SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Hezký den přeji,
nemáte někdo prosím zkušenosti s pájením ocelových trubek (na rám jízdního kola), nemám moc představu jak to provést-jakou pájku (chtěl bych použít mosaznou pájku s co nejvyšší pevností) a jaké tavidlo nejlépe použít, zda je vůbec možné provádět tvrdé pájení klempířskou soupravou na PB, nebo je již nutný autogen. Také jsem něco zaslechl o kapilárním pájení, ale to asi musí probíhat v peci, a tudíž proto hledám jinou alternativu. Mnohokrát děkuji za každou odpověď M.K
Offline
To by chcelo skôr TIG a normalne to zvariť.
Čo sa týká spájkovania za pomoci PB , vidim to dosť nerealne.
Offline
Vhodné jsou vysokopevné Ni legované mosazné pájky, například obalená Fontargen AF 101 nebo holá Fontargen A 101 + tavidlo-pasta Fontargen F 100.
Viz str. 3 http://www.bohler-uddeholm.cz/czech/fil … targen.pdf
Vzhledem k tomu, že tl. stěny zde obvykle nepřesáhne 1,5 mm, ohřejete to i PB. Sám jsem takto opravoval řídítka na motorce.
Editoval JardaK (19-05-2010 18:06:35)
Offline
Moc Vám děkuji za odpověďi,
mám ještě pár všetečných otázek, našel jsem v katalogu hned vedle AF 101 mosaznou pájku A 102 / AF 102 , má vyšší pevnost a o něco málo nižší teplotu tavení akorát tam píší že je vhodná pro tupé spoje, nenastane problém při kapilárním pájení? JE pravda že při kapilárním pájení trubek(menší nastrčím do větší rozehnané) se nanáší pasta pouze na okraj spoje těch trubek-tak jsem se t dočetl v nějakém návodu pro klempíře) Hezký den všem přeje M. K
Offline
Pájka má vysokou pevnost, obě pájky pak díky obsahu niklu trochu hustější tečení a snáze vyplní i větší mezeru. Nicméně kapilarita je i tak dobrá a při doporučené mezeře 0,2 mm nepoznáte rozdíl.
Offline
Výborné děkujii za reakci a mám radost že to půjde
Offline
Dobrý den
prosím Vás poradilby mi někdo kak velká by měla být zhruba mezera při kapil. pájení trubky průměru 22mm? všude uvádí kolem 0,2 mm, ale nevím jestli je to přídavek na průměr fitinky nebo po každé straně 0,2 mm tudíž celkově 0,4mm.
Děkuji za každý příspěvek M. KOřán
Offline
Mezera záleží na pájce, z běžně používaných typů uvádím:
stříbrné 0,05-0,1
mosazné 0,2
CuP 0,2
měkké pájení 0,1
Orientačně řekněmě 0,1-0,3 s tím, že pro větší mezeru je vhodné používat stříbrné pájky bez Sn a Cd, např. Fontargen A 311, mosazné obsahující Ni, např. Fontargen A 101 atd. Je to velikost pájecí spáry, do které zatéká pájka. Tzn. u trubky pájené mosazí je mezera 0,2, tzn. fitinka bude mít o 0,4 mm větší průměr a bude samozřejmě vystředěna (v rámci možností )
Offline
Děkuji za odpověď, hodně mi to pomohlo, hezký den přeje Kořán Mir.
Offline