SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Neviem či si prešiel toto vlákno, ale je tu dosť užitočného...
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 25&p=3
Offline
Nějak Ti atishajne nerozumím , schema sem dáš jako obrázek . Jinak si myslím je tu toho na vysvětlení a počtení dost . Jen jedna kritická součást zde v reálu ukázána není a to trafo pro převod VF na svářecí kabel . Nikdo ještě nevyfotil jiskru od elektrody ke svařenci , při použití doma vyrobeného trafa . Též se na HF chystám . Jak bylo psáno výše , pro střídavý proud stačí kondíky , co jsou třeba v mixeru či vrtačce , pro stejnosměrný výše uvedený obvod .
Offline
Tak až nyní jsem si dal vše , popisy schemata i fotky dokupy . Škoda jen , že nemáš tu fotku pracovního stolu celou i s tím trafem , aby bylo zřetelné to zapojení na stole . Právě je tam matoucí jen ten jeden průvlak drátu , když v minulých schematech byly 2-3 závity . Z popisu a když si dám foto dokupy , tak je jasno , jen se mi zdá ta 10ka průřez slabá . Chtělo by to alespoň 16ku . Nyní se rozhoduju mezi zdroji VN-násobič , trafo TV a zapalovací cívka a právě nad konstrukcí trafa do vedení . Chtěl bych to pořešit jako jsou fotky v invertorech . Už sháním trapézák , co by se na to hodil . Příprava na zimní večery .
Offline
Opravdu jsem měl jenom jeden závit. Při více zavitech to prostě jiskru nehodilo. Uznávám, že 10mm vodič je slabý, ale nic jiného jsem na pokus neměl. Oblouk to zapalovalo krásně, ale nechápu proč to nesvařovalo.
Offline
Sehnal jsem další schéma silového obvodu zapalovací jednotky - ionizátoru. Ovládací obvod nejde obkreslit. Je v provedení SMD a schéma není po ruce. Je to prý hodně složitý. Bude tam asi detekce zániku kmitů apod. Vím jen hodnotu rezonančního kondíku. Počet závitů cívky zatím nevím. Až se to dozvím, dám vědět. Ten tyristor je taky specialita. Je na 1600V a má du/dt 1000V za µs. Nesehnal jsem ho. Jeho označení je CS20-16i01. V datasheetu jde stáhnout dokument v PDF.
Offline
Nejdou mi tam vložit fota. Nemám net doma, toto je z cizího PC. Data beru z 8Gb flashky i tam je ukládám. Budu rád za radu. U některých fór je kolonka pro vložení fotek či něco podobného. Je to limitováno velikostí jednoho snímku. Třeba 1Mb či 2Mb a celkem tam jde dát 5 či 10Mb. Schéma jsem vložil sem http://www.uloz.to/6505489/schema-rar .Toto je svařovacího zdroje za moc peněz. Cena skoro jako u nového auta nebo za slušné ojeté s výkonem přes 150kW.
Offline
I pro alofoka , prohlídněte si svářecí techniku na Alegru - obdobě aukra a tam uvidíte vše , co nás zajímá . I tam různé díly prodávají a nejsou tak drahé , hlavně je vidět skutečné provedení . Mimo HF jsou tam i hořáky , podavače drátu atp .
Offline
Elektronici, mám otázku: Jak zamezit pronikání HF do elektronického ovládacího systému polohovadla. Často se nám stává, že při svařování součástí v polohovadle se při HF startu prudce změní rychlost otáčení. Dokonce už několikrát odešla celá řídící jednotka, což není levná záležitost. Poradí někdo?
Offline
Konkretne stým nemám skúsenosť, takže len hádam, skúsil by som dať kábel horáku do ocelovej uzemnenej chráničky a na kable motorov ramena nainštaloval odrušovacie jadŕa. zváračku čo najdalej od driverov ramena.
Možno aj viesť uzemnovací kábel súbežne s druhým ( horákom ) ak je to možné.
Oprava: neviem kde som vzal rameno, samozrejme pre rotačné polohovadlo to platí obdobne.
Editoval Miki2t (11-11-2010 17:08:35)
Offline
Frank napsal(a):
Elektronici, mám otázku: Jak zamezit pronikání HF do elektronického ovládacího systému polohovadla. Často se nám stává, že při svařování součástí v polohovadle se při HF startu prudce změní rychlost otáčení. Dokonce už několikrát odešla celá řídící jednotka, což není levná záležitost. Poradí někdo?
