SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý deň, čítal som tu veľa dobrých reakcií na značku iskravar, ale všetky sa týkali zváračiek mig 170 a vyššie.
Uvažujem o kúpe zváračky co2 na vyváranie automobilu, ale musím buhužiaľ hladieť aj na ,,študentskú" cenu zváračky.
Mne sa celkom páči mig 150, ale neviem či by sa to oplatilo kúpiť, alebo ešte radšej trochu ,,pošporiť" - malo by to vydržať aspoň pár rokov pri šetrnom zaobchádzaní.
Máte niekto skúsenosti s týmto typom, príp. mig sga 150? Reálne s tým asi nikdy nebudem zvárať nič hrubšie... Vďaka za odpovede, sqad.
Offline
Asi to na karosařinu stačí. Já bych jako hlavní nevýhodu viděl "pevnej" hořák bez Euro koncovky. Zase v akci za 6500 Kč to marný není.
Offline
Možno trochu odveci otázka, ale je to s týmto ,,napevno" spôsob pripojenia horáku až také hrozné? Ak si samozrejme odmyslíme tie praktické stránky skladovania alebo prenášania, má eurokoncovka podstatné výhody napr. pri vkladaní nového drôtu, alebo ide práve len o to skladovanie/prenášanie?
Offline
No ono jde spíš o to, že Euro hořák má standartní rozměry a jdou do něj sehnat náhr. díly, popř. lépe se mění bowden. Snadno lze vyměnit hořák za jakejkoli jinej s jiným bowdenem, delší apod. Při samotným sváření je to myslím jedno.
Offline
No já na karosařinu uvažuju o téhle http://www.svarecky-eshop.cz/telwin-sva … g-228.html . Umí plyn, má ventilátor, mě se zdá dobrá...
Offline
Pokud ti mohu poradit tak si kup Iskravar protože Einhell má pouze 130ampér, vedení drátu v umělém bowdenu který se časem ucpe tak že se stejně musí vyměnit za ocelový, navíc při nízkých teplotách není pružný nejhorší je že má stálý proud na drátu po zapnutí hlavního vypínače, vypínačem na pistoli se ovládá pouze posuv a plyn! a to nemluvím o vkládání cívky a zavedení drátu do podavače kde není žádný prostor. S Isravarem Mig 150 jsem svařoval materiál o tl. 4mm a v pohodě.
Offline
Ďakujem všetkým čo mi pomohli pri rozhodovaní - rozmýšľal som aj nad variantou kúpiť staršiu možno československú co2, ale obávam sa že by s tým mohlo byť viac starostí...
Na Iskravar som sa pýtal aj predajcu, vraj sú dosť spoľahlivé, tak budem asi najskôr rozmýšľať nad týmto zariadením.
Zostáva mi ešte okrem zváračky zohnať nejaký snehový prístroj, či fľašu, a ak bude niečo nové, dám vedieť svoje skúsenosti
Offline
V súvislosti s touto témou ma napadla ešte jedna vec.
Iskravar mig 150 má minimálny nastaviteľný prúd 40A. Ja však túto zváračku potrebujem na tenké plechy - asi 0,7 - 1,2 mm.
Na tejto stránke http://www.mig-welding.co.uk/buying.htm je však písané, že tento prúd by bol vhodný na min. 1 mm, a na 0,8 by bolo vhodnejšie tak 30 A (ešte lepšie vraj min. 20 - 25 A)...
Minimálny prúd 30 A poskytuje mig sga 150, avšak táto zváračka sa mi zdá trochu menej kvalitná (pravdepodobne nemá ocelový bowden a pod.). Na hrubšie plechy ako tie čo som napísal budem asi ajtak používať inú zváračku.
Myslíte si že by na tento účel bola vhodnejšia mig sga 150 aj keď s menšou kvalitou, alebo s tým, že min. 40 A je dostatočne malá hodnota voliť radšej mig 150?
