky. Takže kdejaký rychlý pohyb způsobuje na svařenci vrub. Pohledový svár se s tím ručně dělá hůř než TIGem. Ovšem pokud je to automatizováno, tj., že rozkyv a posuv dělá stroj, tak potom to vypadá super. Proto automatizovaná PAW našla uplatnění zejména pro vysokou produktivitu velmi kvalitních svárů a práškových návarů.
http://www.youtube.com/watch?v=k4SJt0-02vw
http://www.youtube.com/watch?v=jo376zPn … re_related
http://www.youtube.com/watch?v=SZdnQ5uR2yc
Zvažte koupi, zjistěte si předem vše kolem, je to dost drahé, jednoúčelové zařízení.
Offline
zadravim vas, dnes som trenoval tig na plech 0,6mm a už som pomaly v koncoch.
vonkajši roh sa mi dari postupne zlepšovat. kusok lepšie kusok horšie ale zlepšuje sa to-časom nacvičim.
ale katastrofa je na vnutornom rohu, nedari sa mi tam spravit vobec kutik, bud prepalim alebo nič. ani centimeter zvaru. vobec sa to nechyta akoby to bolo "mastne"
ak mate na to neake skusenosti poradte ako to zvarate? prud mam okolo 10A...............elektroda 1,6 - rozne uhly
Editoval tarzan (20-11-2016 21:46:23)
Offline
nemá to zinkovou úpravu na karoserie? Párkrát jsem vařil plechy na autobusy a vypadalo to trochu podobně, když jsem ubral moc, plechy se na pohled spojily jednotlivými body, delší svár už se propaloval, ale vydrželo to jen pár ohnutí tam a zpět a body se odlomily od plechu, nebylo to provařené. Když jsem to chtěl provařit, zase jsem to propálil. Chtělo to očistit a pečlivě nastavit proud a trpělivě po kouskách svařovat, dělal jsem to CO, elektrodou bych to dělat nechtěl a tigem neuměl
Editoval jees (21-11-2016 11:44:18)
Offline
nie je to čisty nerez plech ale večer skusim ešte to lepsie očistit či nahodou nie je neaky mastny a skusim lepšie nabrusit elektrody, v noci som kukal na youtub tak zas som nabudeny na tigovanie
Offline
Určitě by se na youtube dala najít i operace slepého střeva, možná i srdce.
Svařovat na plechu 0,6 mm TIGem vnitřní koutový svár je technologický nesmysl. Asi by to šlo MIKROTIGem, nebo spíš mikroplazmou. Když je přídavný drát stejně silný jako základní materiál, tak je to děsná onanie. Na tupém sváru by to při použití pulzu možná ještě šlo, ale bude to chtít mít svařování dlouhodobě "v ruce".
Offline
no takuto neaku spravu potrebujem vediet, že ak je to teda nesmysel škoda sa tym zapodievat, ked ide vonkajši roh som myslel že pojde aj vnutorny kut, že robim neaku chybu.
skusim teda už len tie tupe spoje a kašlem na to. aj tak budem použivat najtenši plech asi 1mm. dakujem.
Offline
Jde i ten vnitřní svár. Ale chce to chytit "zrcátko". Když jsem si s tím hrál, tak je dobré si zezadu dát hliníkový nebo měděný blok - heat sink. Pak to jde vcelku "v pohodě", ale chte to mít hodně rychlé ruce a hodně pomůže puls. A velké přestávky, jinak se mi mrcha bortí a propaluje - jsem čistokrevný amatér, svařující pro potěchu ducha.
Offline