V první řadě bych šel do papírů jednotlivých strojů. Pro jaké prostředí, z hlediska elektromagnetického rušení je určena svářečka coby zdroj rušení a pro jaké prostředí je určeno polohovadlo, z hlediska ochrany elektroniky polohovadla před rušivým napětím. Tohleto prostě musí být kompatibilní, je to sice záležitost projektanta nového pracoviště, ale kolikrát se něco navrhne a potom se šetří, kupuje něco levnějšího.....
Potom bych se podíval na vlastní instalaci obou strojů, jestli někde neprochází rušivé napětí z svářečky do polohovadla nějakou "zkratkou" . Tak třeba jestli krabice svářečky nestojí hned vedle krabice elektroniky polohovadla, jestli nějaký kabel ze svářečky není tahaný v nějakém kabelovém kanálu nebo i na zemi hned vedle nějakého kabelu elektroniky polohovadla, jestli obojí není napájeno z jedné delší prodlužovačky nebo jednoho delšího stacionárního kabelu......
Pokud jsou výše uvedené podmínky splněny, další dvě možnosti jsou tyto: Buď odrušovací členy ve svářečce nebo polohovadle jsou špatné nebo nějaký nepovolaný šťoural a zvyšoval proti nějakému předepsanému nadstavení třeba výkon HF, aby se mu lépe svařovalo...., takže zkontrolovat technický stav obojího, zvláště odrušovací členy a nadstavení...
Poslední možnost je, že výrobci svářečky a polohovadla prostě nepočítali s tím, že tyto stroje budou na jednom pracovišti a tak i když oboje splňuje normy odrušení, je to na pracovišti správně rozmístěno a je to technicky v pořádku, prostě vzájemně nejsou kompatibilní. Stávat by se to nemělo, ale asi to v praxi není nemožné. Teprve potom by na řadu přišlo nějaké dodatečné odrušení , buď polohovadla, nebo svářečky, pokud je možné do konstrukce certifikovaných strojů takhle zasahovat....Nebo výměna mašiny za jinou....
Offline
frank: podle mě se hf dostane do polohovadla přes motor, který je v kontaktu se svařencem.
Zde je třeba zjistit, jaký je to motor, jestli uhlíkový, nebo krokový, a jestli je galvanicky odizolovaný od svař. materiálu, mohlo by pomoci ukostření motoru, případně odrušit kondenzátory nebo varistory, záleží na konkrétním zapojení.
Dodavatel polohovadla by tenhle problém měl být schopen vyřešit.
Editoval 1b (12-11-2010 11:17:16)
Offline
Na přívody ke všem výkonovým prvkům dát tlumivky a kondíky , kabely všechny stíněné , čidla , zjišťující pohyb polohovadla umístit na prodloužené mechanické převody . Ano , jestli je nějaké zařízení umístěno v zóně rušení , je to právě zde . Snímací prvky nepoužívat indukční , ani ultrazvuková atp , ale jen optická .
Offline
Díky všem za reakce. Jsem zase o něco chytřejší. Určitě to bude tím, že jde o starší zařízení se stejnosměrným motorem s uhlíky. Svářečky jsou nové, ale vyloučit nelze, že zásah do některé nebyl udělán, jak píše Radim, pro zvýšení výkonu HF. Nechám prověřit a seřídit přesně podle dokumentace.
Jak jsem se díval, ani s tou oddělenou instalací to není valné. Svářečka i polohovadlo jsou napojeny z jednoho rozvaděče. Tento jev se ale vyskytuje pouze na starších (asi 10 a víc let starých) malých rotačních polohovadlech. Na těch nových je vše OK.
Něco jsme už zkoušeli na jednom stroji v tom smyslu, jak píše bobobo, je to lepší, ale stále ta HF sem tam způsobí změnu otáček.
Motor je ukostřen, celé polohovadlo je ale ukostřeno pouze přes přívodní kabel od zásuvky a potom kostrou(zemnící kabel) od svářečky. Vyzkoušíme vaše tipy a dám vědět. Asi to ale vezme nějaký čas.
Editoval Frank (12-11-2010 16:36:08)
Offline
Zdravím,
tady mám odlaborováno HF. Přikládám jen videa sekundáru - výboje na server. Třeba budou pro někoho užitečná. http://www.uloz.to/6615069/sekundar-rar .
Offline
Offline
Offline
Je tady někde foto - Zapalovací jednotka - HF ionizátor Telwin ze strany plošných spojů? Děkuji. Pavel.
Odkaz - https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php … 2007072701
Offline
Offline
Je zde i schema .
Offline
To schema pasuje na to foto? Děkuji.
Pavel
Offline
Offline
Offline
Offline
konecne zaujimava a ziva tema.... mam hlboko odbornu otazku - aku teplovodivu pastu pozivas? nemas problem s degradaciou? ako casto to prepastuvavas?
Offline