Možno v tomto nie je skoro vôbec rozdiel, ale tí ktorí pracujete s autami, aký najtenší plech je reálne zvárať s 40 A? (viem že to je aj o skúsenostiach zvárača, ale myslím u nie začiatočníka...)
tu sú linky na stručný popis:
mig 150: http://www.svareciagregaty.estranky.cz/ … egatmig150
mig sga 150: http://www.svareciagregaty.estranky.cz/ … egatMIGSGA
vďaka za info, sqad.
Offline
Tak v piatok mi zváračka (mig 150) došla šťastlivo domov, a aj napriek tomu že ešte nemám fľašu a neskúšal som ju dá sa povedať že som zatiaľ spokojný...
Jediné čím ma trochu sklamala je, že motor na posuv drôtu sa mi zdá trochu primalý, ale je asi dostatočne sprevodovaný, a 0,6 drôt si myslím že by mal zvládnuť v pohode...
Jediné v čom teraz váham je akú zvoliť fľašu - rozmýšľam nad čistým argónom, 10-15% CO2 v Ar, alebo čistý co2 - čo by ste mi poradili?
Inak ak by bol záujem, mohol by som pridať aj fotky vnútra zváračky...
Offline
Jasne ,že by bol zaujem o fotky,pridaj ich do sekcie Vaše / naše stroje, aneb čím vaříme
Editoval m.evil (23-06-2008 19:44:11)
Offline
inak koľko si dal za poštovne?
Offline
Poštovné bolo 400 czk + 60 czk za poistenie ,,krehké"...
tu sú fotky http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=560
Editoval sqad (23-06-2008 20:29:27)
Offline
Ja som tak pozeral po iskravar Mig SGA 230 ale problem vidim v nahradnych dieloch ,neviem či mi sadnu diely na horak,keď že nema eurokoncovku
A na Slovensku som ,nič nenašiel
Editoval m.evil (23-06-2008 20:08:24)
Offline
S tým plynom mi teda neporadíte nikto?
Offline
Milý pane,
svařovací plyn se volí dle svařovaného materiálu. Pokud budete svařovat běžnou ocel a nevadí vám cena plynu a pronájem lahve volte plyn 80% argon 20% CO2, nebo 82% argon 18% CO2. Samozřejmě, že můžete použít i čistý CO2 se všemi jeho neduhy.
Offline
Zdravím,
uvažuju že koupím tuhle svářečku. Nemám s tím žádné zkušenosti a všude tady čtu že na hliník je potřeba minimálně 250A stroj, 4- kladkový podavač, 3m hořák s teflonovým bovdenem a bronzovou koncovkou.... ale v návodu je jasně napsané že s tím JDE hliník a nerez svařovat???
takže teda jde to aspoň trošku? nebo vubec? sem tam pořebuju bodovat hliníkový plech tl. 1mm a na to nejní snad pořebas bůh ví co extra,ne?
Díky
Offline
Oni tam napíšou že je to možné,ale je potřeba provézt všechny zmíněné úpravy, minimálně vyměnit bowden,koupit správné kladky podavače a průvlak drátů - špička.Ten výkon je pro větší hliníkové svařence, na slabé plechy stačí samozřejmě méně výkonný zdroj
Offline
Nedávno mi práve na tejto mašine odišlo niečo v elektronike riadenia posuvu drôtu (pravdepodobne darlington spínajúci prúd do motora posuvu) a chystám sa ju kompletne prestavať... Pravdepodobne tomu pomoho (u mňa nevyhnutné) presúvanie zváračky do pivnice a následné ,,orosenie" celého stroja.
Nezmenil som názor, že za tú cenu je to dobrý stroj, ale ak by som si ju mal kúpiť znova, asi by som počítal s dorobením niektorých komponentov hneď odzačiatku (napr. nutnosť dorobenia poriadneho napájania motora posuvu, lebo od novoty je napájaný zváracím napätím).
Hliník som s tým nezváral, ale ani si nemyslím že by to nejak veľmi išlo, na hliník by to už mal byť podľa mňa lepší stroj so štvorkladkou s rovnomerným prítlakom.
Offline
Svařování hliníku je opravdu chuťovka a je to o zkoušení a zkoušení a pořád dokola než to člověk chytne do "ruky". Nevím jak ostatní levnější nynější stroje typu Bau bau a co já vím ještě. Můžu jen říct své postřehy na zatracované mašině jednofázového zdroje a není to PULS. U mě osobně oproti má tento zdroj jediný problém, vzhledem k tomu, že nesvařuji na nádraží kolejnice jen nutnost mít kvalitní napájecí přívod s potřebným jističem typu C. Co se týče hliníku zdroj má 165A max. nutniost mít průvlak označený jako (př: 1.0A jako Al) když použijete průvlak klasický na drát 1.0 průvlak 1.2 dělá to bordel a 1.0 dát nemůžete, protože se Vám velice často a ze začátku téměř vždy připeče přímo ve špičce průvlaku a hned tím ztrácíte 3m drátu co je na délku celého hořáku, protože málo kdy se Vám podaří odšroubovat špičku aniž by se nepřekroutil už tak MĚKKÝ drát AlSi5. U AlMg5 je to o jiné kafé. Ten svým složením je nesrovnatelně tvrdší a jinak se sním i svařuje. Jenže podle asi 3 měsíční zkušenosti se nejlépe svařuje AlSi5 (slitiny a k sobě menší kousky čistého Al) AlMg5 s tím se opravdu svařuje nejlépe hlavně čistý hliník jestli se to tak dá říct.
Než jsem to chytil do ruky zrušil jsem asi 20m drátu a pak už to jelo samo. Svařuji hlavně AlSi5. 3m Binzel hořák, teflon bovden, Al průvlak 1.0A, dráty oba 1mm 5Kg cívky, samozřejmě argon 4,8 (průtok 8l/min), zdroj Omi 165. Se sváry jsem maximálně spokojený (i když na začátku než sem pochopil jak nastavit proud proti rychlosti podávání to bylo tak na vyšší dívčí) ty jsou v celé své délce plné bez pórů což mě každý na začátku varoval....já na póry narazil jen když jsem opětovně začal vařit do hotového černého sváru bez očištění. Samotný svár je oproti oceli "bachratý" je to možná dané tloušťkou drátu 1mm anebo tím, že má prostě větší roztažnost...možná kecám.
Nejlepšího výsledku jsem docílil (včetně NEpórovitých svárů) menším větším proudem a menším posuvem (u oceli mám vždy o stupeň míň). Na třetím stupni z 6-ti mi to čistou hlínu plech o tloušťce 4mm propálí drátem Alsi5 stěnu dešto u AlMg5 ne. AlMg5 se mi nádherně svařují jekly a 4mm pásoviny.
Já tedy jsem nad míru spokojený a zdroj mě velice překvapil, protože jsem čekal, že kupuji cívky jen na zkoušku a zbytečně vyhazuji 1400kč za obě cívky. A to bubu kolem co mi šlo z každé strany...no člověk se nesmí nechat zastrašit....je to o tom si to vyzkoušet a sám se přesvědčit jak moc náročně je svařování hliníku...mě to nadchlo.
Takže čekám kritiku nebo další dobré poznatky:)
Zapoměl bych říct, že i MIG svařování takovým to zdrojem nebo vůbec "COčkem" je nutnost sváry vybrousit do požadovaného tvaru a vzhledu, protože to prostě není a nikdy nebude TIG a tady mě velice těší, že zmíněné póry, kterým se vesměs člověk nevyhne se mi díkybohu netvoří nebo alespoň je tam při broušení nevidím pokud dodržím přípravu svařence před svářením (nerez kartáč, předehřát).
Editoval Discovera (15-06-2010 15:21:28)
Offline
ještě malý postřeh - lépe se svařuje hliník tlačným vedením hořáku...
Offline
díky všem! vypadá to že asi budu muset šáhnout hlouběji do kapsy :-( a pořídit něco schopnějšího
Offline